Forundret Neestrup: Det havde været en katastrofe

Få ud over dommerne kunne forstå, hvorfor FC Københavns føringsmål ikke bare blev godkendt i første omgang.



FC København indledte foråret i Superligaen med en 2-1-sejr over Randers på en svær udebane, og dermed er Superligaens tophold kommet godt fra land i hjemlige liga.

Første mål til gæsterne blev scoret, da Thomas Delaney headede bolden ind på Oliver Olsen efter et hjørnespark, og bolden var meget tydeligt i kassen, men alligevel skulle der en VAR-kendelse til, før dommer Mikkel Redder pegede på pletten, og det skabte en kæmpe forundring på stadion – ligeledes hos FCK-træner Jacob Neestrup.

– Er det ikke bare at dømme den mål, når vi ikke snakker om centimeter, men en meter inde, så kan jeg godt forstå, at der er en af spillerne, der tænker, om han ikke lige skal hjælpe VAR med at få peget på pletten, siger Jacob Neestrup og hentyder til Gabriel Pereira, som i sekunderne derefter hamrede en modstander ned og skabte et spilstop, som også gav et gult kort.  

Der blev trods alt dømt korrekt for mål, og det glæder FCKs cheftræner.

– Det er, som det skal det være, det havde været en katastrofe, hvis der ikke var blevet dømt mål der. Det blev der, og vi fik vores første hjørnesparksmål i Superligaen i år, og det er vi også glade for, lyder det fra Neestrup, som var svært tilfreds med at vinde i Randers denne kolde mandag.  

– Det føles godt. Lad os bare sige det, som det er. Det er jo en grim udekamp. En farlig udekamp at starte ud med mod et andet tophold på en svær bane med selvfølgelig de samme betingelser for begge hold.

– Jeg er meget tilfreds med vores start, og jeg synes, at vi topkyniske på de muligheder, vi har. Vi giver nul chancer væk i første halvleg, og så er det klart, når du lige har spillet en gennemført første halvleg mod Heidenheim, hvor du fører 1-0 (taber 1-2, red.), og du i seneste træningskamp var foran 3-0 (taber 3-4 til AGF, red.) ved pausen, så er det klart, det sætter nogle tanker i gang, når modstanderne scorer efter 30 sekunder i anden halvleg. 

– Men bortset fra de næste fem til 10 minutter derefter får vi det lukket ned til at være en rolig kamp. Det er jeg meget tilfreds med på en bane, der er ekstremt svær at spille på. Det var mere kamp og fight i dag, end det var flot fodboldspil. 

FC København er med sejren tilbage på førstepladsen i Superligaen, hvor den i weekenden står på en regulær topkamp mod FC Midtjylland.

Inden det spændende opgør i Parken skal begge mandskaber igen i kamp torsdag, hvor de europæiske returopgør venter mod henholdsvis Real Sociedad for FCMs vedkommende og Heidenheim for FCKs vedkommende.





LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasiliansk VM-mavepuster

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Afslører: Dolberg sat til salg



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan kommer Danmark til VM

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt