Forlader FC Nordsjælland for Ajax

FC Nordsjælland mister deres såkaldte Head of Physical Performance, der skal til Ajax.



FC Nordsjælland har forud for den kommende sæson foretaget nogle ændringer i staben omkring klubbens Superliga-hold, og det skyldes blandt andet, at klubbens Head of Physical Performance, Sam Feringa, skal til Ajax.

Det meddeler klubben mandag på sin hjemmeside.

Rollen som Head of Physical Performance har hollandske Sam Feringa haft i den netop overståede sæson, men han forlader sin rolle for at påtage sin en tilsvarende rolle hos storklubben Ajax.

– Mange kender FC Nordsjælland som en klub, der er dygtig til at udvikle spillere, men bag det arbejde står bl.a. en dygtig stab, som hele tiden søger at udvikle og optimere. Vi er stolte over den udvikling, vores trænere og stab gennemgår, og at vi kan medvirke til at give Sam en mulighed i en klub som Ajax Amsterdam, siger Mikkel Hemmersam, sportschef i FCN, til klubbens hjemmeside.

Sam Feringa afløses af Casper Skovgaard, der har en fortid i FC Nordsjælland, men senest har været en del af staben i Vejle Boldklub.

Der er også udskiftning på posten som målmandstræner, hvor Marco Knoop forlader FC Nordsjælland for at vende hjem til Tyskland. Han afløses Magnus Pondus Hansen, der kommer fra Farum-klubbens akademi.

– Marco har en stor personlighed og et fagligt højt niveau, som har bidraget positivt til miljøet. Ikke kun i målmandsteamet, men generelt i trænerstaben og på akademiet. Nu har han af familiære årsager ønsket at rykke tilbage til Tyskland – det har vi både respekt og forståelse for, og det har vi selvfølgelig lyttet til, siger Mikkel Hemmersam.

FC Nordsjælland sluttede i den netop overståede sæson som nummer ni i Superligaen. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub