Forlod selv Brøndby: Han kommer også til udlandet

Randers-anfører Björn Kopplin er glad for den mulighed, Filip Bundgaard har fået i Brøndby, og så opfordrer til den rette balance mellem ikke at stresse og tage situationen alvorligt, nu hvor Randers misser Top 6.



RANDERS (TIPSBLADET): To sejre i tætte kampe og to nederlag, det seneste noget uheldigt hjemme mod FC Midtjylland, er det foreløbige facit for Randers FC i 2024.

Med nederlaget til FCM blev det samtidig matematisk sikkert, at Randers ikke kan følge op på den flotte stime med tre Top 6-slutspil på stribe, så nu står den på overlevelseskampe efter søndagens kamp i Farum mod FC Nordsjælland.

Det var naturligvis ikke det, spillerne i Randers havde håbet, men da Tipsbladet talte med Randers-anfører Björn Kopplin forud for sæsonen, lagde den dansktalende tyske veteran vægt på, at det kunne blive sådan en sæson for Randers med massive udskiftninger.

Og mens pointhøsten ikke har været som håbet, er der nok positive tegn i spillet til, at Kopplin ikke ser nogen grund til alarm og ængstelse.

– Vi har fået så meget fart oppe foran, at der ikke er nogen, der ønsker sig at spille mod Randers, heller ikke blandt topholdene. Vi er svære at spille mod, og sådan skal det gerne være, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Vi skal ikke undervurdere situationen, og vi skal erkende, at der er en grund til, at vi ligger, som vi gør. Vi har haft for mange kampe, hvor vi bagefter taler om kvaliteten i afslutningerne. Men vi skal hellere ikke overvurdere faren. Der er ikke nogen grund til at stresse. Vi arbejder stenhårdt, og så skal resultaterne nok komme, hvis vi får puttet bolden i nettet, siger Björn Kopplin.

Godt skifte for Bundgaard
Et par uger før februar-premieren havde Randers en dramatisk afslutning på transfervinduet, hvor direktør Søren Pedersen på deadlinedag solgte Filip Bundgaard til Brøndby IF og hentede Tammer Bany i B.93 og Muamer Brajanic fra Hobro.

237801

Filip Bundgaard (i midten) i Randers-trøjen sidste år.

Den afslutning på transfervinduet og det at miste en værdifuld og dygtig spiller som Bundgaard var nok ikke et drømmescenarie, men det er ikke og skal ikke være nogen forklaring for Randers’ placering.

– Det handler også om udvikling af spillere for klubben. Vi har solgt et af vores største talenter for en rekordsum, og det er en kæmpe succes for klubben. Det må vi ikke glemme. Det er også en forretning, siger Björn Kopplin.

Den tidligere Union Berlin- og Bayern-spiller har selv været i Brøndby IF, og han er glad for, Bundgaard får muligheden.

– Jeg kunne da godt have tænkt mig, at han var skiftet direkte til udlandet, så vi ikke skulle møde ham. Men han kommer helt sikkert til udlandet en dag, siger Björn Kopplin.

– Jeg er glad på hans vegne. Det er en stor mulighed for ham, og det er hans karriere. Vi fik en rekordsum for ham, så det gav mening. Jeg ønsker ham alt det bedste, håber, at han kommer til at spille meget og udvikle sig, så han kommer til udlandet, siger Björn Kopplin.

Randers FC er træt af et dårligt græstæppe på hjemmebanen på Cepheus Park og presser på for forbedringer. Læs mere om det her.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB straffer angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Høgh hyldes af UEFA

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Den første i næsten 40 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Bo Svensson i spil til stort job

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

I svime over Højlund

Medie peger på FC København

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Sepp Piontek er død

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf