På hjemmebane vandt FC Nordsjælland lørdag den første sejr i 15 forsøg mod FC Midtjylland, der blev besejret med 4-1 i Superligaen.
Hjemmeholdet havde ofret en angriber for en ekstra midtbanespiller, hvilket gjorde holdet mere solide defensivt og tvang FCM til flere opspilsfejl, som FCN lukrerede på til at skabe mange chancer.
Samtidigt var nordsjællænderne gode til at glide af på midtjydernes halvhjertede pres, når FCN selv var på bolden.
Sejren ændrer ikke ved FCN’s sjetteplads, som holdet indtager med 11 point. For FCM betyder det klare nederlag til gengæld, at mestrene ryger ned på tredjepladsen med 13 point.
Efter 18 minutters spil gav et højt pres en chance til FCN-angriberen Abu Francis, der kvitterede ved at sparke bolden fladt i nettet i modsatte side.
Gæsterne fik udlignet efter 34 minutters spil, da FCM’s kantspiller Anders Dreyer afsluttede et kontrastød med at sparke bolden fladt i det korte hjørne fra kanten af feltet.
FCN kom alligevel til pausen med en 2-1-føring, da Abu Francis blev dobbeltmålscorer med en sand perle i 44. minut. Fra kanten af feltet i venstre side krøllede han den helt over i modsatte hjørne.
Kort inde i anden halvleg scorede FCN-backen Martin Frese til 3-1, da han sparkede bolden helt op i det nærmeste hjørne fra kanten af feltet i højre side.
20 minutter før tid gjorde FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana det til slutresultatet 4-1, da han blev spillet i dybden og fuldstændigt oversprintede gæsternes defensiv, inden han sparkede den mellem benene på FCM-målmanden Mikkel Andersen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
