FC Nordsjælland har forud for den kommende sæson foretaget nogle ændringer i staben omkring klubbens Superliga-hold, og det skyldes blandt andet, at klubbens Head of Physical Performance, Sam Feringa, skal til Ajax.
Det meddeler klubben mandag på sin hjemmeside.
Rollen som Head of Physical Performance har hollandske Sam Feringa haft i den netop overståede sæson, men han forlader sin rolle for at påtage sin en tilsvarende rolle hos storklubben Ajax.
– Mange kender FC Nordsjælland som en klub, der er dygtig til at udvikle spillere, men bag det arbejde står bl.a. en dygtig stab, som hele tiden søger at udvikle og optimere. Vi er stolte over den udvikling, vores trænere og stab gennemgår, og at vi kan medvirke til at give Sam en mulighed i en klub som Ajax Amsterdam, siger Mikkel Hemmersam, sportschef i FCN, til klubbens hjemmeside.
Sam Feringa afløses af Casper Skovgaard, der har en fortid i FC Nordsjælland, men senest har været en del af staben i Vejle Boldklub.
Der er også udskiftning på posten som målmandstræner, hvor Marco Knoop forlader FC Nordsjælland for at vende hjem til Tyskland. Han afløses Magnus Pondus Hansen, der kommer fra Farum-klubbens akademi.
– Marco har en stor personlighed og et fagligt højt niveau, som har bidraget positivt til miljøet. Ikke kun i målmandsteamet, men generelt i trænerstaben og på akademiet. Nu har han af familiære årsager ønsket at rykke tilbage til Tyskland – det har vi både respekt og forståelse for, og det har vi selvfølgelig lyttet til, siger Mikkel Hemmersam.
FC Nordsjælland sluttede i den netop overståede sæson som nummer ni i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
OPTAKT
Arsenal – Burnley
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
