Forsvarskæmpe vil blive i AGF

Anders Kure kan i princippet forhandle kontrakt med andre klubber, men fremtids-tankerne ligger hos AGF.



Anders Kure er trådt ind i sine sidste seks måneder af den nuværende kontrakt med AGF. Forsvarsspilleren, der har fået sin fodboldopvækst i Superliga-klubben bruger dog ikke meget tid på at spekulere over, hvor han spiller fodbold efter nytår.

– Jeg bruger ikke rigtig tid på at tænke over det. Jeg har en løbende dialog med vores sportschef Brian Steen Nielsen, hvor han givet udtryk for, at de er glade for at have mig her. Jeg er også glad for at være her. Selvom kontrakten udløber til vinter, så er det lang tid i fodboldverden, så jeg tager det stille og roligt. Så må vi se om jeg ikke sætter mig ned sammen med Brian, når transfervinduet lukker og finder ud af noget, siger Anders Kure til Århus Stiftstidende.

Anders Kure er i sin fulde ret til at forhandle kontrakt med andre interesserede klubber, men han understreger, at det skal være noget ganske specielt, hvis han skal lokkes væk fra AGF, hvor han fik debut tilbage i 2003.

– Jeg har spillet et udmærket forår, og det er der nok andre klubber, der også har lagt mærke til. Men jeg er superglad for at være i AGF, så jeg skal ikke afsted for enhver pris. Det skal være noget, der på flere områder kunne være spændende, siger han.

Anders Kure og AGF sparker Superliga-sæsonen i gang fredag aften, når AaB kommer på besøg klokken 18.30






Nantes kan overraske i Lens




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

– Det var en af de værste dage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis