Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Kenneth Emil Petersen er i Superliga-timen ikke imponeret over den tid FC Midtjylland bruger på deres indkast.



Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.

Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.

Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.

FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.

Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.

– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?

– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.

Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Snart sker det