Forrygende: Babacar tager tykt pis på sig selv

Khouma Babacar er helt ude i kulden i FC København. Heldigvis kan han sagtens gøre grin med den situation, han er havnet i.



Khouma Babacars fodboldkarriere er lige nu nede i en alvorlig bølgedal, men heldigvis har FC København-stjernen stadig sit gode humør.

Angriberen er – som noget nær den eneste ansatte i hele FCK – ikke med på klubbens træningslejr i Portugal, og det skyldes, at han har fået fri til at finde en ny klub. Og det er den situation, Khouma Babacar på herlig vis tager tykt pis på.

På snapchat har Khouma Babacar således lagt en video ud, hvor man ser ham mutters alene ved indgangen til FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, og med en selvironisk distance kan man høre angriberen kalde forgæves på sine kollegaer.

Khouma Babacar kom til FC København for et år siden, og der knyttede sig store forventninger til den 29-årige angriber, men dem har han ikke kunnet leve op til, og nu forsøger de danske mestre at komme af med ham.

Cheftræner Jacob Neestrup har forklaret, at det skyldes, at angriberen ikke længere passer ind i systemet.

– Hans kompetencer, hvor han har en enorm spidskompetence i at skulle løbe dybt, kommer ikke så godt til sin ret i vores system nu, hvor vi spiller med én angriber. Han blev hentet til en formation, der primært lignede en 4-4-2, forklarede FCK-træneren til B.T. i midten af december.

Transfervinduet er lukket de fleste steder, men i Tyrkiet er det stadig åbent, og det er formentlig Khouma Babacars bedste skud i bøssen i forhold til at finde en ny arbejdsgiver. Ellers kan det meget vel først blive til sommer. 





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Elias Jelert færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Deadline overskredet: FC København melder ud