Udskældt FCK-stjerne: Jeg forstår kritikken af mig

Birger Meling er blevet hårdt kritiseret for sin sæsonstart, og FCK-backen anerkender kritikken, som han føler er berettiget.



PARKEN (Tipsbladet): Birger Meling har fået kritikerne på nakken, og nordmanden erkender blankt, at han i øjeblikket ikke rammer det niveau, han tidligere har gjort på venstre back i FC København.

29-årige Meling har mere eller mindre venstre back-positionen for sig selv i øjeblikket, efter at FC København har sagt farvel til Christian Sørensen, så han er nærmest garanteret spilletid, indtil FCK får fingre i en konkurrent – det kunne være peruvianske Marcos Lopez.

Birger Meling erkender, at han har præsteret under niveau i denne sæson.

– Jeg er min egen største kritiker, så det er ikke sådan, at jeg er gået hjem og har været meget tilfreds med, hvordan jeg har præsteret. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg føler ikke, jeg har ramt det niveau, som jeg selv gerne vil ramme. Så folk har god grund til at være kritiske – det er jeg også selv, siger Birger Meling til Tipsbladet og den øvrige presse. 

– Sådan er livet engang imellem, men det er frustrerende, når man ikke føler, man har præsteret på det niveau, man er i stand til. Men jeg er sikker på, at jeg nok skal ramme mit niveau igen.

Nordmanden fastslår, at der ikke er andet at gøre end at iføre sig arbejdshandskerne.

– Den eneste måde at løse det på er ved at arbejde hårdt og arbejde med de små detaljer. Det kan også være at se mig selv på video fra de kampe, hvor jeg præsterede godt, og så kigge på de situationer. Hvad er det, jeg ikke gør godt i øjeblikket? 

2RJ8738

Foto: Alamy

Jacob Neestrup: Ikke første gang 
FC København-træner Jacob Neestrup har også noteret sig kritikken af Birger Meling, og han understreger, at der er fuld opbakning til nordmanden, som nu og her er inde i en svag periode på banen.

– Før Birger blev skadet, præsterede han på topniveau. Én af de bedste enkeltmandspræstationer, jeg har oplevet i de to år, jeg har været cheftræner, er Birger Meling mod Bayern München i Parken i sidste sæson. 

– Vi har haft svært ved at få ham helt tilbage efter sin skade, men han arbejder SÅ hårdt, og han stiller store krav til sig selv. Han er ikke den første spiller i FC København, der har haft en nedtur, og han skal nok komme tilbage.

– Det er en præmis, når man er spiller og træner i FCK, at man må lægge ører og ryg til en masse, og det skal der være plads til. Så må man sørge for sammen at arbejde sig ud af det, siger Jacob Neestrup om den norske venstre back. 

Birger Meling starter med al sandsynlighed inde for FC København i torsdagens Conference League-kamp mod Kilmarnock, og det bliver hans optræden nummer 33 med løven på brystet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: SL-klub får medhold: Gult kort annulleret

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Overraskende U21-trupudtagelse

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter