Udskældt FCK-stjerne: Jeg forstår kritikken af mig

Birger Meling er blevet hårdt kritiseret for sin sæsonstart, og FCK-backen anerkender kritikken, som han føler er berettiget.



PARKEN (Tipsbladet): Birger Meling har fået kritikerne på nakken, og nordmanden erkender blankt, at han i øjeblikket ikke rammer det niveau, han tidligere har gjort på venstre back i FC København.

29-årige Meling har mere eller mindre venstre back-positionen for sig selv i øjeblikket, efter at FC København har sagt farvel til Christian Sørensen, så han er nærmest garanteret spilletid, indtil FCK får fingre i en konkurrent – det kunne være peruvianske Marcos Lopez.

Birger Meling erkender, at han har præsteret under niveau i denne sæson.

– Jeg er min egen største kritiker, så det er ikke sådan, at jeg er gået hjem og har været meget tilfreds med, hvordan jeg har præsteret. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg føler ikke, jeg har ramt det niveau, som jeg selv gerne vil ramme. Så folk har god grund til at være kritiske – det er jeg også selv, siger Birger Meling til Tipsbladet og den øvrige presse. 

– Sådan er livet engang imellem, men det er frustrerende, når man ikke føler, man har præsteret på det niveau, man er i stand til. Men jeg er sikker på, at jeg nok skal ramme mit niveau igen.

Nordmanden fastslår, at der ikke er andet at gøre end at iføre sig arbejdshandskerne.

– Den eneste måde at løse det på er ved at arbejde hårdt og arbejde med de små detaljer. Det kan også være at se mig selv på video fra de kampe, hvor jeg præsterede godt, og så kigge på de situationer. Hvad er det, jeg ikke gør godt i øjeblikket? 

2RJ8738

Foto: Alamy

Jacob Neestrup: Ikke første gang 
FC København-træner Jacob Neestrup har også noteret sig kritikken af Birger Meling, og han understreger, at der er fuld opbakning til nordmanden, som nu og her er inde i en svag periode på banen.

– Før Birger blev skadet, præsterede han på topniveau. Én af de bedste enkeltmandspræstationer, jeg har oplevet i de to år, jeg har været cheftræner, er Birger Meling mod Bayern München i Parken i sidste sæson. 

– Vi har haft svært ved at få ham helt tilbage efter sin skade, men han arbejder SÅ hårdt, og han stiller store krav til sig selv. Han er ikke den første spiller i FC København, der har haft en nedtur, og han skal nok komme tilbage.

– Det er en præmis, når man er spiller og træner i FCK, at man må lægge ører og ryg til en masse, og det skal der være plads til. Så må man sørge for sammen at arbejde sig ud af det, siger Jacob Neestrup om den norske venstre back. 

Birger Meling starter med al sandsynlighed inde for FC København i torsdagens Conference League-kamp mod Kilmarnock, og det bliver hans optræden nummer 33 med løven på brystet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Trist Mikael Uhre-besked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Påpeger Conrad Harders problem

Dansker færdig i Galatasaray

FC Barcelona-stjerner i chok

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Megatransfer på vej?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kreativ transfer-løsning?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

– Jeg er stærkere end nogensinde

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Superliga-klub smadrer transferrekord

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert



Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby