Forrygende: Babacar tager tykt pis på sig selv

Khouma Babacar er helt ude i kulden i FC København. Heldigvis kan han sagtens gøre grin med den situation, han er havnet i.



Khouma Babacars fodboldkarriere er lige nu nede i en alvorlig bølgedal, men heldigvis har FC København-stjernen stadig sit gode humør.

Angriberen er – som noget nær den eneste ansatte i hele FCK – ikke med på klubbens træningslejr i Portugal, og det skyldes, at han har fået fri til at finde en ny klub. Og det er den situation, Khouma Babacar på herlig vis tager tykt pis på.

På snapchat har Khouma Babacar således lagt en video ud, hvor man ser ham mutters alene ved indgangen til FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, og med en selvironisk distance kan man høre angriberen kalde forgæves på sine kollegaer.

Khouma Babacar kom til FC København for et år siden, og der knyttede sig store forventninger til den 29-årige angriber, men dem har han ikke kunnet leve op til, og nu forsøger de danske mestre at komme af med ham.

Cheftræner Jacob Neestrup har forklaret, at det skyldes, at angriberen ikke længere passer ind i systemet.

– Hans kompetencer, hvor han har en enorm spidskompetence i at skulle løbe dybt, kommer ikke så godt til sin ret i vores system nu, hvor vi spiller med én angriber. Han blev hentet til en formation, der primært lignede en 4-4-2, forklarede FCK-træneren til B.T. i midten af december.

Transfervinduet er lukket de fleste steder, men i Tyrkiet er det stadig åbent, og det er formentlig Khouma Babacars bedste skud i bøssen i forhold til at finde en ny arbejdsgiver. Ellers kan det meget vel først blive til sommer. 





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Silkeborg IF – FC København

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

AGF i Europa: De venter i næste runde