Denne kronik blev bragt i Tipsbladet 9. august.
Første runde i sæsonen var den mest sete første Superligarunde nogensinde, og satte ny tilskuerrekord. Efter tre runder er tilskuertallet steget med 19 % i forhold til sidste sæson. Dansk professionel klubfodbold ser igen ud til at være på vej fremad i sit store jubilæumsår.
I år er 100 års jubilæumssæson for Danmarksmesterskabet. Der blev spillet om Danmarksmesterskabet for første gang i 1913, og mesteren i 2014 bliver Danmarksmester nr. 100. I 1913 blev Danmarksmesteren kåret i et slutspil mellem de regionale vindere, og kun afbrudt af Første verdenskrig i 1915 og annulleret pga. pointlighed i 1928 har mesterskabet været spillet uafbrudt 100 gange med indeværende sæson 2013/2014.
100 året giver anledning til at gøre status for dansk professionel klubfodbold. Historien er kort og beskriver klubber i en rivende udvikling. Efter Anden Verdenskrig stoppede man i realiteten dansk klubfodbolds videre udvikling med et forbud mod professionalisme, og helt op til slutningen af 70’erne blev Danmark kendt som de sidste amatører i Europa. Divisionsforeningen blev stiftet i 1969 med det erklærede mål at udvikle dansk klubfodbold og indføre professionalisme. Det lykkedes knap ti år senere i 1978, hvor Helge Sander og Jørn Kønig uddelte 1000 kr. til hver af spillerne i Herning Fremad for sejren over gæsterne fra HIK, som blev uddelt under stor mediebevågenhed, hvorefter pengene i omklædningsrummet igen blev samlet ind fordi omkostningerne skulle fratrækkes før der blev udbetalt et egentligt honorar. Det er vist ikke ukorrekt at sige, at kun få visionære i Danmark på det tidspunkt kunne forestille sig professionel fodbold udvikle sig til et egentligt erhverv. Den næste store milepæl kom da Brøndby IF i 1986 går over til fuldtidsprofessionalisme. Superligaen kommer til i sæsonen 1991 og indvarsler at man for første gang tilpasser turneringen til den sportslige og økonomiske kapacitet, der er potentiale til i Danmark. Først i anden halvdel af 90’erne er der tale om, at alle spillere i Superligatrupperne er kontraktspillere. Her begynder den egentlige historie om dansk professionel fodbold.
På de cirka 18 år er dansk professionel klubfodbold gået fra tæt på 0 til en omsætning på 1,2 milliard i ren fodboldforretning. Hertil kommer så tilknyttede økonomiske aktiviteter. Dansk klubfodbold er altså på bare 18 år gået fra ikke blot at være en af de ældste samfundsnyttige organisationer i Danmark, men til også at bidrage til samfundsøkonomien som et egentlig erhverv med tusindvis af arbejdspladser og en betaling i skatter og afgifter på over 400 millioner.
Internationalt er vi i år gået ind i de europæiske turneringer med direkte kvalifikation til Champions League. Sportsligt er vi placeret blandt de 15 bedste ligaer i UEFA, hvor vi befolkningsmæssigt kun er berettiget til en 25. plads. Der har aldrig været en større udvikling af unge landsholdspillere fra Superligaen end nu – Helenius, Cornelius og Okore spillede i Superligaen da de blev udtaget til landsholdet og tag ikke fejl der er mange flere på vej. Ankersen tvillingerne, Rasmus Falk, Pione Sisto og Nicolai Jørgensen er nogle af himmelstormerne du kan gå på stadion og se i år. Denne udvikling er resultatet af en systematisk og omfattende satsning på talentudvikling i eliteklubberne.
Med den økonomi der har været siden 2008, er det en udfordring at fastholde og fortsætte udviklingen. Udfordringen er taget op og klubberne ved mere om deres fans end nogensinde før og gør mere for at give de fans den bedst tænkelige fodboldoplevelse. Klubberne har enkeltvis og sammen lanceret en række initiativer som skal fortsætte den udvikling. Tilskuerundersøgelsen blandt ca. 6.000 Superligatilskuere er gennemført for andet år i træk og fra blandt andet Tyskland og Holland ved vi, at en 1:1 dialog med tilskuerne hele vejen rundt på stadion er vejen til at give alle den bedste oplevelse. De fleste Superligaklubber enten har eller er i gang med at etablere systemer, som muliggør tættere dialog. Med blandt andet fankoordinatorer og en helt række andre initiativer skabes Superligakampe i samarbejde med tilskuerne.
Den seneste revision af turneringsstrukturen havde vi på plads fra starten af sidste sæson. Der er nu 12 hold i de to bedste rækker. Kvaliteten af NordicBetLigaen er dermed øget dramatisk og vi har mødt en af de centrale udfordringer for fortsat udvikling og succes, en samlet analyse i 2008 af dansk klubfodbold viste. Turneringsstruktur er en diskussion ægte fodboldfans aldrig stopper og det er givetvis ikke sidste gang vi har optimeret turneringsstrukturen i dansk klubfodbold.
Man skal have fulgt rigtig dårligt med, hvis man ikke allerede nu forudser et fantastisk drama i kampen om Danmarksmesterskab nr. 100. Se på stillingen, se på profilerne, mærk følelserne – velkommen på stadion til Danskmarksmesterskabets jubilæumssæson!
Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen har skrevet denne kronik pr opfordring.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
