Forlod selv Brøndby: Han kommer også til udlandet

Randers-anfører Björn Kopplin er glad for den mulighed, Filip Bundgaard har fået i Brøndby, og så opfordrer til den rette balance mellem ikke at stresse og tage situationen alvorligt, nu hvor Randers misser Top 6.



RANDERS (TIPSBLADET): To sejre i tætte kampe og to nederlag, det seneste noget uheldigt hjemme mod FC Midtjylland, er det foreløbige facit for Randers FC i 2024.

Med nederlaget til FCM blev det samtidig matematisk sikkert, at Randers ikke kan følge op på den flotte stime med tre Top 6-slutspil på stribe, så nu står den på overlevelseskampe efter søndagens kamp i Farum mod FC Nordsjælland.

Det var naturligvis ikke det, spillerne i Randers havde håbet, men da Tipsbladet talte med Randers-anfører Björn Kopplin forud for sæsonen, lagde den dansktalende tyske veteran vægt på, at det kunne blive sådan en sæson for Randers med massive udskiftninger.

Og mens pointhøsten ikke har været som håbet, er der nok positive tegn i spillet til, at Kopplin ikke ser nogen grund til alarm og ængstelse.

– Vi har fået så meget fart oppe foran, at der ikke er nogen, der ønsker sig at spille mod Randers, heller ikke blandt topholdene. Vi er svære at spille mod, og sådan skal det gerne være, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Vi skal ikke undervurdere situationen, og vi skal erkende, at der er en grund til, at vi ligger, som vi gør. Vi har haft for mange kampe, hvor vi bagefter taler om kvaliteten i afslutningerne. Men vi skal hellere ikke overvurdere faren. Der er ikke nogen grund til at stresse. Vi arbejder stenhårdt, og så skal resultaterne nok komme, hvis vi får puttet bolden i nettet, siger Björn Kopplin.

Godt skifte for Bundgaard
Et par uger før februar-premieren havde Randers en dramatisk afslutning på transfervinduet, hvor direktør Søren Pedersen på deadlinedag solgte Filip Bundgaard til Brøndby IF og hentede Tammer Bany i B.93 og Muamer Brajanic fra Hobro.

237801

Filip Bundgaard (i midten) i Randers-trøjen sidste år.

Den afslutning på transfervinduet og det at miste en værdifuld og dygtig spiller som Bundgaard var nok ikke et drømmescenarie, men det er ikke og skal ikke være nogen forklaring for Randers’ placering.

– Det handler også om udvikling af spillere for klubben. Vi har solgt et af vores største talenter for en rekordsum, og det er en kæmpe succes for klubben. Det må vi ikke glemme. Det er også en forretning, siger Björn Kopplin.

Den tidligere Union Berlin- og Bayern-spiller har selv været i Brøndby IF, og han er glad for, Bundgaard får muligheden.

– Jeg kunne da godt have tænkt mig, at han var skiftet direkte til udlandet, så vi ikke skulle møde ham. Men han kommer helt sikkert til udlandet en dag, siger Björn Kopplin.

– Jeg er glad på hans vegne. Det er en stor mulighed for ham, og det er hans karriere. Vi fik en rekordsum for ham, så det gav mening. Jeg ønsker ham alt det bedste, håber, at han kommer til at spille meget og udvikle sig, så han kommer til udlandet, siger Björn Kopplin.

Randers FC er træt af et dårligt græstæppe på hjemmebanen på Cepheus Park og presser på for forbedringer. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Jonas Wind-nyt

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Dansk træner storroses

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Hjulmand vinder i Hamborg



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Medie afslører møde med Deco

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Langer ud efter trænerlegende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansk milliardær smider 75.000

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Skræmmende Chido Obi-scener

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

I chok over Manchester United

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Køber engelsk klub

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Victor Nelsson topper international impact-liste

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret