Forudser tre FCM-udfordringer: Det skal løses nu

FC Midtjylland har tre store udfordringer, som skal løses for at blive en del af topfeltet igen.



Nye vinde blæser i FC Midtjylland, efter man har valgt Thomas Thomasberg som afløser for Albert Capellas. 

Den nu tidligere Randers-træner skal få et ellers normalt stabilt FC Midtjylland-skib på ret kurs igen, men faktum er, at han støder til en klub, som kæmper med identiteten og med spillet på banen. 

Derfor missede FC Midtjylland mesterskabsspillet for første gang siden den nye Superliga-struktur. Det får også Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at pege på tre store udfordringer, som Thomasberg og resten af FCM skal have løst så hurtigt som muligt. 

 – Thomas Thomasberg er hentet ind for at få FC Midtjylland til at spille efter nogle klassiske dyder. Det betyder fysisk fodbold, prioritering af nærkampsstyrke, fart i spillerne, og bolden skal flyttes hurtigt frem i angrebet.  

– Hvordan får man balanceret, at man gerne vil spille på den her måde, samtidig med at man som tophold i Superligaen og et hold, der vil spille i Europa, skal være god til at spille boldbesiddende? Den balance bliver vigtig for FC Midtjylland, forklarer Troels Bager Thøgersen og pointerer, at det har kendetegnet FC Midtjylland i det meste af klubbens historie, at man spiller efter netop de dyder.

Det var dog ikke sådan, at man skulle spille under Albert Capellas, hvor fokus lå på en mere boldbesiddende stil. Derfor er Troels Bager Thøgersen også spændt på at se, hvad der kommer til at ske med den nuværende FC Midtjylland-trup. 

– Jeg tror, at det, vi kommer til at se til sommer, er nogle flere klassiske Midtjylland-typer. Det vil sige nogle rigtig fysisk stærke midtbanespillere, forsvarsspillere, men også en rigtig stærk fysisk nier. De ting vil FC Midtjylland have igen. 

Den sidste udfordring handler om det enorme pres, der er på Thomas Thomasberg samt klubbens ledelse bestående af Claus Steinlein og Svend Graversen. Hvordan håndterer de det store pres, der kommer?  

– Der har været mange cheftrænere gennem den her klub i de sidste tre-fire år. Man er gået fra at spille Champions League-gruppespil, til at man nu hænger efter Brøndby, FC København og flere Superliga-klubber, man faktisk havde distanceret tilbage i 2020. 

– Det giver et pres på hele FC Midtjylland. På den nye cheftræner og på ledelsen og det skal løses nu. Der er ikke plads til flere bløde mellemperioder eller en langsom sæsonstart, når vi kommer på den anden side af sommerferien. 

Dermed er presset med det samme stort på Thomas Thomasberg, som skal forsøge at genetablere FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold.

Se hele analysen af FC Midtjyllands udfordringer i afspilleren over artiklen.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid