Vanvittige FC Nordsjælland-scoringer satte FCM til vægs

FC Nordsjælland leverede fremragende scoringer, da FC Midtjylland blev slået 4-1 i lørdagens Superligakamp.



På hjemmebane vandt FC Nordsjælland lørdag den første sejr i 15 forsøg mod FC Midtjylland, der blev besejret med 4-1 i Superligaen.

Hjemmeholdet havde ofret en angriber for en ekstra midtbanespiller, hvilket gjorde holdet mere solide defensivt og tvang FCM til flere opspilsfejl, som FCN lukrerede på til at skabe mange chancer.

Samtidigt var nordsjællænderne gode til at glide af på midtjydernes halvhjertede pres, når FCN selv var på bolden.

Sejren ændrer ikke ved FCN’s sjetteplads, som holdet indtager med 11 point. For FCM betyder det klare nederlag til gengæld, at mestrene ryger ned på tredjepladsen med 13 point.

Efter 18 minutters spil gav et højt pres en chance til FCN-angriberen Abu Francis, der kvitterede ved at sparke bolden fladt i nettet i modsatte side.

Gæsterne fik udlignet efter 34 minutters spil, da FCM’s kantspiller Anders Dreyer afsluttede et kontrastød med at sparke bolden fladt i det korte hjørne fra kanten af feltet.

FCN kom alligevel til pausen med en 2-1-føring, da Abu Francis blev dobbeltmålscorer med en sand perle i 44. minut. Fra kanten af feltet i venstre side krøllede han den helt over i modsatte hjørne.

Kort inde i anden halvleg scorede FCN-backen Martin Frese til 3-1, da han sparkede bolden helt op i det nærmeste hjørne fra kanten af feltet i højre side.

20 minutter før tid gjorde FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana det til slutresultatet 4-1, da han blev spillet i dybden og fuldstændigt oversprintede gæsternes defensiv, inden han sparkede den mellem benene på FCM-målmanden Mikkel Andersen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

I svime over Froholdt – får ny hæder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby