Det er godt nyt for Brøndby-fansene.
Til sommer har Daniel Wass kontraktudløb, men det tyder umiddelbart ikke på, at den rutinerede midtbanespiller skal ud og finde en ny klub.
I et interview med Tipsbladet fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at han forventer, at Wass’ kontrakt bliver forlænget.
– Vi havde aftalt med Daniel, at det her transfervindue lige skulle overstås, og så håber jeg, vi kan sætte os ned med ham inden for den næste uges tid, eller måske endda her i Portugal, og så se ind i fremtiden og finde en løsning.
– Jeg kan ikke sidde og love noget her, for det er Benjamin (Schmedes, red.), der står for kontraktforhandlingerne, men det er min forventning, at det kommer til at ske.
– Det er 100 procent på vores to do-liste, og det er også aftalt med Daniel. Det hele er i overensstemmelse og i tråd med aftalerne, siger Jan Bech.
Benjamin Schmedes blev kort inden nytår ansat som ny fodbolddirektør i Brøndby, og der var derfor også ham, der fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Sean Klaiber. En kontraktforlængelse, der glæder Jan Bech.
– Det var super godt, at vi havde fået styr på den. Vi ser ind i en sommer med flere udløb, så det var godt at få Sean på plads med et par yderligere år.
– En stærk trupspiller og fodboldspiller, og så er han også erfaren, så han er god, når presset stiger her til sidst, så det er rigtig, rigtig fedt, at vi fik lukket ham her til sidst, siger Brøndby-bossen.
Daniel Wass kom tilbage til Brøndby i sommeren 2022, da han blev købt i Atletico Madrid. Han har i alt spillet 184 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
VM-spiller får fem karantænedage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid