Forundret Neestrup: Det havde været en katastrofe

Få ud over dommerne kunne forstå, hvorfor FC Københavns føringsmål ikke bare blev godkendt i første omgang.



FC København indledte foråret i Superligaen med en 2-1-sejr over Randers på en svær udebane, og dermed er Superligaens tophold kommet godt fra land i hjemlige liga.

Første mål til gæsterne blev scoret, da Thomas Delaney headede bolden ind på Oliver Olsen efter et hjørnespark, og bolden var meget tydeligt i kassen, men alligevel skulle der en VAR-kendelse til, før dommer Mikkel Redder pegede på pletten, og det skabte en kæmpe forundring på stadion – ligeledes hos FCK-træner Jacob Neestrup.

– Er det ikke bare at dømme den mål, når vi ikke snakker om centimeter, men en meter inde, så kan jeg godt forstå, at der er en af spillerne, der tænker, om han ikke lige skal hjælpe VAR med at få peget på pletten, siger Jacob Neestrup og hentyder til Gabriel Pereira, som i sekunderne derefter hamrede en modstander ned og skabte et spilstop, som også gav et gult kort.  

Der blev trods alt dømt korrekt for mål, og det glæder FCKs cheftræner.

– Det er, som det skal det være, det havde været en katastrofe, hvis der ikke var blevet dømt mål der. Det blev der, og vi fik vores første hjørnesparksmål i Superligaen i år, og det er vi også glade for, lyder det fra Neestrup, som var svært tilfreds med at vinde i Randers denne kolde mandag.  

– Det føles godt. Lad os bare sige det, som det er. Det er jo en grim udekamp. En farlig udekamp at starte ud med mod et andet tophold på en svær bane med selvfølgelig de samme betingelser for begge hold.

– Jeg er meget tilfreds med vores start, og jeg synes, at vi topkyniske på de muligheder, vi har. Vi giver nul chancer væk i første halvleg, og så er det klart, når du lige har spillet en gennemført første halvleg mod Heidenheim, hvor du fører 1-0 (taber 1-2, red.), og du i seneste træningskamp var foran 3-0 (taber 3-4 til AGF, red.) ved pausen, så er det klart, det sætter nogle tanker i gang, når modstanderne scorer efter 30 sekunder i anden halvleg. 

– Men bortset fra de næste fem til 10 minutter derefter får vi det lukket ned til at være en rolig kamp. Det er jeg meget tilfreds med på en bane, der er ekstremt svær at spille på. Det var mere kamp og fight i dag, end det var flot fodboldspil. 

FC København er med sejren tilbage på førstepladsen i Superligaen, hvor den i weekenden står på en regulær topkamp mod FC Midtjylland.

Inden det spændende opgør i Parken skal begge mandskaber igen i kamp torsdag, hvor de europæiske returopgør venter mod henholdsvis Real Sociedad for FCMs vedkommende og Heidenheim for FCKs vedkommende.



Pogba er lettet

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

– Korthuset er væltet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Den her sidder dybt i sjælen

Randers FC – OB

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

FC København – Brøndby IF

Brøndby-spiller afviser

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Kæmpe nedtur for AaB

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen