Forudser tre FCM-udfordringer: Det skal løses nu

FC Midtjylland har tre store udfordringer, som skal løses for at blive en del af topfeltet igen.



Nye vinde blæser i FC Midtjylland, efter man har valgt Thomas Thomasberg som afløser for Albert Capellas. 

Den nu tidligere Randers-træner skal få et ellers normalt stabilt FC Midtjylland-skib på ret kurs igen, men faktum er, at han støder til en klub, som kæmper med identiteten og med spillet på banen. 

Derfor missede FC Midtjylland mesterskabsspillet for første gang siden den nye Superliga-struktur. Det får også Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at pege på tre store udfordringer, som Thomasberg og resten af FCM skal have løst så hurtigt som muligt. 

 – Thomas Thomasberg er hentet ind for at få FC Midtjylland til at spille efter nogle klassiske dyder. Det betyder fysisk fodbold, prioritering af nærkampsstyrke, fart i spillerne, og bolden skal flyttes hurtigt frem i angrebet.  

– Hvordan får man balanceret, at man gerne vil spille på den her måde, samtidig med at man som tophold i Superligaen og et hold, der vil spille i Europa, skal være god til at spille boldbesiddende? Den balance bliver vigtig for FC Midtjylland, forklarer Troels Bager Thøgersen og pointerer, at det har kendetegnet FC Midtjylland i det meste af klubbens historie, at man spiller efter netop de dyder.

Det var dog ikke sådan, at man skulle spille under Albert Capellas, hvor fokus lå på en mere boldbesiddende stil. Derfor er Troels Bager Thøgersen også spændt på at se, hvad der kommer til at ske med den nuværende FC Midtjylland-trup. 

– Jeg tror, at det, vi kommer til at se til sommer, er nogle flere klassiske Midtjylland-typer. Det vil sige nogle rigtig fysisk stærke midtbanespillere, forsvarsspillere, men også en rigtig stærk fysisk nier. De ting vil FC Midtjylland have igen. 

Den sidste udfordring handler om det enorme pres, der er på Thomas Thomasberg samt klubbens ledelse bestående af Claus Steinlein og Svend Graversen. Hvordan håndterer de det store pres, der kommer?  

– Der har været mange cheftrænere gennem den her klub i de sidste tre-fire år. Man er gået fra at spille Champions League-gruppespil, til at man nu hænger efter Brøndby, FC København og flere Superliga-klubber, man faktisk havde distanceret tilbage i 2020. 

– Det giver et pres på hele FC Midtjylland. På den nye cheftræner og på ledelsen og det skal løses nu. Der er ikke plads til flere bløde mellemperioder eller en langsom sæsonstart, når vi kommer på den anden side af sommerferien. 

Dermed er presset med det samme stort på Thomas Thomasberg, som skal forsøge at genetablere FC Midtjylland i toppen af dansk fodbold.

Se hele analysen af FC Midtjyllands udfordringer i afspilleren over artiklen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord