Den islandske midtbanespiller Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland i to år fra 2014 til 2016. De to år har han indskrevet i sin egen personlige glemmebog.
Gudmundur Thorarinsson gjorde det fornuftigt for Farum-klubben, hvor han i starten havde landsmanden Olafur Kristjansson som cheftræner, før Kasper Hjulmand tog over. Han spillede for det meste fast og opnåede 36 kampe for FCN, før han blev solgt til Rosenborg.
Alt i alt ganske godt på papiret, men alligevel har han ikke ret meget pænt at sige om tiden i FC Nordsjælland.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning, siger Gudmundur Thorarinsson til Chess After Dark og tilføjer:
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
Det indtryk, han fik af FC Nordsjælland, var ikke prangende.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang.
– Jeg ved ikke, hvordan jeg endte der. Det var en agent, der sørgede for det, og der var interesse fra mange store klubber. Jeg skulle have taget kampen op, men det gjorde jeg ikke. Det var skidt for mig, men jeg vidste ikke bedre på det tidspunkt. Det var en dårlig beslutning, sådan er det bare, lyder det fra islændingen.
I interviewet bliver Gudmundur Thorarinsson også sprugt om, hvem der er den dårligste cheftræner, han har haft i sin karriere. Til det svarer han Olafur Kristjansson.
Den 29-årige islænding er lige nu klubløs, efter han i sidste sæson var med til at vinde det amerikanske mesterskab med New York City.
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
