Forlader han dansk fodbold i næste uge?

Kjartan Finnbogason kan forlade Esbjerg i næste uge, gættes der på i islandske medier.



Kjartan Finnbogason har tilbragt en stor del af sin karriere i dansk fodbold. Esbjerg-spilleren har også tørnet ud for AC Horsens og Vejle Boldklub, og han har spillet tæt på 200 kampe i Danmark. Nu spekulerer det islandske medie fotbolti.net i, at han kan have spillet sin sidste.

Den 34-årige angriber har kontraktudløb i Esbjerg fB efter denne sæson, og det ventes, at han efterfølgende skifter til KR Reykjavik. Det skrev det MBL allerede i februar. Nu spekuleres der imidlertid i, at han kan fremskynde processen og foretage skiftet én af de kommende dage.

Torsdag tabte Esbjerg fB – med Kjartan Finnbogason i startopstillingen – 0-2 til Silkeborg IF, og dermed er det tæt på umuligt for vestjyderne at rykke op i Superligaen. 

Derfor kan Kjartan Finnbogason måske få løbepas i den kommende uge. Transfervinduet på Island lukker på onsdag, og hvis Esbjerg er nået til den erkendelse, at det ikke bliver til oprykning i denne omgang, kan det give mening at lade Finnbogason vende hjem allerede nu og lade KR Reykjavik få glæde af ham lidt før end beregnet.

Den islandske klub er dog ikke meget for at bidrage til de spekulationer.

– Der er ikke nogen kontrakt, der er underskrevet, og så kan jeg ikke kommentere det. Vi kigger på et par spillere i udlandet, men af respekt for dem og deres klubber vil jeg ikke kommentere dem offentligt, siger KR-træner Runar Kristinsson til fotbolti.net

Samme Kristinsson har tidligere ikke lagt skjul på, at KR gerne vil have Kjartan Finnbogason til klubben.

– Selvfølgelig vil vi gerne have ham. Det er den samme gamle historie. Han er en spiller, vi ønsker at få til KR, hvis han vil hjem. Det er der ingen tvivl som, sagde KR-træneren i oktober sidste år til fotbolti.net.

Esbjergs næste kamp er på mandag mod FC Fredericia.







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Belgien – Senegal