Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Jan Bech fortæller til Tipsbladet, at han regner med, at Daniel Wass' kontrakt snart bliver forlænget.



Det er godt nyt for Brøndby-fansene.  

Til sommer har Daniel Wass kontraktudløb, men det tyder umiddelbart ikke på, at den rutinerede midtbanespiller skal ud og finde en ny klub.  

I et interview med Tipsbladet fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at han forventer, at Wass’ kontrakt bliver forlænget.  

– Vi havde aftalt med Daniel, at det her transfervindue lige skulle overstås, og så håber jeg, vi kan sætte os ned med ham inden for den næste uges tid, eller måske endda her i Portugal, og så se ind i fremtiden og finde en løsning.  

– Jeg kan ikke sidde og love noget her, for det er Benjamin (Schmedes, red.), der står for kontraktforhandlingerne, men det er min forventning, at det kommer til at ske.  

– Det er 100 procent på vores to do-liste, og det er også aftalt med Daniel. Det hele er i overensstemmelse og i tråd med aftalerne, siger Jan Bech.  

Benjamin Schmedes blev kort inden nytår ansat som ny fodbolddirektør i Brøndby, og der var derfor også ham, der fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Sean Klaiber. En kontraktforlængelse, der glæder Jan Bech.

– Det var super godt, at vi havde fået styr på den. Vi ser ind i en sommer med flere udløb, så det var godt at få Sean på plads med et par yderligere år.  

– En stærk trupspiller og fodboldspiller, og så er han også erfaren, så han er god, når presset stiger her til sidst, så det er rigtig, rigtig fedt, at vi fik lukket ham her til sidst, siger Brøndby-bossen.  

Daniel Wass kom tilbage til Brøndby i sommeren 2022, da han blev købt i Atletico Madrid. Han har i alt spillet 184 kampe for klubben. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Åbner op for sommertransfer

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Panama – Kroatien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma