Forsvarer Jesper Sørensen: Vildt naivt at tro

Brøndby kommer ikke nødvendigvis tættere på klubberne i toppen af dansk fodbold, hvis man skifter ud på trænerposten, lyder det.



Jesper Sørensen har været en del i vælten, siden han i starten af året blev præsenteret som Brøndby-træner, men søndag blev kritikkerne for en stund sat på plads, da Brøndby vandt 3-0 over Lyngby på hjemmebane. 

Spørgsmålet er, om sejren giver mere ro på for Brøndby, der slider med spillet på banen, ligesom det også ulmer med uro uden for banen. Så sent som søndag aften havde TV-programmet Onside også stort fokus på vestegnsklubben, hvor eksperterne Peter Sørensen og Francis Dickoh gav deres bud på, hvorfor Brøndbys skuffende resultater skyldes henholdsvis Jesper Sørensen, fodbolddirektør Carsten V. Jensen og formand Jan Bech Andersen.

Derfor kan sejren over Lyngby vise sig som en særdeles vigtig en af slagsen, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.  

– Brøndby skal håbe på, at der kommer mere ro på i og omkring klubben, og at den her sejr over et hypet Lyngby-hold er vendepunktet. Men man kan jo godt have sine tvivl. Det fyger med rygter om, at der skal ske det ene og det andet, og at de jævne resultater i to år er den ene eller anden eller tredjes skyld.

– Der er helt sikkert begået fejl, og en hel del af dem, og for mig at se handler det mest om, at der ikke er en soleklar kurs, alle tydeligt forstår og kan se bringer Brøndby tilbage i en guldkamp med de tre FC-klubber, siger han.

Det er for nemt at give ham skylden
Cheftræner Jesper Sørensen har fået en del røg, siden han blev præsenteret som Niels Frederiksens afløser i starten af året. Store nederlag blev pludselig startskuddet til et formationsskifte med tre stoppere, hvilket ikke behager alle Brøndby-fans. 

Troels Bager Thøgersen peger dog på, at pilen slet ikke kun peger på Jesper Sørensen. Derfor er det også naivt at tro, at Brøndby pludselig bliver en del af topfeltet, hvis der kommer en anden mand ud på sidelinjen.

– Jeg synes, det er for nemt bare at give Jesper Sørensen skylden. Det har ikke været specielt opløftende før i dag, og det kan da sagtens være, de ender med at skifte træner og får et løft ud af det.

– Men helt ærligt. Jeg tror ikke, ret mange neutrale fodboldfolk ville anbefale FCK, FCM og FCN at bytte deres trupper med Brøndbys aktuelle eller at skifte deres sportslige koncepter ud med Brøndbys. Og det er bare det mål, de nye ejere Global Football Holding selv stillede op, da de købte aktiemajoriteten i oktober sidste år og ville spille med i helt i toppen. Der nytter det altså ikke at tro, at man gør det uden at være bedre end de største rivaler, fortæller Troels Bager Thøgersen og sætter punktum:

– Jeg mangler den her strategiske plan og her og nu en mere kortsigtet taktik for den her sæson, der får os til at tænke: 'Ok, nu skal de tre FC-klubber ryste i bukserne, for nu kommer Brøndby bragende.' Og det er altså ikke mig og kloge mennesker i et tv-studie og andre danske medier, der har fundet på, at Brøndby skal derop, det er jo klubbens egen målsætning.

– Jeg synes faktisk, det i det store billede er lidt lige meget med det enorme fokus på Jesper Sørensen, for det er vildt naivt at tro, alt bare var godt eller nødvendigvis bedre med en anden træner.

Brøndby har vundet og tabt to kampe hver i denne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina