Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Jan Bech fortæller til Tipsbladet, at han regner med, at Daniel Wass' kontrakt snart bliver forlænget.



Det er godt nyt for Brøndby-fansene.  

Til sommer har Daniel Wass kontraktudløb, men det tyder umiddelbart ikke på, at den rutinerede midtbanespiller skal ud og finde en ny klub.  

I et interview med Tipsbladet fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at han forventer, at Wass’ kontrakt bliver forlænget.  

– Vi havde aftalt med Daniel, at det her transfervindue lige skulle overstås, og så håber jeg, vi kan sætte os ned med ham inden for den næste uges tid, eller måske endda her i Portugal, og så se ind i fremtiden og finde en løsning.  

– Jeg kan ikke sidde og love noget her, for det er Benjamin (Schmedes, red.), der står for kontraktforhandlingerne, men det er min forventning, at det kommer til at ske.  

– Det er 100 procent på vores to do-liste, og det er også aftalt med Daniel. Det hele er i overensstemmelse og i tråd med aftalerne, siger Jan Bech.  

Benjamin Schmedes blev kort inden nytår ansat som ny fodbolddirektør i Brøndby, og der var derfor også ham, der fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Sean Klaiber. En kontraktforlængelse, der glæder Jan Bech.

– Det var super godt, at vi havde fået styr på den. Vi ser ind i en sommer med flere udløb, så det var godt at få Sean på plads med et par yderligere år.  

– En stærk trupspiller og fodboldspiller, og så er han også erfaren, så han er god, når presset stiger her til sidst, så det er rigtig, rigtig fedt, at vi fik lukket ham her til sidst, siger Brøndby-bossen.  

Daniel Wass kom tilbage til Brøndby i sommeren 2022, da han blev købt i Atletico Madrid. Han har i alt spillet 184 kampe for klubben. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’

Holland – Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Thomas Frank med interessant Danmark-melding