Superliga Victor Risager

Forlader FC Nordsjælland for Ajax

Foto: Getty Images

FC Nordsjælland mister deres såkaldte Head of Physical Performance, der skal til Ajax.

Af Victor Risager

FC Nordsjælland har forud for den kommende sæson foretaget nogle ændringer i staben omkring klubbens Superliga-hold, og det skyldes blandt andet, at klubbens Head of Physical Performance, Sam Feringa, skal til Ajax.

Det meddeler klubben mandag på sin hjemmeside.

Rollen som Head of Physical Performance har hollandske Sam Feringa haft i den netop overståede sæson, men han forlader sin rolle for at påtage sin en tilsvarende rolle hos storklubben Ajax.

- Mange kender FC Nordsjælland som en klub, der er dygtig til at udvikle spillere, men bag det arbejde står bl.a. en dygtig stab, som hele tiden søger at udvikle og optimere. Vi er stolte over den udvikling, vores trænere og stab gennemgår, og at vi kan medvirke til at give Sam en mulighed i en klub som Ajax Amsterdam, siger Mikkel Hemmersam, sportschef i FCN, til klubbens hjemmeside.

Sam Feringa afløses af Casper Skovgaard, der har en fortid i FC Nordsjælland, men senest har været en del af staben i Vejle Boldklub.

Der er også udskiftning på posten som målmandstræner, hvor Marco Knoop forlader FC Nordsjælland for at vende hjem til Tyskland. Han afløses Magnus Pondus Hansen, der kommer fra Farum-klubbens akademi.

- Marco har en stor personlighed og et fagligt højt niveau, som har bidraget positivt til miljøet. Ikke kun i målmandsteamet, men generelt i trænerstaben og på akademiet. Nu har han af familiære årsager ønsket at rykke tilbage til Tyskland – det har vi både respekt og forståelse for, og det har vi selvfølgelig lyttet til, siger Mikkel Hemmersam.

FC Nordsjælland sluttede i den netop overståede sæson som nummer ni i Superligaen.