Kjartan Finnbogason har tilbragt en stor del af sin karriere i dansk fodbold. Esbjerg-spilleren har også tørnet ud for AC Horsens og Vejle Boldklub, og han har spillet tæt på 200 kampe i Danmark. Nu spekulerer det islandske medie fotbolti.net i, at han kan have spillet sin sidste.
Den 34-årige angriber har kontraktudløb i Esbjerg fB efter denne sæson, og det ventes, at han efterfølgende skifter til KR Reykjavik. Det skrev det MBL allerede i februar. Nu spekuleres der imidlertid i, at han kan fremskynde processen og foretage skiftet én af de kommende dage.
Torsdag tabte Esbjerg fB – med Kjartan Finnbogason i startopstillingen – 0-2 til Silkeborg IF, og dermed er det tæt på umuligt for vestjyderne at rykke op i Superligaen.
Derfor kan Kjartan Finnbogason måske få løbepas i den kommende uge. Transfervinduet på Island lukker på onsdag, og hvis Esbjerg er nået til den erkendelse, at det ikke bliver til oprykning i denne omgang, kan det give mening at lade Finnbogason vende hjem allerede nu og lade KR Reykjavik få glæde af ham lidt før end beregnet.
Den islandske klub er dog ikke meget for at bidrage til de spekulationer.
– Der er ikke nogen kontrakt, der er underskrevet, og så kan jeg ikke kommentere det. Vi kigger på et par spillere i udlandet, men af respekt for dem og deres klubber vil jeg ikke kommentere dem offentligt, siger KR-træner Runar Kristinsson til fotbolti.net
Samme Kristinsson har tidligere ikke lagt skjul på, at KR gerne vil have Kjartan Finnbogason til klubben.
– Selvfølgelig vil vi gerne have ham. Det er den samme gamle historie. Han er en spiller, vi ønsker at få til KR, hvis han vil hjem. Det er der ingen tvivl som, sagde KR-træneren i oktober sidste år til fotbolti.net.
Esbjergs næste kamp er på mandag mod FC Fredericia.
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
