Forundret FCK-storaktionær: Et tåbeligt selvmål

Lars Seier Christensen er svært utilfreds med, at DBU har valgt at droppe den såkaldte fast track-ordning.



– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. 

Sådan lyder det på Facebook fra FC København-storaktionær Lars Seier Christensen, efter at DBU onsdag meldte ud, at man dropper idéen om det såkaldte fast track-system, der skulle have givet etablerede herreklubber en lettere vej ind i kvindefodbolden. 

Idéen om en slags forlomme til visse klubber er dog nu droppet, og det undrer altså Lars Seier Christensen. 

– Hmm. Man kan undre sig over, hvad DBU vil med kvindefodbolden. Intet kunne gøre mere for dansk kvindefodbold end et ambitiøst FCK hold i topligaen.

– Men nu ser det ud til at vi skal starte i Serie 2 og igennem fem sæsoners oprykninger, før vi kan bidrage for alvor. Måske kan kvindernes topklubber se en fordel i at hytte deres egne snævre interesser, men hvad med de små klubber i lavere rækker, der kan vinke farvel til chancen for oprykning, hvis de nu skal konkurrere med et eller flere hold, der er langt bedre end dem selv?

– Et tåbeligt selvmål for dansk kvindefodbold. Skandinaviens største fodboldbrand tilbyder investering, udvikling og eksponering – og man siger nej tak. Såvidt jeg ved kan man ikke engang betale lønninger i Serie 2, så ingen mulighed for at investere i bedre forhold for de dygtigste kvinder.

– Forhåbentligt når de at tænke sig om een gang mere, før de skyder kvindernes udvikling så massivt i foden, skriver Lars Seier på Facebook. 

Rebecca Steele, der er projektchef for kvindefodbolden i FC København, har efterfølgende også udtrykt ærgrelse over beslutningen, i en mail til fanmediet Copenhagen Sundays. 

Tilbage i august meddelte FC København, at man fra 2024/25-sæsonen vil have et kvindehold. Sidste år gjorde Uefa det til et krav, at en fodboldklub skal drive kvindefodbold på eliteniveau fra 2024/25-sæsonen for at deltage i europæiske turneringer. 



Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe triumf for Frank

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Sejr til Vitoria i lokalderby

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand