Legende annoncerer landsholdsstop

En venskabskamp mod Argentina på Wembley i juni bliver Giorgio Chiellinis sidste for Italiens landshold.



Forsvarskæmpen Giorgio Chiellini har snart trukket den italienske landsholdstrøje over hovedet for sidste gang.

Den 37-årige fodboldstjerne siger mandag til DAZN efter Juventus’ 2-1-sejr over Sassuolo i Serie A, at han stopper på landsholdet, når Italien i juni møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.

– Jeg siger farvel til landsholdet på Wembley, hvor jeg oplevede højdepunktet i min karriere ved at vinde EM, siger Chiellini med henvisning til Italiens finalesejr over England 11. juli sidste år.

– Jeg vil gerne sige farvel til Azzuri (som Italiens landshold kaldes, red.) med et godt minde. Det bliver helt sikkert min sidste kamp for Italien.

Italiens fejlslagne forsøg på at kvalificere sig til dette års VM i Qatar ser ud til at have fremskyndet Chiellinis beslutning.

Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.

Trods det snarlige stop på landsholdet er forsvarsspilleren uafklaret med, hvorvidt han fortsætter karrieren på klubplan med storklubben Juventus.

– Min kærlighedsaffære med Juventus slutter ikke, og det vil den aldrig gøre. Men fra nu af og indtil slutningen af sæsonen er jeg selvfølgelig nødt til at evaluere det hele og tale med min familie om, hvad der er det bedste at gøre, siger Chiellini.

– Det var det samme sidste sommer. Jeg tog noget tid og skrev ikke under på en kontrakt, før EM var slut. I min alder kan man ikke kigge langt ud i fremtiden, men det er kun naturligt. Alt er godt.

Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 18 kampe for Juventus i Serie A på grund af flere skader.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De vil gerne have Jens Jønsson

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Patrick Mortensen færdig i AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Polsk succestræner rygtes til Danmark