Forsvarskæmpe vil blive i AGF

Anders Kure kan i princippet forhandle kontrakt med andre klubber, men fremtids-tankerne ligger hos AGF.



Anders Kure er trådt ind i sine sidste seks måneder af den nuværende kontrakt med AGF. Forsvarsspilleren, der har fået sin fodboldopvækst i Superliga-klubben bruger dog ikke meget tid på at spekulere over, hvor han spiller fodbold efter nytår.

– Jeg bruger ikke rigtig tid på at tænke over det. Jeg har en løbende dialog med vores sportschef Brian Steen Nielsen, hvor han givet udtryk for, at de er glade for at have mig her. Jeg er også glad for at være her. Selvom kontrakten udløber til vinter, så er det lang tid i fodboldverden, så jeg tager det stille og roligt. Så må vi se om jeg ikke sætter mig ned sammen med Brian, når transfervinduet lukker og finder ud af noget, siger Anders Kure til Århus Stiftstidende.

Anders Kure er i sin fulde ret til at forhandle kontrakt med andre interesserede klubber, men han understreger, at det skal være noget ganske specielt, hvis han skal lokkes væk fra AGF, hvor han fik debut tilbage i 2003.

– Jeg har spillet et udmærket forår, og det er der nok andre klubber, der også har lagt mærke til. Men jeg er superglad for at være i AGF, så jeg skal ikke afsted for enhver pris. Det skal være noget, der på flere områder kunne være spændende, siger han.

Anders Kure og AGF sparker Superliga-sæsonen i gang fredag aften, når AaB kommer på besøg klokken 18.30






Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Det giver håb for fremtiden

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til