Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Kenneth Emil Petersen er i Superliga-timen ikke imponeret over den tid FC Midtjylland bruger på deres indkast.



Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.

Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.

Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.

FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.

Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.

– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?

– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.

Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.





LIVE

VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Sverige – Tunesien

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller