• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Jacob Quvang

Forudser tre FCM-udfordringer: Det skal løses nu

Foto: Jan Christensen/Getty Images

FC Midtjylland har tre store udfordringer, som skal løses for at blive en del af topfeltet igen.

Af Jacob Quvang

Nye vinde blæser i FC Midtjylland, efter man har valgt Thomas Thomasberg som afløser for Albert Capellas. 

Den nu tidligere Randers-træner skal få et ellers normalt stabilt FC Midtjylland-skib på ret kurs igen, men faktum er, at han støder til en klub, som kæmper med identiteten og med spillet på banen. 

Derfor missede FC Midtjylland mesterskabsspillet for første gang siden den nye Superliga-struktur. Det får også Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at pege på tre store udfordringer, som Thomasberg og resten af FCM skal have løst så hurtigt som muligt. 

 - Thomas Thomasberg er hentet ind for at få FC Midtjylland til at spille efter nogle klassiske dyder. Det betyder fysisk fodbold, prioritering af nærkampsstyrke, fart i spillerne, og bolden skal flyttes hurtigt frem i angrebet.  

- Hvordan får man balanceret, at man gerne vil spille på den her måde, samtidig med at man som tophold i Superligaen og et hold, der vil spille i Europa, skal være god til at spille boldbesiddende? Den balance bliver vigtig for FC Midtjylland, forklarer Troels Bager Thøgersen og pointerer, at det har kendetegnet FC Midtjylland i det meste af klubbens historie, at man spiller efter netop de dyder.

Det var dog ikke sådan, at man skulle spille under Albert Capellas, hvor fokus lå på en mere boldbesiddende stil. Derfor er Troels Bager Thøgersen også spændt på at se, hvad der kommer til at ske med den nuværende FC Midtjylland-trup. 

- Jeg tror, at det, vi kommer til at se til sommer, er nogle flere klassiske Midtjylland-typer. Det vil sige nogle rigtig fysisk stærke midtbanespillere, forsvarsspillere, men også en rigtig stærk fysisk nier. De ting vil FC Midtjylland have igen. 

Den sidste udfordring handler om det enorme pres, der er på Thomas Thomasberg samt klubbens ledelse bestående af Claus Steinlein og Svend Graversen. Hvordan håndterer de det store pres, der kommer?  

- Der har været mange cheftrænere gennem den her klub i de sidste tre-fire år. Man er gået fra at spille Champions League-gruppespil, til at man nu hænger efter Brøndby, FC København og flere Superliga-klubber, man faktisk havde distanceret tilbage i 2020. 

- Det giver et pres på hele FC Midtjylland. På den nye cheftræner og på ledelsen og det skal løses nu. Der er ikke plads til flere bløde mellemperioder eller en langsom sæsonstart, når vi kommer på den anden side af sommerferien. 

Dermed er presset med det samme stort på Thomas Thomasberg, som skal forsøge at genetablere FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold.

Se hele analysen af FC Midtjyllands udfordringer i afspilleren over artiklen.