RANDERS (TIPSBLADET): To sejre i tætte kampe og to nederlag, det seneste noget uheldigt hjemme mod FC Midtjylland, er det foreløbige facit for Randers FC i 2024.
Med nederlaget til FCM blev det samtidig matematisk sikkert, at Randers ikke kan følge op på den flotte stime med tre Top 6-slutspil på stribe, så nu står den på overlevelseskampe efter søndagens kamp i Farum mod FC Nordsjælland.
Det var naturligvis ikke det, spillerne i Randers havde håbet, men da Tipsbladet talte med Randers-anfører Björn Kopplin forud for sæsonen, lagde den dansktalende tyske veteran vægt på, at det kunne blive sådan en sæson for Randers med massive udskiftninger.
Og mens pointhøsten ikke har været som håbet, er der nok positive tegn i spillet til, at Kopplin ikke ser nogen grund til alarm og ængstelse.
– Vi har fået så meget fart oppe foran, at der ikke er nogen, der ønsker sig at spille mod Randers, heller ikke blandt topholdene. Vi er svære at spille mod, og sådan skal det gerne være, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.
– Vi skal ikke undervurdere situationen, og vi skal erkende, at der er en grund til, at vi ligger, som vi gør. Vi har haft for mange kampe, hvor vi bagefter taler om kvaliteten i afslutningerne. Men vi skal hellere ikke overvurdere faren. Der er ikke nogen grund til at stresse. Vi arbejder stenhårdt, og så skal resultaterne nok komme, hvis vi får puttet bolden i nettet, siger Björn Kopplin.
Godt skifte for Bundgaard
Et par uger før februar-premieren havde Randers en dramatisk afslutning på transfervinduet, hvor direktør Søren Pedersen på deadlinedag solgte Filip Bundgaard til Brøndby IF og hentede Tammer Bany i B.93 og Muamer Brajanic fra Hobro.
Filip Bundgaard (i midten) i Randers-trøjen sidste år.
Den afslutning på transfervinduet og det at miste en værdifuld og dygtig spiller som Bundgaard var nok ikke et drømmescenarie, men det er ikke og skal ikke være nogen forklaring for Randers’ placering.
– Det handler også om udvikling af spillere for klubben. Vi har solgt et af vores største talenter for en rekordsum, og det er en kæmpe succes for klubben. Det må vi ikke glemme. Det er også en forretning, siger Björn Kopplin.
Den tidligere Union Berlin- og Bayern-spiller har selv været i Brøndby IF, og han er glad for, Bundgaard får muligheden.
– Jeg kunne da godt have tænkt mig, at han var skiftet direkte til udlandet, så vi ikke skulle møde ham. Men han kommer helt sikkert til udlandet en dag, siger Björn Kopplin.
– Jeg er glad på hans vegne. Det er en stor mulighed for ham, og det er hans karriere. Vi fik en rekordsum for ham, så det gav mening. Jeg ønsker ham alt det bedste, håber, at han kommer til at spille meget og udvikle sig, så han kommer til udlandet, siger Björn Kopplin.
Randers FC er træt af et dårligt græstæppe på hjemmebanen på Cepheus Park og presser på for forbedringer. Læs mere om det her.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Som Bambi på glatis!

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Thomas Frank deler godt nyt

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

– Det er en fantastisk kombination

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Dansk klub skriver historie

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche
