– Forstår seriøst ikke al den snak om Brøndby

AGF-profilen Kamil Grabara mener, at Brøndby IF bør høste mere anerkendelse, end de får for topplaceringen i Superligaen.



Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC København.

De fire klubber udgør lige nu toppen af Superligaen, og det er der næppe ret mange, der er forbavset over efter 17 runder. At Brøndby IF er topholdet, var der dog sandsynligvis ikke ret mange, der havde spået på forhånd.

De blå-gule har været uhyre effektive i denne sæson, og det har i høj grad været stolpe ind. Derfor betegnes Brøndby af mange som et lidt “heldigt” tophold.

Det undrer AGF-målmanden Kamil Grabara. Han mener, at Brøndby fortjener større anerkendelse, end de får.

– Jeg forstår seriøst ikke, hvorfor der er så meget snak om Brøndby, og om deres spillestil. De har altså flest point i ligaen. De har vundet flest kampe, de har scoret flest mål, og jeg forstår ikke, hvorfor de ikke får den respekt, de fortjener. De ligger altså nummer ét. Jeg forstår ikke, at folk, jeg vil ikke sige ikke har respekt for, men nærmere forsøger at diskreditere deres sæson, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:

– De er et svært og stærkt hold at møde, de er fulde af energi med de unge spillere, de stiller med, og de er en helt oplagt mesterskabskandidat. Men på tv og i aviserne kan man høre og læse, at de kun har en procents chance for at vinde turneringen. Med al respekt har de mere end én procents chance, vil jeg mene.

Kamil Grabara og holdkammeraterne i AGF møder søndag klokken 16.00 FC København i Parken. To timer senere er der også topkamp på heden, når FC Midtjylland får besøg af Brøndby IF.

Du kan læse et længere interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du masser af optaktsstof til rundens to topkampe. Vi har også talt med Mikael Uhre, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk, og derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_14





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil