Kjartan Finnbogason har tilbragt en stor del af sin karriere i dansk fodbold. Esbjerg-spilleren har også tørnet ud for AC Horsens og Vejle Boldklub, og han har spillet tæt på 200 kampe i Danmark. Nu spekulerer det islandske medie fotbolti.net i, at han kan have spillet sin sidste.
Den 34-årige angriber har kontraktudløb i Esbjerg fB efter denne sæson, og det ventes, at han efterfølgende skifter til KR Reykjavik. Det skrev det MBL allerede i februar. Nu spekuleres der imidlertid i, at han kan fremskynde processen og foretage skiftet én af de kommende dage.
Torsdag tabte Esbjerg fB – med Kjartan Finnbogason i startopstillingen – 0-2 til Silkeborg IF, og dermed er det tæt på umuligt for vestjyderne at rykke op i Superligaen.
Derfor kan Kjartan Finnbogason måske få løbepas i den kommende uge. Transfervinduet på Island lukker på onsdag, og hvis Esbjerg er nået til den erkendelse, at det ikke bliver til oprykning i denne omgang, kan det give mening at lade Finnbogason vende hjem allerede nu og lade KR Reykjavik få glæde af ham lidt før end beregnet.
Den islandske klub er dog ikke meget for at bidrage til de spekulationer.
– Der er ikke nogen kontrakt, der er underskrevet, og så kan jeg ikke kommentere det. Vi kigger på et par spillere i udlandet, men af respekt for dem og deres klubber vil jeg ikke kommentere dem offentligt, siger KR-træner Runar Kristinsson til fotbolti.net
Samme Kristinsson har tidligere ikke lagt skjul på, at KR gerne vil have Kjartan Finnbogason til klubben.
– Selvfølgelig vil vi gerne have ham. Det er den samme gamle historie. Han er en spiller, vi ønsker at få til KR, hvis han vil hjem. Det er der ingen tvivl som, sagde KR-træneren i oktober sidste år til fotbolti.net.
Esbjergs næste kamp er på mandag mod FC Fredericia.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT
