Forsøgte vildt sakse: – Reaktionen var det værd

AGF-topscorer Patrick Mortensen kom med to scoringer op på 100 mål i Superligaen, og angriberen sender en stor tak til nuværende og tidligere holdammerater.



ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste weekend fejrede han en ny kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, og søndag eftermiddag i AGF’s premiere på det nye stadion i Vejlby var det såmænd ikke langt fra, Patrick Mortensen gjorde det igen.

Uwe Rösler tog Mortensen ud midt i anden halvleg med besked om, at den erfarne angriber har brug for kræfterne igen om få dage, når AGF spiller fredagskamp, og mod et yderst skuffende AaB-hold truede Mortensen flere gange med yderligere scoringer.

Men det tog naturligvis intet fra glæden for Mortensen, der med to scoringer nu er den niende spiller i Superligaens over 30-årige historie, der har scoret minimum 100 mål i Danmarks bedste række.

Mortensen fortalte i slutningen af efteråret i Tipsbladet om, at det var en målsætning, han meget gerne ville nå, og nu er AGF-profilen der altså.

Så selvfølgelig var den populære angriber ikke til at skyde igennem, da han skulle fortælle Tipsbladet og den øvrige skrevne presse om succesen uden for omklædningsrummet i Vejlby-Risskov Hallen, hvor AGF har base til hjemmekampene de næste to år, hvor stadion i
Marselisborgskovene bygges om.

– Det er lidt voldsomt, synes jeg. Jeg er helt vildt stolt. Men selvfølgelig også med en lille portion ydmyghed omkring, at jeg godt ved, at jeg ikke kunne gøre det alene. Det er takket være en masse fantastiske holdkammerater, jeg har haft igennem lang tid. Så der skal også blive en stor tak til dem, siger Patrick Mortensen, der ser noget godt i, at AGF kan skifte ud og køre videre på samme høje niveau.

– Jeg skulle lige markere overfor Uwe, at jeg gerne ville have haft det hattrick, men det er jo fornuftigt. Som Uwe siger, har vi en kamp igen lige om lidt, så jeg skulle bare sætte mig og slappe af Og det er rigtigt. Det er igen også udtryk for, at vi efterhånden har fået en stor trup med rigtig meget kvalitet.

Patrick Mortensen forsøgte sig i første halvleg med et saksespark, der ikke var tæt på at gå ind, og for AGF-anføreren er det et meget godt billede på, hvor meget AGF nyder at spille fodbold i øjeblikket med fem sejre i fem træningskampe og nu to Superliga-kampe med fire scoringer i hver.

– Jamen, det var det hele værd, da jeg hørte publikums reaktion, siger Patrick Mortensen med et stort smil.

– Det er bare tegn på en angriber, der har det sjovt på banen og ikke tænker så meget. Man prøver bare det, der falder én ind. Jeg tror, jeg rammer den lidt for højt oppe.

Du havde set den inde oppe i hovedet?

– Ja, der havde set den gå ind i det lange hjørne, siger Patrick Mortensen.

AGF er med de to gode sejre over Sønderjyske og AaB kommet perfekt fra start i forårssæsonen, men som Patrick Mortensen selv bemærker, er det to modstandere fra den tunge ende af tabellen.

Århusianerne håber, det også varer ved, når kampprogrammet med al sandsynlighed byder på en tur i Top 6 til april og maj, og at det ikke er en kopi af sæsonstart sidste sommer, der blev fulgt op med et efterår med tunge problemer med at score nok mål.

– Det håber jeg ikke, for så ved jeg godt, hvor vi så ender om halvanden måned. Jeg synes, vi er et andet sted. Også truppen, som jeg sagde før, i forhold til bredden. Dengang var det, at man kunne få nogle skader på nogle vigtige positioner. Men jeg synes, at vi er et andet sted i dag. Vi har en rigtig bred trup med sindssygt meget kvalitet på alle pladser. Det gør også bare, at vi kan skifte ind med god ro i maven og vide, at holdet nok skal køre den hjem, hvis ikke også de scorer ekstra mål, siger Patrick Mortensen.

Randers FC’s cheftræner Rasmus Bertelsen var til stede på stadion i Vejlby søndag eftermiddag, hvilket giver særdeles god mening med tanke på, at AGF kommer til Randers på fredag.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub