Forventer at BIF må vente uger på ny angriber

Brøndby IF er på jagt efter en ny angriber, men det blev altså ikke Sebastian Andersson. Og BIF kan sagtens ende med at skulle vente længe.



De har godt nok fået et par vigtige mål fra Marko Divkovic de sidste par torsdage, men Brøndby IF står stadig med store problemer på angrebspositionen.

Med en skade til Carl Björk og et farvel til Andrija Pavlovic er der kun tre rigtige førsteholdsspillere at vælge imellem, og ingen af de tre er notoriske målscorere. 

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger på, at BIF’s jagt på Sebastian Andersson beviser, at man er ude efter en mand, der har bevist sig tidligere.

Men Troels Bager Thøgersen forudser, at man må vente i noget tid på en ny angriber:

– Jeg vil tro, at det sker her sidst i transferivnduet. At BIF var interesseret i Sebastian Andersson viser med al tydelighed, at man vil have en stærk og bevist angriber – en veteran på et højt niveau, der ikke skal lære spillet at kende, som man ellers kan sige om de angribere, BIF har købt de seneste år. De angribere var nogle, der skulle blive dygtigere.

– De er ude efter en profil nu, og det er surt, det ikke blev Sebastian Andersson, og så må vi se, hvem de ender med at få, siger Troels Bager Thøgersen i en videohistorie, som du kan se i sin fulde længde i afspilleren øverst.

BIF-fansene skriver efter forstærkninger, da man indtil videre blot har hentet højrebacken Sebulonsen som direkte erstatning for Andreas Bruus. 

Carsten V. Jensen har tidligere gerne villet agere sidst i markedet, fordi han har en forventning om, at det er her, man kan få mest værdi for pengene, som man også så for et par år siden, hvor BIF hentede Blas Riveros i FC Basel.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører: Dolberg sat til salg

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Afslører dansk toptræners millionløn

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF

Tottenham henter Liverpool-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk