Forudser tre FCM-udfordringer: Det skal løses nu

FC Midtjylland har tre store udfordringer, som skal løses for at blive en del af topfeltet igen.



Nye vinde blæser i FC Midtjylland, efter man har valgt Thomas Thomasberg som afløser for Albert Capellas. 

Den nu tidligere Randers-træner skal få et ellers normalt stabilt FC Midtjylland-skib på ret kurs igen, men faktum er, at han støder til en klub, som kæmper med identiteten og med spillet på banen. 

Derfor missede FC Midtjylland mesterskabsspillet for første gang siden den nye Superliga-struktur. Det får også Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at pege på tre store udfordringer, som Thomasberg og resten af FCM skal have løst så hurtigt som muligt. 

 – Thomas Thomasberg er hentet ind for at få FC Midtjylland til at spille efter nogle klassiske dyder. Det betyder fysisk fodbold, prioritering af nærkampsstyrke, fart i spillerne, og bolden skal flyttes hurtigt frem i angrebet.  

– Hvordan får man balanceret, at man gerne vil spille på den her måde, samtidig med at man som tophold i Superligaen og et hold, der vil spille i Europa, skal være god til at spille boldbesiddende? Den balance bliver vigtig for FC Midtjylland, forklarer Troels Bager Thøgersen og pointerer, at det har kendetegnet FC Midtjylland i det meste af klubbens historie, at man spiller efter netop de dyder.

Det var dog ikke sådan, at man skulle spille under Albert Capellas, hvor fokus lå på en mere boldbesiddende stil. Derfor er Troels Bager Thøgersen også spændt på at se, hvad der kommer til at ske med den nuværende FC Midtjylland-trup. 

– Jeg tror, at det, vi kommer til at se til sommer, er nogle flere klassiske Midtjylland-typer. Det vil sige nogle rigtig fysisk stærke midtbanespillere, forsvarsspillere, men også en rigtig stærk fysisk nier. De ting vil FC Midtjylland have igen. 

Den sidste udfordring handler om det enorme pres, der er på Thomas Thomasberg samt klubbens ledelse bestående af Claus Steinlein og Svend Graversen. Hvordan håndterer de det store pres, der kommer?  

– Der har været mange cheftrænere gennem den her klub i de sidste tre-fire år. Man er gået fra at spille Champions League-gruppespil, til at man nu hænger efter Brøndby, FC København og flere Superliga-klubber, man faktisk havde distanceret tilbage i 2020. 

– Det giver et pres på hele FC Midtjylland. På den nye cheftræner og på ledelsen og det skal løses nu. Der er ikke plads til flere bløde mellemperioder eller en langsom sæsonstart, når vi kommer på den anden side af sommerferien. 

Dermed er presset med det samme stort på Thomas Thomasberg, som skal forsøge at genetablere FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold.

Se hele analysen af FC Midtjyllands udfordringer i afspilleren over artiklen.







► LIVE

LIVE: Felix Beijmo får debut

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

I spil til kæmpe pris

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Haaland forlod stadion kort efter slutfløjt

Kæmpe hyldest: ‘De kan få min elefantorden’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Maxsø-skifte er et chok: Hvad mon legenden tænker?

Bekymring i Holland: Dansk stjerne forlod træning

FCK-stjerne var pludselig ude af truppen

Det mangler Danmark utvivlsomt!

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig leverede vild halvleg mod Belgien

Gustav Isaksen afslører opfordring til Riemer

– Hans ord går verden rundt

Storklub tjekkede dansk landsholdsstjerne ud

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Fælder dom over Luis Binks: ‘Dét siger alt!’

Jonas Wind på måltavlen i helt særlig kamp

Vild testkamp venter FC København søndag

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Meget ændret for Riemer

Stor mavepuster til Aral Simsir