Vanvittige FC Nordsjælland-scoringer satte FCM til vægs

FC Nordsjælland leverede fremragende scoringer, da FC Midtjylland blev slået 4-1 i lørdagens Superligakamp.



På hjemmebane vandt FC Nordsjælland lørdag den første sejr i 15 forsøg mod FC Midtjylland, der blev besejret med 4-1 i Superligaen.

Hjemmeholdet havde ofret en angriber for en ekstra midtbanespiller, hvilket gjorde holdet mere solide defensivt og tvang FCM til flere opspilsfejl, som FCN lukrerede på til at skabe mange chancer.

Samtidigt var nordsjællænderne gode til at glide af på midtjydernes halvhjertede pres, når FCN selv var på bolden.

Sejren ændrer ikke ved FCN’s sjetteplads, som holdet indtager med 11 point. For FCM betyder det klare nederlag til gengæld, at mestrene ryger ned på tredjepladsen med 13 point.

Efter 18 minutters spil gav et højt pres en chance til FCN-angriberen Abu Francis, der kvitterede ved at sparke bolden fladt i nettet i modsatte side.

Gæsterne fik udlignet efter 34 minutters spil, da FCM’s kantspiller Anders Dreyer afsluttede et kontrastød med at sparke bolden fladt i det korte hjørne fra kanten af feltet.

FCN kom alligevel til pausen med en 2-1-føring, da Abu Francis blev dobbeltmålscorer med en sand perle i 44. minut. Fra kanten af feltet i venstre side krøllede han den helt over i modsatte hjørne.

Kort inde i anden halvleg scorede FCN-backen Martin Frese til 3-1, da han sparkede bolden helt op i det nærmeste hjørne fra kanten af feltet i højre side.

20 minutter før tid gjorde FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana det til slutresultatet 4-1, da han blev spillet i dybden og fuldstændigt oversprintede gæsternes defensiv, inden han sparkede den mellem benene på FCM-målmanden Mikkel Andersen.

/ritzau/





Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

New Zealand – Belgien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026