På hjemmebane vandt FC Nordsjælland lørdag den første sejr i 15 forsøg mod FC Midtjylland, der blev besejret med 4-1 i Superligaen.
Hjemmeholdet havde ofret en angriber for en ekstra midtbanespiller, hvilket gjorde holdet mere solide defensivt og tvang FCM til flere opspilsfejl, som FCN lukrerede på til at skabe mange chancer.
Samtidigt var nordsjællænderne gode til at glide af på midtjydernes halvhjertede pres, når FCN selv var på bolden.
Sejren ændrer ikke ved FCN’s sjetteplads, som holdet indtager med 11 point. For FCM betyder det klare nederlag til gengæld, at mestrene ryger ned på tredjepladsen med 13 point.
Efter 18 minutters spil gav et højt pres en chance til FCN-angriberen Abu Francis, der kvitterede ved at sparke bolden fladt i nettet i modsatte side.
Gæsterne fik udlignet efter 34 minutters spil, da FCM’s kantspiller Anders Dreyer afsluttede et kontrastød med at sparke bolden fladt i det korte hjørne fra kanten af feltet.
FCN kom alligevel til pausen med en 2-1-føring, da Abu Francis blev dobbeltmålscorer med en sand perle i 44. minut. Fra kanten af feltet i venstre side krøllede han den helt over i modsatte hjørne.
Kort inde i anden halvleg scorede FCN-backen Martin Frese til 3-1, da han sparkede bolden helt op i det nærmeste hjørne fra kanten af feltet i højre side.
20 minutter før tid gjorde FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana det til slutresultatet 4-1, da han blev spillet i dybden og fuldstændigt oversprintede gæsternes defensiv, inden han sparkede den mellem benene på FCM-målmanden Mikkel Andersen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
