Forlader SJE – men arbejder videre for ejeren

Michael Buchholtz forlader SønderjyskE efter fire måneder, men han arbejder videre for klubbens ejer, Robert Platek.



Det blev kun til fire måneder i SønderjyskE for Michael Buchholtz, der i dag forlod jobbet som Head of Scouting og Team Manager. Bruddet skyldes dog ikke uenighed med den amerikanske ejer, Robert Platek. Tværtimod.

Buchholtz spillede en nøglerolle i at føre Platek og SønderjyskE sammen i sommer, og han fortsætter med at arbejde for Platek. Han vil dog ikke fortælle, hvad han skal lave, eller om det har relation til Plateks øvrige klubber.

– Jeg er udtrådt af organisationen, men fortsætter det gode samarbejde i ejerskabet i andet regi og har masser at lave, siger han til tipsbladet.dk.

Robert Platek opkøbte i slutningen af 2020 den portugisiske klub Casa Pia AC, og i disse dage er han ved at færdiggøre købet af Spezia Calcio, der optræder i Serie A. Købsaftalen forventes at blive underskrevet i dag eller i morgen.

I seneste uge skrev Der Nordschleswiger om uro og uenigheder i SønderjyskE. Kløften skulle ifølge avisen bestå mellem den sportslige ledelse, der var i klubben i forvejen, og Platek-familiens folk. TV3 Sport beskrev lignende forhold i sin optakt til weekendens SønderjyskE-kamp.

Michael Buchholtz vil dog slet ikke gå ind i en snak om de historier.

– Jeg har ikke på nogen måder lyst til at deltage i spekulationer. Dem, der spekulerer, er som regel dem, der løber med halve vinde, siger han.

SønderjyskE retter i sin pressemeddelelse om Buchholtz’ stop en tak til ham for “den hjælp, Michael Buchholtz har ydet i forbindelse med opkøbet af SønderjyskE Fodbold.” Klubben oplyser desuden, at hans stilling nu nedlægges.

Den kommende tid skal klubben bruge på at finde ud af, hvem der skal varetage både Buchholtz’ og den afgående sportschef, Hans Jørgen Haysens, opgaver. Haysen tiltræder i AGF 1. marts.

Læs om klubbens udmelding her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern