Nye vinde blæser i FC Midtjylland, efter man har valgt Thomas Thomasberg som afløser for Albert Capellas.
Den nu tidligere Randers-træner skal få et ellers normalt stabilt FC Midtjylland-skib på ret kurs igen, men faktum er, at han støder til en klub, som kæmper med identiteten og med spillet på banen.
Derfor missede FC Midtjylland mesterskabsspillet for første gang siden den nye Superliga-struktur. Det får også Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at pege på tre store udfordringer, som Thomasberg og resten af FCM skal have løst så hurtigt som muligt.
– Thomas Thomasberg er hentet ind for at få FC Midtjylland til at spille efter nogle klassiske dyder. Det betyder fysisk fodbold, prioritering af nærkampsstyrke, fart i spillerne, og bolden skal flyttes hurtigt frem i angrebet.
– Hvordan får man balanceret, at man gerne vil spille på den her måde, samtidig med at man som tophold i Superligaen og et hold, der vil spille i Europa, skal være god til at spille boldbesiddende? Den balance bliver vigtig for FC Midtjylland, forklarer Troels Bager Thøgersen og pointerer, at det har kendetegnet FC Midtjylland i det meste af klubbens historie, at man spiller efter netop de dyder.
Det var dog ikke sådan, at man skulle spille under Albert Capellas, hvor fokus lå på en mere boldbesiddende stil. Derfor er Troels Bager Thøgersen også spændt på at se, hvad der kommer til at ske med den nuværende FC Midtjylland-trup.
– Jeg tror, at det, vi kommer til at se til sommer, er nogle flere klassiske Midtjylland-typer. Det vil sige nogle rigtig fysisk stærke midtbanespillere, forsvarsspillere, men også en rigtig stærk fysisk nier. De ting vil FC Midtjylland have igen.
Den sidste udfordring handler om det enorme pres, der er på Thomas Thomasberg samt klubbens ledelse bestående af Claus Steinlein og Svend Graversen. Hvordan håndterer de det store pres, der kommer?
– Der har været mange cheftrænere gennem den her klub i de sidste tre-fire år. Man er gået fra at spille Champions League-gruppespil, til at man nu hænger efter Brøndby, FC København og flere Superliga-klubber, man faktisk havde distanceret tilbage i 2020.
– Det giver et pres på hele FC Midtjylland. På den nye cheftræner og på ledelsen og det skal løses nu. Der er ikke plads til flere bløde mellemperioder eller en langsom sæsonstart, når vi kommer på den anden side af sommerferien.
Dermed er presset med det samme stort på Thomas Thomasberg, som skal forsøge at genetablere FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold.
Se hele analysen af FC Midtjyllands udfordringer i afspilleren over artiklen.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FC København-profil ude med sygdom
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Afvist
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TIPSBLADETS DOM
