Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Kenneth Emil Petersen er i Superliga-timen ikke imponeret over den tid FC Midtjylland bruger på deres indkast.



Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.

Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.

Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.

FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.

Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.

– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?

– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.

Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.





Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Belgien – Iran

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jordan – Algeriet

Norge – Senegal

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Argentina – Østrig