Forrygende: Babacar tager tykt pis på sig selv

Khouma Babacar er helt ude i kulden i FC København. Heldigvis kan han sagtens gøre grin med den situation, han er havnet i.



Khouma Babacars fodboldkarriere er lige nu nede i en alvorlig bølgedal, men heldigvis har FC København-stjernen stadig sit gode humør.

Angriberen er – som noget nær den eneste ansatte i hele FCK – ikke med på klubbens træningslejr i Portugal, og det skyldes, at han har fået fri til at finde en ny klub. Og det er den situation, Khouma Babacar på herlig vis tager tykt pis på.

På snapchat har Khouma Babacar således lagt en video ud, hvor man ser ham mutters alene ved indgangen til FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, og med en selvironisk distance kan man høre angriberen kalde forgæves på sine kollegaer.

Khouma Babacar kom til FC København for et år siden, og der knyttede sig store forventninger til den 29-årige angriber, men dem har han ikke kunnet leve op til, og nu forsøger de danske mestre at komme af med ham.

Cheftræner Jacob Neestrup har forklaret, at det skyldes, at angriberen ikke længere passer ind i systemet.

– Hans kompetencer, hvor han har en enorm spidskompetence i at skulle løbe dybt, kommer ikke så godt til sin ret i vores system nu, hvor vi spiller med én angriber. Han blev hentet til en formation, der primært lignede en 4-4-2, forklarede FCK-træneren til B.T. i midten af december.

Transfervinduet er lukket de fleste steder, men i Tyrkiet er det stadig åbent, og det er formentlig Khouma Babacars bedste skud i bøssen i forhold til at finde en ny arbejdsgiver. Ellers kan det meget vel først blive til sommer. 





Superliga-LIVE: SIF må undvære seks mand




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil ikke juble i Parken

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub