Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Kenneth Emil Petersen er i Superliga-timen ikke imponeret over den tid FC Midtjylland bruger på deres indkast.



Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.

Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.

Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.

FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.

Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.

– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?

– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.

Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne