Den islandske midtbanespiller Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland i to år fra 2014 til 2016. De to år har han indskrevet i sin egen personlige glemmebog.
Gudmundur Thorarinsson gjorde det fornuftigt for Farum-klubben, hvor han i starten havde landsmanden Olafur Kristjansson som cheftræner, før Kasper Hjulmand tog over. Han spillede for det meste fast og opnåede 36 kampe for FCN, før han blev solgt til Rosenborg.
Alt i alt ganske godt på papiret, men alligevel har han ikke ret meget pænt at sige om tiden i FC Nordsjælland.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning, siger Gudmundur Thorarinsson til Chess After Dark og tilføjer:
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
Det indtryk, han fik af FC Nordsjælland, var ikke prangende.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang.
– Jeg ved ikke, hvordan jeg endte der. Det var en agent, der sørgede for det, og der var interesse fra mange store klubber. Jeg skulle have taget kampen op, men det gjorde jeg ikke. Det var skidt for mig, men jeg vidste ikke bedre på det tidspunkt. Det var en dårlig beslutning, sådan er det bare, lyder det fra islændingen.
I interviewet bliver Gudmundur Thorarinsson også sprugt om, hvem der er den dårligste cheftræner, han har haft i sin karriere. Til det svarer han Olafur Kristjansson.
Den 29-årige islænding er lige nu klubløs, efter han i sidste sæson var med til at vinde det amerikanske mesterskab med New York City.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADETS DOM
