ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste weekend fejrede han en ny kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, og søndag eftermiddag i AGF’s premiere på det nye stadion i Vejlby var det såmænd ikke langt fra, Patrick Mortensen gjorde det igen.
Uwe Rösler tog Mortensen ud midt i anden halvleg med besked om, at den erfarne angriber har brug for kræfterne igen om få dage, når AGF spiller fredagskamp, og mod et yderst skuffende AaB-hold truede Mortensen flere gange med yderligere scoringer.
Men det tog naturligvis intet fra glæden for Mortensen, der med to scoringer nu er den niende spiller i Superligaens over 30-årige historie, der har scoret minimum 100 mål i Danmarks bedste række.
Mortensen fortalte i slutningen af efteråret i Tipsbladet om, at det var en målsætning, han meget gerne ville nå, og nu er AGF-profilen der altså.
Så selvfølgelig var den populære angriber ikke til at skyde igennem, da han skulle fortælle Tipsbladet og den øvrige skrevne presse om succesen uden for omklædningsrummet i Vejlby-Risskov Hallen, hvor AGF har base til hjemmekampene de næste to år, hvor stadion i
Marselisborgskovene bygges om.
– Det er lidt voldsomt, synes jeg. Jeg er helt vildt stolt. Men selvfølgelig også med en lille portion ydmyghed omkring, at jeg godt ved, at jeg ikke kunne gøre det alene. Det er takket være en masse fantastiske holdkammerater, jeg har haft igennem lang tid. Så der skal også blive en stor tak til dem, siger Patrick Mortensen, der ser noget godt i, at AGF kan skifte ud og køre videre på samme høje niveau.

– Jeg skulle lige markere overfor Uwe, at jeg gerne ville have haft det hattrick, men det er jo fornuftigt. Som Uwe siger, har vi en kamp igen lige om lidt, så jeg skulle bare sætte mig og slappe af Og det er rigtigt. Det er igen også udtryk for, at vi efterhånden har fået en stor trup med rigtig meget kvalitet.
Patrick Mortensen forsøgte sig i første halvleg med et saksespark, der ikke var tæt på at gå ind, og for AGF-anføreren er det et meget godt billede på, hvor meget AGF nyder at spille fodbold i øjeblikket med fem sejre i fem træningskampe og nu to Superliga-kampe med fire scoringer i hver.
– Jamen, det var det hele værd, da jeg hørte publikums reaktion, siger Patrick Mortensen med et stort smil.
– Det er bare tegn på en angriber, der har det sjovt på banen og ikke tænker så meget. Man prøver bare det, der falder én ind. Jeg tror, jeg rammer den lidt for højt oppe.
Du havde set den inde oppe i hovedet?
– Ja, der havde set den gå ind i det lange hjørne, siger Patrick Mortensen.
AGF er med de to gode sejre over Sønderjyske og AaB kommet perfekt fra start i forårssæsonen, men som Patrick Mortensen selv bemærker, er det to modstandere fra den tunge ende af tabellen.
Århusianerne håber, det også varer ved, når kampprogrammet med al sandsynlighed byder på en tur i Top 6 til april og maj, og at det ikke er en kopi af sæsonstart sidste sommer, der blev fulgt op med et efterår med tunge problemer med at score nok mål.
– Det håber jeg ikke, for så ved jeg godt, hvor vi så ender om halvanden måned. Jeg synes, vi er et andet sted. Også truppen, som jeg sagde før, i forhold til bredden. Dengang var det, at man kunne få nogle skader på nogle vigtige positioner. Men jeg synes, at vi er et andet sted i dag. Vi har en rigtig bred trup med sindssygt meget kvalitet på alle pladser. Det gør også bare, at vi kan skifte ind med god ro i maven og vide, at holdet nok skal køre den hjem, hvis ikke også de scorer ekstra mål, siger Patrick Mortensen.
Randers FC’s cheftræner Rasmus Bertelsen var til stede på stadion i Vejlby søndag eftermiddag, hvilket giver særdeles god mening med tanke på, at AGF kommer til Randers på fredag.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT