Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.
Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.
Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.
FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.
Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.
– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?
– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.
Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.
FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Han afløser Mourinho
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK henter svensk talent
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE