RANDERS (TIPSBLADET): To sejre i tætte kampe og to nederlag, det seneste noget uheldigt hjemme mod FC Midtjylland, er det foreløbige facit for Randers FC i 2024.
Med nederlaget til FCM blev det samtidig matematisk sikkert, at Randers ikke kan følge op på den flotte stime med tre Top 6-slutspil på stribe, så nu står den på overlevelseskampe efter søndagens kamp i Farum mod FC Nordsjælland.
Det var naturligvis ikke det, spillerne i Randers havde håbet, men da Tipsbladet talte med Randers-anfører Björn Kopplin forud for sæsonen, lagde den dansktalende tyske veteran vægt på, at det kunne blive sådan en sæson for Randers med massive udskiftninger.
Og mens pointhøsten ikke har været som håbet, er der nok positive tegn i spillet til, at Kopplin ikke ser nogen grund til alarm og ængstelse.
– Vi har fået så meget fart oppe foran, at der ikke er nogen, der ønsker sig at spille mod Randers, heller ikke blandt topholdene. Vi er svære at spille mod, og sådan skal det gerne være, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.
– Vi skal ikke undervurdere situationen, og vi skal erkende, at der er en grund til, at vi ligger, som vi gør. Vi har haft for mange kampe, hvor vi bagefter taler om kvaliteten i afslutningerne. Men vi skal hellere ikke overvurdere faren. Der er ikke nogen grund til at stresse. Vi arbejder stenhårdt, og så skal resultaterne nok komme, hvis vi får puttet bolden i nettet, siger Björn Kopplin.
Godt skifte for Bundgaard
Et par uger før februar-premieren havde Randers en dramatisk afslutning på transfervinduet, hvor direktør Søren Pedersen på deadlinedag solgte Filip Bundgaard til Brøndby IF og hentede Tammer Bany i B.93 og Muamer Brajanic fra Hobro.

Filip Bundgaard (i midten) i Randers-trøjen sidste år.
Den afslutning på transfervinduet og det at miste en værdifuld og dygtig spiller som Bundgaard var nok ikke et drømmescenarie, men det er ikke og skal ikke være nogen forklaring for Randers’ placering.
– Det handler også om udvikling af spillere for klubben. Vi har solgt et af vores største talenter for en rekordsum, og det er en kæmpe succes for klubben. Det må vi ikke glemme. Det er også en forretning, siger Björn Kopplin.
Den tidligere Union Berlin- og Bayern-spiller har selv været i Brøndby IF, og han er glad for, Bundgaard får muligheden.
– Jeg kunne da godt have tænkt mig, at han var skiftet direkte til udlandet, så vi ikke skulle møde ham. Men han kommer helt sikkert til udlandet en dag, siger Björn Kopplin.
– Jeg er glad på hans vegne. Det er en stor mulighed for ham, og det er hans karriere. Vi fik en rekordsum for ham, så det gav mening. Jeg ønsker ham alt det bedste, håber, at han kommer til at spille meget og udvikle sig, så han kommer til udlandet, siger Björn Kopplin.
Randers FC er træt af et dårligt græstæppe på hjemmebanen på Cepheus Park og presser på for forbedringer. Læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT