Jesper Sørensen har været en del i vælten, siden han i starten af året blev præsenteret som Brøndby-træner, men søndag blev kritikkerne for en stund sat på plads, da Brøndby vandt 3-0 over Lyngby på hjemmebane.
Spørgsmålet er, om sejren giver mere ro på for Brøndby, der slider med spillet på banen, ligesom det også ulmer med uro uden for banen. Så sent som søndag aften havde TV-programmet Onside også stort fokus på vestegnsklubben, hvor eksperterne Peter Sørensen og Francis Dickoh gav deres bud på, hvorfor Brøndbys skuffende resultater skyldes henholdsvis Jesper Sørensen, fodbolddirektør Carsten V. Jensen og formand Jan Bech Andersen.
Derfor kan sejren over Lyngby vise sig som en særdeles vigtig en af slagsen, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
– Brøndby skal håbe på, at der kommer mere ro på i og omkring klubben, og at den her sejr over et hypet Lyngby-hold er vendepunktet. Men man kan jo godt have sine tvivl. Det fyger med rygter om, at der skal ske det ene og det andet, og at de jævne resultater i to år er den ene eller anden eller tredjes skyld.
– Der er helt sikkert begået fejl, og en hel del af dem, og for mig at se handler det mest om, at der ikke er en soleklar kurs, alle tydeligt forstår og kan se bringer Brøndby tilbage i en guldkamp med de tre FC-klubber, siger han.
Det er for nemt at give ham skylden
Cheftræner Jesper Sørensen har fået en del røg, siden han blev præsenteret som Niels Frederiksens afløser i starten af året. Store nederlag blev pludselig startskuddet til et formationsskifte med tre stoppere, hvilket ikke behager alle Brøndby-fans.
Troels Bager Thøgersen peger dog på, at pilen slet ikke kun peger på Jesper Sørensen. Derfor er det også naivt at tro, at Brøndby pludselig bliver en del af topfeltet, hvis der kommer en anden mand ud på sidelinjen.
– Jeg synes, det er for nemt bare at give Jesper Sørensen skylden. Det har ikke været specielt opløftende før i dag, og det kan da sagtens være, de ender med at skifte træner og får et løft ud af det.
– Men helt ærligt. Jeg tror ikke, ret mange neutrale fodboldfolk ville anbefale FCK, FCM og FCN at bytte deres trupper med Brøndbys aktuelle eller at skifte deres sportslige koncepter ud med Brøndbys. Og det er bare det mål, de nye ejere Global Football Holding selv stillede op, da de købte aktiemajoriteten i oktober sidste år og ville spille med i helt i toppen. Der nytter det altså ikke at tro, at man gør det uden at være bedre end de største rivaler, fortæller Troels Bager Thøgersen og sætter punktum:
– Jeg mangler den her strategiske plan og her og nu en mere kortsigtet taktik for den her sæson, der får os til at tænke: 'Ok, nu skal de tre FC-klubber ryste i bukserne, for nu kommer Brøndby bragende.' Og det er altså ikke mig og kloge mennesker i et tv-studie og andre danske medier, der har fundet på, at Brøndby skal derop, det er jo klubbens egen målsætning.
– Jeg synes faktisk, det i det store billede er lidt lige meget med det enorme fokus på Jesper Sørensen, for det er vildt naivt at tro, alt bare var godt eller nødvendigvis bedre med en anden træner.
Brøndby har vundet og tabt to kampe hver i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger