Forundret FCK-storaktionær: Et tåbeligt selvmål

Lars Seier Christensen er svært utilfreds med, at DBU har valgt at droppe den såkaldte fast track-ordning.



– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. 

Sådan lyder det på Facebook fra FC København-storaktionær Lars Seier Christensen, efter at DBU onsdag meldte ud, at man dropper idéen om det såkaldte fast track-system, der skulle have givet etablerede herreklubber en lettere vej ind i kvindefodbolden. 

Idéen om en slags forlomme til visse klubber er dog nu droppet, og det undrer altså Lars Seier Christensen. 

– Hmm. Man kan undre sig over, hvad DBU vil med kvindefodbolden. Intet kunne gøre mere for dansk kvindefodbold end et ambitiøst FCK hold i topligaen.

– Men nu ser det ud til at vi skal starte i Serie 2 og igennem fem sæsoners oprykninger, før vi kan bidrage for alvor. Måske kan kvindernes topklubber se en fordel i at hytte deres egne snævre interesser, men hvad med de små klubber i lavere rækker, der kan vinke farvel til chancen for oprykning, hvis de nu skal konkurrere med et eller flere hold, der er langt bedre end dem selv?

– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. Skandinaviens største fodboldbrand tilbyder investering, udvikling og eksponering – og man siger nej tak. Såvidt jeg ved kan man ikke engang betale lønninger i Serie 2, så ingen mulighed for at investere i bedre forhold for de dygtigste kvinder.

– Forhåbentligt når de at tænke sig om een gang mere, før de skyder kvindernes udvikling så massivt i foden, skriver Lars Seier på Facebook. 

Rebecca Steele, der er projektchef for kvindefodbolden i FC København, har efterfølgende også udtrykt ærgrelse over beslutningen, i en mail til fanmediet Copenhagen Sundays. 

Tilbage i august meddelte FC København, at man fra 2024/25-sæsonen vil have et kvindehold. Sidste år gjorde Uefa det til et krav, at en fodboldklub skal drive kvindefodbold på eliteniveau fra 2024/25-sæsonen for at deltage i europæiske turneringer. 





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Begejstret for Jacob Neestrup

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Italiensk skandale afblæst

England – Argentina

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg