FC København indledte foråret i Superligaen med en 2-1-sejr over Randers på en svær udebane, og dermed er Superligaens tophold kommet godt fra land i hjemlige liga.
Første mål til gæsterne blev scoret, da Thomas Delaney headede bolden ind på Oliver Olsen efter et hjørnespark, og bolden var meget tydeligt i kassen, men alligevel skulle der en VAR-kendelse til, før dommer Mikkel Redder pegede på pletten, og det skabte en kæmpe forundring på stadion – ligeledes hos FCK-træner Jacob Neestrup.
– Er det ikke bare at dømme den mål, når vi ikke snakker om centimeter, men en meter inde, så kan jeg godt forstå, at der er en af spillerne, der tænker, om han ikke lige skal hjælpe VAR med at få peget på pletten, siger Jacob Neestrup og hentyder til Gabriel Pereira, som i sekunderne derefter hamrede en modstander ned og skabte et spilstop, som også gav et gult kort.
Der blev trods alt dømt korrekt for mål, og det glæder FCKs cheftræner.
– Det er, som det skal det være, det havde været en katastrofe, hvis der ikke var blevet dømt mål der. Det blev der, og vi fik vores første hjørnesparksmål i Superligaen i år, og det er vi også glade for, lyder det fra Neestrup, som var svært tilfreds med at vinde i Randers denne kolde mandag.
– Det føles godt. Lad os bare sige det, som det er. Det er jo en grim udekamp. En farlig udekamp at starte ud med mod et andet tophold på en svær bane med selvfølgelig de samme betingelser for begge hold.
– Jeg er meget tilfreds med vores start, og jeg synes, at vi topkyniske på de muligheder, vi har. Vi giver nul chancer væk i første halvleg, og så er det klart, når du lige har spillet en gennemført første halvleg mod Heidenheim, hvor du fører 1-0 (taber 1-2, red.), og du i seneste træningskamp var foran 3-0 (taber 3-4 til AGF, red.) ved pausen, så er det klart, det sætter nogle tanker i gang, når modstanderne scorer efter 30 sekunder i anden halvleg.
– Men bortset fra de næste fem til 10 minutter derefter får vi det lukket ned til at være en rolig kamp. Det er jeg meget tilfreds med på en bane, der er ekstremt svær at spille på. Det var mere kamp og fight i dag, end det var flot fodboldspil.
FC København er med sejren tilbage på førstepladsen i Superligaen, hvor den i weekenden står på en regulær topkamp mod FC Midtjylland.
Inden det spændende opgør i Parken skal begge mandskaber igen i kamp torsdag, hvor de europæiske returopgør venter mod henholdsvis Real Sociedad for FCMs vedkommende og Heidenheim for FCKs vedkommende.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Froholdt med vild hæder i Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’