Forsvarskæmpe vil blive i AGF

Anders Kure kan i princippet forhandle kontrakt med andre klubber, men fremtids-tankerne ligger hos AGF.



Anders Kure er trådt ind i sine sidste seks måneder af den nuværende kontrakt med AGF. Forsvarsspilleren, der har fået sin fodboldopvækst i Superliga-klubben bruger dog ikke meget tid på at spekulere over, hvor han spiller fodbold efter nytår.

– Jeg bruger ikke rigtig tid på at tænke over det. Jeg har en løbende dialog med vores sportschef Brian Steen Nielsen, hvor han givet udtryk for, at de er glade for at have mig her. Jeg er også glad for at være her. Selvom kontrakten udløber til vinter, så er det lang tid i fodboldverden, så jeg tager det stille og roligt. Så må vi se om jeg ikke sætter mig ned sammen med Brian, når transfervinduet lukker og finder ud af noget, siger Anders Kure til Århus Stiftstidende.

Anders Kure er i sin fulde ret til at forhandle kontrakt med andre interesserede klubber, men han understreger, at det skal være noget ganske specielt, hvis han skal lokkes væk fra AGF, hvor han fik debut tilbage i 2003.

– Jeg har spillet et udmærket forår, og det er der nok andre klubber, der også har lagt mærke til. Men jeg er superglad for at være i AGF, så jeg skal ikke afsted for enhver pris. Det skal være noget, der på flere områder kunne være spændende, siger han.

Anders Kure og AGF sparker Superliga-sæsonen i gang fredag aften, når AaB kommer på besøg klokken 18.30






Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’




LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Jagter dansk erstatning



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Portugal – Spanien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

David Nielsen er stensikker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

‘Den mest magtfulde nogensinde’