– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold.
Sådan lyder det på Facebook fra FC København-storaktionær Lars Seier Christensen, efter at DBU onsdag meldte ud, at man dropper idéen om det såkaldte fast track-system, der skulle have givet etablerede herreklubber en lettere vej ind i kvindefodbolden.
Idéen om en slags forlomme til visse klubber er dog nu droppet, og det undrer altså Lars Seier Christensen.
– Hmm. Man kan undre sig over, hvad DBU vil med kvindefodbolden. Intet kunne gøre mere for dansk kvindefodbold end et ambitiøst FCK hold i topligaen.
– Men nu ser det ud til at vi skal starte i Serie 2 og igennem fem sæsoners oprykninger, før vi kan bidrage for alvor. Måske kan kvindernes topklubber se en fordel i at hytte deres egne snævre interesser, men hvad med de små klubber i lavere rækker, der kan vinke farvel til chancen for oprykning, hvis de nu skal konkurrere med et eller flere hold, der er langt bedre end dem selv?
– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. Skandinaviens største fodboldbrand tilbyder investering, udvikling og eksponering – og man siger nej tak. Såvidt jeg ved kan man ikke engang betale lønninger i Serie 2, så ingen mulighed for at investere i bedre forhold for de dygtigste kvinder.
– Forhåbentligt når de at tænke sig om een gang mere, før de skyder kvindernes udvikling så massivt i foden, skriver Lars Seier på Facebook.
Rebecca Steele, der er projektchef for kvindefodbolden i FC København, har efterfølgende også udtrykt ærgrelse over beslutningen, i en mail til fanmediet Copenhagen Sundays.
Tilbage i august meddelte FC København, at man fra 2024/25-sæsonen vil have et kvindehold. Sidste år gjorde Uefa det til et krav, at en fodboldklub skal drive kvindefodbold på eliteniveau fra 2024/25-sæsonen for at deltage i europæiske turneringer.
LIVE
LIVE: Tonni Adamsen bekræfter interesse
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Cristiano Ronaldo i optur
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER