Forsvarskæmpen Giorgio Chiellini har snart trukket den italienske landsholdstrøje over hovedet for sidste gang.
Den 37-årige fodboldstjerne siger mandag til DAZN efter Juventus’ 2-1-sejr over Sassuolo i Serie A, at han stopper på landsholdet, når Italien i juni møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.
– Jeg siger farvel til landsholdet på Wembley, hvor jeg oplevede højdepunktet i min karriere ved at vinde EM, siger Chiellini med henvisning til Italiens finalesejr over England 11. juli sidste år.
– Jeg vil gerne sige farvel til Azzuri (som Italiens landshold kaldes, red.) med et godt minde. Det bliver helt sikkert min sidste kamp for Italien.
Italiens fejlslagne forsøg på at kvalificere sig til dette års VM i Qatar ser ud til at have fremskyndet Chiellinis beslutning.
Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.
Trods det snarlige stop på landsholdet er forsvarsspilleren uafklaret med, hvorvidt han fortsætter karrieren på klubplan med storklubben Juventus.
– Min kærlighedsaffære med Juventus slutter ikke, og det vil den aldrig gøre. Men fra nu af og indtil slutningen af sæsonen er jeg selvfølgelig nødt til at evaluere det hele og tale med min familie om, hvad der er det bedste at gøre, siger Chiellini.
– Det var det samme sidste sommer. Jeg tog noget tid og skrev ikke under på en kontrakt, før EM var slut. I min alder kan man ikke kigge langt ud i fremtiden, men det er kun naturligt. Alt er godt.
Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 18 kampe for Juventus i Serie A på grund af flere skader.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
MEDIE