Udskældt FCK-stjerne: Jeg forstår kritikken af mig

Birger Meling er blevet hårdt kritiseret for sin sæsonstart, og FCK-backen anerkender kritikken, som han føler er berettiget.



PARKEN (Tipsbladet): Birger Meling har fået kritikerne på nakken, og nordmanden erkender blankt, at han i øjeblikket ikke rammer det niveau, han tidligere har gjort på venstre back i FC København.

29-årige Meling har mere eller mindre venstre back-positionen for sig selv i øjeblikket, efter at FC København har sagt farvel til Christian Sørensen, så han er nærmest garanteret spilletid, indtil FCK får fingre i en konkurrent – det kunne være peruvianske Marcos Lopez.

Birger Meling erkender, at han har præsteret under niveau i denne sæson.

– Jeg er min egen største kritiker, så det er ikke sådan, at jeg er gået hjem og har været meget tilfreds med, hvordan jeg har præsteret. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg føler ikke, jeg har ramt det niveau, som jeg selv gerne vil ramme. Så folk har god grund til at være kritiske – det er jeg også selv, siger Birger Meling til Tipsbladet og den øvrige presse. 

– Sådan er livet engang imellem, men det er frustrerende, når man ikke føler, man har præsteret på det niveau, man er i stand til. Men jeg er sikker på, at jeg nok skal ramme mit niveau igen.

Nordmanden fastslår, at der ikke er andet at gøre end at iføre sig arbejdshandskerne.

– Den eneste måde at løse det på er ved at arbejde hårdt og arbejde med de små detaljer. Det kan også være at se mig selv på video fra de kampe, hvor jeg præsterede godt, og så kigge på de situationer. Hvad er det, jeg ikke gør godt i øjeblikket? 

2RJ8738

Foto: Alamy

Jacob Neestrup: Ikke første gang 
FC København-træner Jacob Neestrup har også noteret sig kritikken af Birger Meling, og han understreger, at der er fuld opbakning til nordmanden, som nu og her er inde i en svag periode på banen.

– Før Birger blev skadet, præsterede han på topniveau. Én af de bedste enkeltmandspræstationer, jeg har oplevet i de to år, jeg har været cheftræner, er Birger Meling mod Bayern München i Parken i sidste sæson. 

– Vi har haft svært ved at få ham helt tilbage efter sin skade, men han arbejder SÅ hårdt, og han stiller store krav til sig selv. Han er ikke den første spiller i FC København, der har haft en nedtur, og han skal nok komme tilbage.

– Det er en præmis, når man er spiller og træner i FCK, at man må lægge ører og ryg til en masse, og det skal der være plads til. Så må man sørge for sammen at arbejde sig ud af det, siger Jacob Neestrup om den norske venstre back. 

Birger Meling starter med al sandsynlighed inde for FC København i torsdagens Conference League-kamp mod Kilmarnock, og det bliver hans optræden nummer 33 med løven på brystet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FC København – Lyngby BK

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!