Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Kenneth Emil Petersen er i Superliga-timen ikke imponeret over den tid FC Midtjylland bruger på deres indkast.



Indkast har været ugens helt store tema i Superliga-debatten.

Jacob Neestrup sparkede den i gang efter FC Københavns 1-0-sejr over FC Midtjylland, hvor han var dybt utilfreds med, at udeholdet efter hans overbevisning flyttede udgangspunktet for kastet så langt frem, at dommeren burde have grebet ind.

Herefter viste det sig, at Thomas Thomasbergs mandskab på ingen måde havde overtrådt de gældende regler for indkast, og at bolden kun var blevet flyttet få meter frem i de enkelte episoder.

FCM-bossen svarede derefter Jacob Neestrup igen til TV 2 Sporten, hvor han kaldte ham en løgner. Spørgsmålet er så, om snebolden ender med at blive en lavine.

Emnet blev også taget op i ugens udgave af Superliga-timen på Viaplay, men her satte Kenneth Emil Petersen i stedet fokus på al den tid, som han mener, Superligaens nummer to bruger på at afvikle deres indkast.

– Jeg synes, det er tit, hvor man sidder og ser en FC Midtjylland-kamp og tænker: ‘Det er meget hakkende.’ Hvad kunne et hurtigt indkast til Franculino ikke gøre, der hurtigt modtager bolden og kører mod sin direkte modstander?

– Jeg synes, at de har spillerne til at spille lidt mere ramasjang-fodbold, end at vi ser så ofte, for det er ikke langt over midterlinjen, bolden skal, før det hele stopper op. Mads Bech skal over for at tage indkastet, der skal nogle store folk ind i feltet – altså, jeg tror, at FC Midtjylland kunne få glæde af at få mere ramasjang ind i de her fodboldkampe, fordi de har nogle dygtige fodboldspillere, der har dynamik, som vil fremad, som tør tage bolden til sig, drible og sætte deres direkte modstandere. Derfor synes jeg, at det er alt for ofte, vi skal vente på, at de tager et langt indkast.

Ulvene er efter weekendens nederlag til FC København distanceret med tre point og skal ikke dreje hovedet meget for at fornemme AGF, der kommer buldrende bagfra, efter at århusianerne har fået en fremragende start på foråret.

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland.



– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’