Forsvarskæmpen Giorgio Chiellini har snart trukket den italienske landsholdstrøje over hovedet for sidste gang.
Den 37-årige fodboldstjerne siger mandag til DAZN efter Juventus’ 2-1-sejr over Sassuolo i Serie A, at han stopper på landsholdet, når Italien i juni møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.
– Jeg siger farvel til landsholdet på Wembley, hvor jeg oplevede højdepunktet i min karriere ved at vinde EM, siger Chiellini med henvisning til Italiens finalesejr over England 11. juli sidste år.
– Jeg vil gerne sige farvel til Azzuri (som Italiens landshold kaldes, red.) med et godt minde. Det bliver helt sikkert min sidste kamp for Italien.
Italiens fejlslagne forsøg på at kvalificere sig til dette års VM i Qatar ser ud til at have fremskyndet Chiellinis beslutning.
Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.
Trods det snarlige stop på landsholdet er forsvarsspilleren uafklaret med, hvorvidt han fortsætter karrieren på klubplan med storklubben Juventus.
– Min kærlighedsaffære med Juventus slutter ikke, og det vil den aldrig gøre. Men fra nu af og indtil slutningen af sæsonen er jeg selvfølgelig nødt til at evaluere det hele og tale med min familie om, hvad der er det bedste at gøre, siger Chiellini.
– Det var det samme sidste sommer. Jeg tog noget tid og skrev ikke under på en kontrakt, før EM var slut. I min alder kan man ikke kigge langt ud i fremtiden, men det er kun naturligt. Alt er godt.
Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 18 kampe for Juventus i Serie A på grund af flere skader.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta