Forundret Neestrup: Det havde været en katastrofe

Få ud over dommerne kunne forstå, hvorfor FC Københavns føringsmål ikke bare blev godkendt i første omgang.



FC København indledte foråret i Superligaen med en 2-1-sejr over Randers på en svær udebane, og dermed er Superligaens tophold kommet godt fra land i hjemlige liga.

Første mål til gæsterne blev scoret, da Thomas Delaney headede bolden ind på Oliver Olsen efter et hjørnespark, og bolden var meget tydeligt i kassen, men alligevel skulle der en VAR-kendelse til, før dommer Mikkel Redder pegede på pletten, og det skabte en kæmpe forundring på stadion – ligeledes hos FCK-træner Jacob Neestrup.

– Er det ikke bare at dømme den mål, når vi ikke snakker om centimeter, men en meter inde, så kan jeg godt forstå, at der er en af spillerne, der tænker, om han ikke lige skal hjælpe VAR med at få peget på pletten, siger Jacob Neestrup og hentyder til Gabriel Pereira, som i sekunderne derefter hamrede en modstander ned og skabte et spilstop, som også gav et gult kort.  

Der blev trods alt dømt korrekt for mål, og det glæder FCKs cheftræner.

– Det er, som det skal det være, det havde været en katastrofe, hvis der ikke var blevet dømt mål der. Det blev der, og vi fik vores første hjørnesparksmål i Superligaen i år, og det er vi også glade for, lyder det fra Neestrup, som var svært tilfreds med at vinde i Randers denne kolde mandag.  

– Det føles godt. Lad os bare sige det, som det er. Det er jo en grim udekamp. En farlig udekamp at starte ud med mod et andet tophold på en svær bane med selvfølgelig de samme betingelser for begge hold.

– Jeg er meget tilfreds med vores start, og jeg synes, at vi topkyniske på de muligheder, vi har. Vi giver nul chancer væk i første halvleg, og så er det klart, når du lige har spillet en gennemført første halvleg mod Heidenheim, hvor du fører 1-0 (taber 1-2, red.), og du i seneste træningskamp var foran 3-0 (taber 3-4 til AGF, red.) ved pausen, så er det klart, det sætter nogle tanker i gang, når modstanderne scorer efter 30 sekunder i anden halvleg. 

– Men bortset fra de næste fem til 10 minutter derefter får vi det lukket ned til at være en rolig kamp. Det er jeg meget tilfreds med på en bane, der er ekstremt svær at spille på. Det var mere kamp og fight i dag, end det var flot fodboldspil. 

FC København er med sejren tilbage på førstepladsen i Superligaen, hvor den i weekenden står på en regulær topkamp mod FC Midtjylland.

Inden det spændende opgør i Parken skal begge mandskaber igen i kamp torsdag, hvor de europæiske returopgør venter mod henholdsvis Real Sociedad for FCMs vedkommende og Heidenheim for FCKs vedkommende.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chokskifte?

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FBI Boston fælder dansk rigmand

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Randers køber ny angriber

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub