Udskældt FCK-stjerne: Jeg forstår kritikken af mig

Birger Meling er blevet hårdt kritiseret for sin sæsonstart, og FCK-backen anerkender kritikken, som han føler er berettiget.



PARKEN (Tipsbladet): Birger Meling har fået kritikerne på nakken, og nordmanden erkender blankt, at han i øjeblikket ikke rammer det niveau, han tidligere har gjort på venstre back i FC København.

29-årige Meling har mere eller mindre venstre back-positionen for sig selv i øjeblikket, efter at FC København har sagt farvel til Christian Sørensen, så han er nærmest garanteret spilletid, indtil FCK får fingre i en konkurrent – det kunne være peruvianske Marcos Lopez.

Birger Meling erkender, at han har præsteret under niveau i denne sæson.

– Jeg er min egen største kritiker, så det er ikke sådan, at jeg er gået hjem og har været meget tilfreds med, hvordan jeg har præsteret. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg føler ikke, jeg har ramt det niveau, som jeg selv gerne vil ramme. Så folk har god grund til at være kritiske – det er jeg også selv, siger Birger Meling til Tipsbladet og den øvrige presse. 

– Sådan er livet engang imellem, men det er frustrerende, når man ikke føler, man har præsteret på det niveau, man er i stand til. Men jeg er sikker på, at jeg nok skal ramme mit niveau igen.

Nordmanden fastslår, at der ikke er andet at gøre end at iføre sig arbejdshandskerne.

– Den eneste måde at løse det på er ved at arbejde hårdt og arbejde med de små detaljer. Det kan også være at se mig selv på video fra de kampe, hvor jeg præsterede godt, og så kigge på de situationer. Hvad er det, jeg ikke gør godt i øjeblikket? 

2RJ8738

Foto: Alamy

Jacob Neestrup: Ikke første gang 
FC København-træner Jacob Neestrup har også noteret sig kritikken af Birger Meling, og han understreger, at der er fuld opbakning til nordmanden, som nu og her er inde i en svag periode på banen.

– Før Birger blev skadet, præsterede han på topniveau. Én af de bedste enkeltmandspræstationer, jeg har oplevet i de to år, jeg har været cheftræner, er Birger Meling mod Bayern München i Parken i sidste sæson. 

– Vi har haft svært ved at få ham helt tilbage efter sin skade, men han arbejder SÅ hårdt, og han stiller store krav til sig selv. Han er ikke den første spiller i FC København, der har haft en nedtur, og han skal nok komme tilbage.

– Det er en præmis, når man er spiller og træner i FCK, at man må lægge ører og ryg til en masse, og det skal der være plads til. Så må man sørge for sammen at arbejde sig ud af det, siger Jacob Neestrup om den norske venstre back. 

Birger Meling starter med al sandsynlighed inde for FC København i torsdagens Conference League-kamp mod Kilmarnock, og det bliver hans optræden nummer 33 med løven på brystet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

FCK-boss melder klar målsætning ud

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brøndby i transfer-kovending?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Manchester United – Aston Villa



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Fem bud på David Nielsens afløser

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen