Forundret Neestrup: Det havde været en katastrofe

Få ud over dommerne kunne forstå, hvorfor FC Københavns føringsmål ikke bare blev godkendt i første omgang.



FC København indledte foråret i Superligaen med en 2-1-sejr over Randers på en svær udebane, og dermed er Superligaens tophold kommet godt fra land i hjemlige liga.

Første mål til gæsterne blev scoret, da Thomas Delaney headede bolden ind på Oliver Olsen efter et hjørnespark, og bolden var meget tydeligt i kassen, men alligevel skulle der en VAR-kendelse til, før dommer Mikkel Redder pegede på pletten, og det skabte en kæmpe forundring på stadion – ligeledes hos FCK-træner Jacob Neestrup.

– Er det ikke bare at dømme den mål, når vi ikke snakker om centimeter, men en meter inde, så kan jeg godt forstå, at der er en af spillerne, der tænker, om han ikke lige skal hjælpe VAR med at få peget på pletten, siger Jacob Neestrup og hentyder til Gabriel Pereira, som i sekunderne derefter hamrede en modstander ned og skabte et spilstop, som også gav et gult kort.  

Der blev trods alt dømt korrekt for mål, og det glæder FCKs cheftræner.

– Det er, som det skal det være, det havde været en katastrofe, hvis der ikke var blevet dømt mål der. Det blev der, og vi fik vores første hjørnesparksmål i Superligaen i år, og det er vi også glade for, lyder det fra Neestrup, som var svært tilfreds med at vinde i Randers denne kolde mandag.  

– Det føles godt. Lad os bare sige det, som det er. Det er jo en grim udekamp. En farlig udekamp at starte ud med mod et andet tophold på en svær bane med selvfølgelig de samme betingelser for begge hold.

– Jeg er meget tilfreds med vores start, og jeg synes, at vi topkyniske på de muligheder, vi har. Vi giver nul chancer væk i første halvleg, og så er det klart, når du lige har spillet en gennemført første halvleg mod Heidenheim, hvor du fører 1-0 (taber 1-2, red.), og du i seneste træningskamp var foran 3-0 (taber 3-4 til AGF, red.) ved pausen, så er det klart, det sætter nogle tanker i gang, når modstanderne scorer efter 30 sekunder i anden halvleg. 

– Men bortset fra de næste fem til 10 minutter derefter får vi det lukket ned til at være en rolig kamp. Det er jeg meget tilfreds med på en bane, der er ekstremt svær at spille på. Det var mere kamp og fight i dag, end det var flot fodboldspil. 

FC København er med sejren tilbage på førstepladsen i Superligaen, hvor den i weekenden står på en regulær topkamp mod FC Midtjylland.

Inden det spændende opgør i Parken skal begge mandskaber igen i kamp torsdag, hvor de europæiske returopgør venter mod henholdsvis Real Sociedad for FCMs vedkommende og Heidenheim for FCKs vedkommende.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona