Forundret FCK-storaktionær: Et tåbeligt selvmål

Lars Seier Christensen er svært utilfreds med, at DBU har valgt at droppe den såkaldte fast track-ordning.



– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. 

Sådan lyder det på Facebook fra FC København-storaktionær Lars Seier Christensen, efter at DBU onsdag meldte ud, at man dropper idéen om det såkaldte fast track-system, der skulle have givet etablerede herreklubber en lettere vej ind i kvindefodbolden. 

Idéen om en slags forlomme til visse klubber er dog nu droppet, og det undrer altså Lars Seier Christensen. 

– Hmm. Man kan undre sig over, hvad DBU vil med kvindefodbolden. Intet kunne gøre mere for dansk kvindefodbold end et ambitiøst FCK hold i topligaen.

– Men nu ser det ud til at vi skal starte i Serie 2 og igennem fem sæsoners oprykninger, før vi kan bidrage for alvor. Måske kan kvindernes topklubber se en fordel i at hytte deres egne snævre interesser, men hvad med de små klubber i lavere rækker, der kan vinke farvel til chancen for oprykning, hvis de nu skal konkurrere med et eller flere hold, der er langt bedre end dem selv?

– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. Skandinaviens største fodboldbrand tilbyder investering, udvikling og eksponering – og man siger nej tak. Såvidt jeg ved kan man ikke engang betale lønninger i Serie 2, så ingen mulighed for at investere i bedre forhold for de dygtigste kvinder.

– Forhåbentligt når de at tænke sig om een gang mere, før de skyder kvindernes udvikling så massivt i foden, skriver Lars Seier på Facebook. 

Rebecca Steele, der er projektchef for kvindefodbolden i FC København, har efterfølgende også udtrykt ærgrelse over beslutningen, i en mail til fanmediet Copenhagen Sundays. 

Tilbage i august meddelte FC København, at man fra 2024/25-sæsonen vil have et kvindehold. Sidste år gjorde Uefa det til et krav, at en fodboldklub skal drive kvindefodbold på eliteniveau fra 2024/25-sæsonen for at deltage i europæiske turneringer. 





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Argentina – Schweiz

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Har droppet stor dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber