ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste weekend fejrede han en ny kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, og søndag eftermiddag i AGF’s premiere på det nye stadion i Vejlby var det såmænd ikke langt fra, Patrick Mortensen gjorde det igen.
Uwe Rösler tog Mortensen ud midt i anden halvleg med besked om, at den erfarne angriber har brug for kræfterne igen om få dage, når AGF spiller fredagskamp, og mod et yderst skuffende AaB-hold truede Mortensen flere gange med yderligere scoringer.
Men det tog naturligvis intet fra glæden for Mortensen, der med to scoringer nu er den niende spiller i Superligaens over 30-årige historie, der har scoret minimum 100 mål i Danmarks bedste række.
Mortensen fortalte i slutningen af efteråret i Tipsbladet om, at det var en målsætning, han meget gerne ville nå, og nu er AGF-profilen der altså.
Så selvfølgelig var den populære angriber ikke til at skyde igennem, da han skulle fortælle Tipsbladet og den øvrige skrevne presse om succesen uden for omklædningsrummet i Vejlby-Risskov Hallen, hvor AGF har base til hjemmekampene de næste to år, hvor stadion i
Marselisborgskovene bygges om.
– Det er lidt voldsomt, synes jeg. Jeg er helt vildt stolt. Men selvfølgelig også med en lille portion ydmyghed omkring, at jeg godt ved, at jeg ikke kunne gøre det alene. Det er takket være en masse fantastiske holdkammerater, jeg har haft igennem lang tid. Så der skal også blive en stor tak til dem, siger Patrick Mortensen, der ser noget godt i, at AGF kan skifte ud og køre videre på samme høje niveau.

– Jeg skulle lige markere overfor Uwe, at jeg gerne ville have haft det hattrick, men det er jo fornuftigt. Som Uwe siger, har vi en kamp igen lige om lidt, så jeg skulle bare sætte mig og slappe af Og det er rigtigt. Det er igen også udtryk for, at vi efterhånden har fået en stor trup med rigtig meget kvalitet.
Patrick Mortensen forsøgte sig i første halvleg med et saksespark, der ikke var tæt på at gå ind, og for AGF-anføreren er det et meget godt billede på, hvor meget AGF nyder at spille fodbold i øjeblikket med fem sejre i fem træningskampe og nu to Superliga-kampe med fire scoringer i hver.
– Jamen, det var det hele værd, da jeg hørte publikums reaktion, siger Patrick Mortensen med et stort smil.
– Det er bare tegn på en angriber, der har det sjovt på banen og ikke tænker så meget. Man prøver bare det, der falder én ind. Jeg tror, jeg rammer den lidt for højt oppe.
Du havde set den inde oppe i hovedet?
– Ja, der havde set den gå ind i det lange hjørne, siger Patrick Mortensen.
AGF er med de to gode sejre over Sønderjyske og AaB kommet perfekt fra start i forårssæsonen, men som Patrick Mortensen selv bemærker, er det to modstandere fra den tunge ende af tabellen.
Århusianerne håber, det også varer ved, når kampprogrammet med al sandsynlighed byder på en tur i Top 6 til april og maj, og at det ikke er en kopi af sæsonstart sidste sommer, der blev fulgt op med et efterår med tunge problemer med at score nok mål.
– Det håber jeg ikke, for så ved jeg godt, hvor vi så ender om halvanden måned. Jeg synes, vi er et andet sted. Også truppen, som jeg sagde før, i forhold til bredden. Dengang var det, at man kunne få nogle skader på nogle vigtige positioner. Men jeg synes, at vi er et andet sted i dag. Vi har en rigtig bred trup med sindssygt meget kvalitet på alle pladser. Det gør også bare, at vi kan skifte ind med god ro i maven og vide, at holdet nok skal køre den hjem, hvis ikke også de scorer ekstra mål, siger Patrick Mortensen.
Randers FC’s cheftræner Rasmus Bertelsen var til stede på stadion i Vejlby søndag eftermiddag, hvilket giver særdeles god mening med tanke på, at AGF kommer til Randers på fredag.
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
Delte meldinger om Christian Nørgaard
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER