Forlader han dansk fodbold i næste uge?

Kjartan Finnbogason kan forlade Esbjerg i næste uge, gættes der på i islandske medier.



Kjartan Finnbogason har tilbragt en stor del af sin karriere i dansk fodbold. Esbjerg-spilleren har også tørnet ud for AC Horsens og Vejle Boldklub, og han har spillet tæt på 200 kampe i Danmark. Nu spekulerer det islandske medie fotbolti.net i, at han kan have spillet sin sidste.

Den 34-årige angriber har kontraktudløb i Esbjerg fB efter denne sæson, og det ventes, at han efterfølgende skifter til KR Reykjavik. Det skrev det MBL allerede i februar. Nu spekuleres der imidlertid i, at han kan fremskynde processen og foretage skiftet én af de kommende dage.

Torsdag tabte Esbjerg fB – med Kjartan Finnbogason i startopstillingen – 0-2 til Silkeborg IF, og dermed er det tæt på umuligt for vestjyderne at rykke op i Superligaen. 

Derfor kan Kjartan Finnbogason måske få løbepas i den kommende uge. Transfervinduet på Island lukker på onsdag, og hvis Esbjerg er nået til den erkendelse, at det ikke bliver til oprykning i denne omgang, kan det give mening at lade Finnbogason vende hjem allerede nu og lade KR Reykjavik få glæde af ham lidt før end beregnet.

Den islandske klub er dog ikke meget for at bidrage til de spekulationer.

– Der er ikke nogen kontrakt, der er underskrevet, og så kan jeg ikke kommentere det. Vi kigger på et par spillere i udlandet, men af respekt for dem og deres klubber vil jeg ikke kommentere dem offentligt, siger KR-træner Runar Kristinsson til fotbolti.net

Samme Kristinsson har tidligere ikke lagt skjul på, at KR gerne vil have Kjartan Finnbogason til klubben.

– Selvfølgelig vil vi gerne have ham. Det er den samme gamle historie. Han er en spiller, vi ønsker at få til KR, hvis han vil hjem. Det er der ingen tvivl som, sagde KR-træneren i oktober sidste år til fotbolti.net.

Esbjergs næste kamp er på mandag mod FC Fredericia.





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Tuchel forsvarer sin taktik

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup