– Forstår seriøst ikke al den snak om Brøndby

AGF-profilen Kamil Grabara mener, at Brøndby IF bør høste mere anerkendelse, end de får for topplaceringen i Superligaen.



Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC København.

De fire klubber udgør lige nu toppen af Superligaen, og det er der næppe ret mange, der er forbavset over efter 17 runder. At Brøndby IF er topholdet, var der dog sandsynligvis ikke ret mange, der havde spået på forhånd.

De blå-gule har været uhyre effektive i denne sæson, og det har i høj grad været stolpe ind. Derfor betegnes Brøndby af mange som et lidt “heldigt” tophold.

Det undrer AGF-målmanden Kamil Grabara. Han mener, at Brøndby fortjener større anerkendelse, end de får.

– Jeg forstår seriøst ikke, hvorfor der er så meget snak om Brøndby, og om deres spillestil. De har altså flest point i ligaen. De har vundet flest kampe, de har scoret flest mål, og jeg forstår ikke, hvorfor de ikke får den respekt, de fortjener. De ligger altså nummer ét. Jeg forstår ikke, at folk, jeg vil ikke sige ikke har respekt for, men nærmere forsøger at diskreditere deres sæson, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:

– De er et svært og stærkt hold at møde, de er fulde af energi med de unge spillere, de stiller med, og de er en helt oplagt mesterskabskandidat. Men på tv og i aviserne kan man høre og læse, at de kun har en procents chance for at vinde turneringen. Med al respekt har de mere end én procents chance, vil jeg mene.

Kamil Grabara og holdkammeraterne i AGF møder søndag klokken 16.00 FC København i Parken. To timer senere er der også topkamp på heden, når FC Midtjylland får besøg af Brøndby IF.

Du kan læse et længere interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du masser af optaktsstof til rundens to topkampe. Vi har også talt med Mikael Uhre, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk, og derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_14





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Har talt med Bruno Fernandes om transfer