Der kan være godt nyt på vej til både fodboldfansene og de slunkne pengekasser i landets bedste fodboldklubber.
Divisionsforeningen har fremlagt muligheden for et videnskabeligt forsøg over for sundhedsmyndighederne, som måske kan åbne for tilskuere på stadion allerede i næste måned.
– Sundhedsmyndighederne ser meget positivt på vores projekt. Det er vi glade for, og det giver håb om, at vi snarest kan få tilskuere på stadion, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, til Ekstra Bladet.
Forsøget går på, at 30.000 personer med interesse for publikums- og oplevelsesindustrien skal have foretaget en kviktest og en PCR-test på dagen for begivenheden. Derefter skal de testes seks dage efter igen.
Lige nu er Divisionsforeningen i gang med at svare på en række tekniske spørgsmål, som sundhedsmyndighederne er kommet retur med. Men når det er gjort, kan forsøget meget snart rulles ud, hvis det godkendes.
– Når det er sket (at spørgsmålene er besvaret, red.), er det vores håb, at vi kan iværksætte forsøget i løbet af marts, lyder det fra Claus Thomsen.
De danske fodboldklubber er hårdt spændt for økonomisk, eftersom grundlaget for tilskuerindtægter og salg af merchandise har været helt eller delvist væk i snart et år grundet coronapandemien.
Endnu er finansieringen til forsøget endnu ikke på plads, men ifølge Claus Thomsen kan de 20-25 millioner kroner, som det koster, godt findes, så snart der er sagt god for forsøget.
Det bliver naturligvis ikke med fuld stadionkapacitet. Sundhedsmyndighedernes anbefalinger om to meter mellem alle vil også gælde til kampene.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
