Forlader han dansk fodbold i næste uge?

Kjartan Finnbogason kan forlade Esbjerg i næste uge, gættes der på i islandske medier.



Kjartan Finnbogason har tilbragt en stor del af sin karriere i dansk fodbold. Esbjerg-spilleren har også tørnet ud for AC Horsens og Vejle Boldklub, og han har spillet tæt på 200 kampe i Danmark. Nu spekulerer det islandske medie fotbolti.net i, at han kan have spillet sin sidste.

Den 34-årige angriber har kontraktudløb i Esbjerg fB efter denne sæson, og det ventes, at han efterfølgende skifter til KR Reykjavik. Det skrev det MBL allerede i februar. Nu spekuleres der imidlertid i, at han kan fremskynde processen og foretage skiftet én af de kommende dage.

Torsdag tabte Esbjerg fB – med Kjartan Finnbogason i startopstillingen – 0-2 til Silkeborg IF, og dermed er det tæt på umuligt for vestjyderne at rykke op i Superligaen. 

Derfor kan Kjartan Finnbogason måske få løbepas i den kommende uge. Transfervinduet på Island lukker på onsdag, og hvis Esbjerg er nået til den erkendelse, at det ikke bliver til oprykning i denne omgang, kan det give mening at lade Finnbogason vende hjem allerede nu og lade KR Reykjavik få glæde af ham lidt før end beregnet.

Den islandske klub er dog ikke meget for at bidrage til de spekulationer.

– Der er ikke nogen kontrakt, der er underskrevet, og så kan jeg ikke kommentere det. Vi kigger på et par spillere i udlandet, men af respekt for dem og deres klubber vil jeg ikke kommentere dem offentligt, siger KR-træner Runar Kristinsson til fotbolti.net

Samme Kristinsson har tidligere ikke lagt skjul på, at KR gerne vil have Kjartan Finnbogason til klubben.

– Selvfølgelig vil vi gerne have ham. Det er den samme gamle historie. Han er en spiller, vi ønsker at få til KR, hvis han vil hjem. Det er der ingen tvivl som, sagde KR-træneren i oktober sidste år til fotbolti.net.

Esbjergs næste kamp er på mandag mod FC Fredericia.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse