Forventer at Björn Wesström bliver fyret

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at OB bør skille sig af med Björn Wesström - også hvis klubben overlever som Superliga-mandskab.



Björn Wesström bør være færdig i OB – også selv om at holdet måtte sikre sig overlevelse i Superligaen.

Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som skønner, at den fynske Superliga-klub i denne sæson har præsteret så dårligt, at der skal ske noget helt på toppen af kransekagen, hvor Björn Wesström befinder sig i sin rolle som fodbolddirektør. 

– Jeg synes, han har kvalificeret sig til det. Det har været én lang række af fejlbeslutninger – både i forhold til at rekkrutere for mange forkerte og med en alt for lav kvalitet i forhold til det, man kan forvente, men også i forhold til at ansætte en uprøvet træner i en vanskelig tid, siger Peter Sørensen til Viaplay. 

Björn Wesström har i løbet af foråret opholdt sig på trænerbænken ved siden af Søren Krogh i flere kampe, og det er ikke et syn, Peter Sørensen bryder sig om.

– Hele det her virvar omkring, hvor han selv gør bedst nytte, er det ved siden af Søren Krogh på træningsbanen? Er det ved siden af ham i en havestol ved bænken? Eller er det på tribunen, hvor han igen var i den seneste kamp?

– Hele den her detronisering af træneren, som han stiller sig ved siden af og dermed udfordrer lederskabet på, har simpelthen bare være diskvalificerende som sportschef for så stor og flot en klub som OB, lyder det fra Peter Sørensen.

OB skal slå Viborg FF lørdag eftermiddag for at overleve i Superligaen. Samtidig skal Lyngby tabte til bundproppen Hvidovre. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Bo Svensson med hård kritik