Forundret FCK-storaktionær: Et tåbeligt selvmål

Lars Seier Christensen er svært utilfreds med, at DBU har valgt at droppe den såkaldte fast track-ordning.



– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. 

Sådan lyder det på Facebook fra FC København-storaktionær Lars Seier Christensen, efter at DBU onsdag meldte ud, at man dropper idéen om det såkaldte fast track-system, der skulle have givet etablerede herreklubber en lettere vej ind i kvindefodbolden. 

Idéen om en slags forlomme til visse klubber er dog nu droppet, og det undrer altså Lars Seier Christensen. 

– Hmm. Man kan undre sig over, hvad DBU vil med kvindefodbolden. Intet kunne gøre mere for dansk kvindefodbold end et ambitiøst FCK hold i topligaen.

– Men nu ser det ud til at vi skal starte i Serie 2 og igennem fem sæsoners oprykninger, før vi kan bidrage for alvor. Måske kan kvindernes topklubber se en fordel i at hytte deres egne snævre interesser, men hvad med de små klubber i lavere rækker, der kan vinke farvel til chancen for oprykning, hvis de nu skal konkurrere med et eller flere hold, der er langt bedre end dem selv?

– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. Skandinaviens største fodboldbrand tilbyder investering, udvikling og eksponering – og man siger nej tak. Såvidt jeg ved kan man ikke engang betale lønninger i Serie 2, så ingen mulighed for at investere i bedre forhold for de dygtigste kvinder.

– Forhåbentligt når de at tænke sig om een gang mere, før de skyder kvindernes udvikling så massivt i foden, skriver Lars Seier på Facebook. 

Rebecca Steele, der er projektchef for kvindefodbolden i FC København, har efterfølgende også udtrykt ærgrelse over beslutningen, i en mail til fanmediet Copenhagen Sundays. 

Tilbage i august meddelte FC København, at man fra 2024/25-sæsonen vil have et kvindehold. Sidste år gjorde Uefa det til et krav, at en fodboldklub skal drive kvindefodbold på eliteniveau fra 2024/25-sæsonen for at deltage i europæiske turneringer. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Manchester City – Brentford

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub