ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste weekend fejrede han en ny kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, og søndag eftermiddag i AGF’s premiere på det nye stadion i Vejlby var det såmænd ikke langt fra, Patrick Mortensen gjorde det igen.
Uwe Rösler tog Mortensen ud midt i anden halvleg med besked om, at den erfarne angriber har brug for kræfterne igen om få dage, når AGF spiller fredagskamp, og mod et yderst skuffende AaB-hold truede Mortensen flere gange med yderligere scoringer.
Men det tog naturligvis intet fra glæden for Mortensen, der med to scoringer nu er den niende spiller i Superligaens over 30-årige historie, der har scoret minimum 100 mål i Danmarks bedste række.
Mortensen fortalte i slutningen af efteråret i Tipsbladet om, at det var en målsætning, han meget gerne ville nå, og nu er AGF-profilen der altså.
Så selvfølgelig var den populære angriber ikke til at skyde igennem, da han skulle fortælle Tipsbladet og den øvrige skrevne presse om succesen uden for omklædningsrummet i Vejlby-Risskov Hallen, hvor AGF har base til hjemmekampene de næste to år, hvor stadion i
Marselisborgskovene bygges om.
– Det er lidt voldsomt, synes jeg. Jeg er helt vildt stolt. Men selvfølgelig også med en lille portion ydmyghed omkring, at jeg godt ved, at jeg ikke kunne gøre det alene. Det er takket være en masse fantastiske holdkammerater, jeg har haft igennem lang tid. Så der skal også blive en stor tak til dem, siger Patrick Mortensen, der ser noget godt i, at AGF kan skifte ud og køre videre på samme høje niveau.

– Jeg skulle lige markere overfor Uwe, at jeg gerne ville have haft det hattrick, men det er jo fornuftigt. Som Uwe siger, har vi en kamp igen lige om lidt, så jeg skulle bare sætte mig og slappe af Og det er rigtigt. Det er igen også udtryk for, at vi efterhånden har fået en stor trup med rigtig meget kvalitet.
Patrick Mortensen forsøgte sig i første halvleg med et saksespark, der ikke var tæt på at gå ind, og for AGF-anføreren er det et meget godt billede på, hvor meget AGF nyder at spille fodbold i øjeblikket med fem sejre i fem træningskampe og nu to Superliga-kampe med fire scoringer i hver.
– Jamen, det var det hele værd, da jeg hørte publikums reaktion, siger Patrick Mortensen med et stort smil.
– Det er bare tegn på en angriber, der har det sjovt på banen og ikke tænker så meget. Man prøver bare det, der falder én ind. Jeg tror, jeg rammer den lidt for højt oppe.
Du havde set den inde oppe i hovedet?
– Ja, der havde set den gå ind i det lange hjørne, siger Patrick Mortensen.
AGF er med de to gode sejre over Sønderjyske og AaB kommet perfekt fra start i forårssæsonen, men som Patrick Mortensen selv bemærker, er det to modstandere fra den tunge ende af tabellen.
Århusianerne håber, det også varer ved, når kampprogrammet med al sandsynlighed byder på en tur i Top 6 til april og maj, og at det ikke er en kopi af sæsonstart sidste sommer, der blev fulgt op med et efterår med tunge problemer med at score nok mål.
– Det håber jeg ikke, for så ved jeg godt, hvor vi så ender om halvanden måned. Jeg synes, vi er et andet sted. Også truppen, som jeg sagde før, i forhold til bredden. Dengang var det, at man kunne få nogle skader på nogle vigtige positioner. Men jeg synes, at vi er et andet sted i dag. Vi har en rigtig bred trup med sindssygt meget kvalitet på alle pladser. Det gør også bare, at vi kan skifte ind med god ro i maven og vide, at holdet nok skal køre den hjem, hvis ikke også de scorer ekstra mål, siger Patrick Mortensen.
Randers FC’s cheftræner Rasmus Bertelsen var til stede på stadion i Vejlby søndag eftermiddag, hvilket giver særdeles god mening med tanke på, at AGF kommer til Randers på fredag.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE