Efter blot fire måneder er det slut for Andreas Søndergaard i Randers FC.
I sommerens transfervindue lejede kronjyderne det 20-årige målmandstalent i Premier League-klubben Wolverhampton, og han skulle tage kampen op med Patrik Carlgren. Den kamp har ubetinget haft en svensk vinder.
Andreas Søndergaard har blot fået spilletid i en pokalkamp mod Middelfart, og det var ikke, hvad han havde sat næsen op efter, da han ankom. Nu siger han farvel og tak til Randers FC.
– Planen er, at jeg skal tilbage til Wolverhampton, når vi har spillet vores sidste kamp. Jeg går selv ud fra, at jeg skal udlejes igen, men hvor det bliver henne, ved jeg ikke endnu. Jeg håber, jeg kan komme ud og få nogle kampe og noget fast spilletid. Det er det, der er afgørende for mig lige nu, siger Andreas Søndergaard til tipsbladet.dk.
Han ved ikke, hvad fremtiden bringer, men han kunne godt tænke sig et ophold i engelsk fodbold, hvor han – bortset fra de seneste fire måneder – har opholdt sig, siden han blev solgt fra OB til Wolverhampton i januar 2018.
– Jeg vil gerne blive i England, så jeg kan være tæt på klubben. Det er det, jeg umiddelbart tænker, men alt kan se. Det er ikke usandsynligt, at der opstår nogle muligheder uden for England, og så må jeg tage den derfra, men først og fremmest skal jeg tilbage til Wolves, og det har været planen lige fra starten, lyder det fra målmanden.
Havde håbet på mere spilletid
Randers FC har haft et travlt program denne efterår med kampe i Superligaen, pokalturneringen og Europa, men alligevel har der stort set ikke været rotation på målmandsposten, og det har kostet Andreas Søndergaard en del splinter i bagdelen.
Det var naturligvis ikke sådan, han havde ønsket, det skulle gå.
– Jeg havde håbet på lidt mere. Jeg har kun spillet én kamp i pokalen og nogle reserveholdskampe, og jeg kom ikke hertil for at spille reserveholdskampe, jeg kom for at spille officielle kampe og få noget seniorerfaring. Jeg synes, jeg har vist, at jeg har fortjent mere, men det er sådan, det er, siger Andreas Søndergaard, der ikke har fået nogen forklaring på, hvorfor det ikke er blevet til flere minutter:
– Ikke rigtigt. Det har primært været Wolves, som har været i dialog med Randers og forhørt sig om, hvad der er op og ned. De har jo også fået en klar indikation på, at tingene havde set anderledes ud, og at jeg havde spillet mere. Sådan skulle det ikke være.
Med til historien hører, at Andreas Søndergaard huserer på en notorisk vanskelig position for en ung spiller.
– Det er svært at være målmand – især når man er ung. Det kan være svært at få noget erfaring og noget spilletid, for som målmænd kan vi ikke bare lige få 10-15 minutter i slutningen af en kamp. Enten spiller vi, eller også spiller vi ikke, og det kan være en svær situation, siger han.
Selv om målmanden havde håbet på mere i Randers FC, mener han ikke, at de fire måneder i Kronjylland er lige til glemmebogen.
– Det har ikke været et spildt ophold. Jeg har fra start været klar over, at hvis det skulle ende med, at jeg ikke fik de kampe, jeg havde håbet, ville jeg fokusere på at få så meget ud af det som muligt alligevel. Jeg har ikke bare kastet håndklædet i ringen, for det får jeg ikke noget ud af, så jeg har arbejdet hårdt. Jeg er ambitiøs helt ind til benet, siger Andreas Søndergaard og tilføjer:
– Jeg vil også gerne sige, at jeg har været glad for at være tilknyttet Randers. Her er en masse gode mennesker, og jeg har det sindssygt godt med alle på holdet. Jeg har været glad hver dag, jeg er mødt på arbejde, fordi der er et fantastisk sammenhold i truppen.
Andreas Søndergaards kontrakt med Wolverhampton løber til sommeren 2023.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT