Forventer at Björn Wesström bliver fyret

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at OB bør skille sig af med Björn Wesström - også hvis klubben overlever som Superliga-mandskab.



Björn Wesström bør være færdig i OB – også selv om at holdet måtte sikre sig overlevelse i Superligaen.

Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som skønner, at den fynske Superliga-klub i denne sæson har præsteret så dårligt, at der skal ske noget helt på toppen af kransekagen, hvor Björn Wesström befinder sig i sin rolle som fodbolddirektør. 

– Jeg synes, han har kvalificeret sig til det. Det har været én lang række af fejlbeslutninger – både i forhold til at rekkrutere for mange forkerte og med en alt for lav kvalitet i forhold til det, man kan forvente, men også i forhold til at ansætte en uprøvet træner i en vanskelig tid, siger Peter Sørensen til Viaplay. 

Björn Wesström har i løbet af foråret opholdt sig på trænerbænken ved siden af Søren Krogh i flere kampe, og det er ikke et syn, Peter Sørensen bryder sig om.

– Hele det her virvar omkring, hvor han selv gør bedst nytte, er det ved siden af Søren Krogh på træningsbanen? Er det ved siden af ham i en havestol ved bænken? Eller er det på tribunen, hvor han igen var i den seneste kamp?

– Hele den her detronisering af træneren, som han stiller sig ved siden af og dermed udfordrer lederskabet på, har simpelthen bare være diskvalificerende som sportschef for så stor og flot en klub som OB, lyder det fra Peter Sørensen.

OB skal slå Viborg FF lørdag eftermiddag for at overleve i Superligaen. Samtidig skal Lyngby tabte til bundproppen Hvidovre. 





Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’




LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Voldsom kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Stortalent skriver under med FC Midtjylland