Det er godt nyt for Brøndby-fansene.
Til sommer har Daniel Wass kontraktudløb, men det tyder umiddelbart ikke på, at den rutinerede midtbanespiller skal ud og finde en ny klub.
I et interview med Tipsbladet fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at han forventer, at Wass’ kontrakt bliver forlænget.
– Vi havde aftalt med Daniel, at det her transfervindue lige skulle overstås, og så håber jeg, vi kan sætte os ned med ham inden for den næste uges tid, eller måske endda her i Portugal, og så se ind i fremtiden og finde en løsning.
– Jeg kan ikke sidde og love noget her, for det er Benjamin (Schmedes, red.), der står for kontraktforhandlingerne, men det er min forventning, at det kommer til at ske.
– Det er 100 procent på vores to do-liste, og det er også aftalt med Daniel. Det hele er i overensstemmelse og i tråd med aftalerne, siger Jan Bech.
Benjamin Schmedes blev kort inden nytår ansat som ny fodbolddirektør i Brøndby, og der var derfor også ham, der fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Sean Klaiber. En kontraktforlængelse, der glæder Jan Bech.
– Det var super godt, at vi havde fået styr på den. Vi ser ind i en sommer med flere udløb, så det var godt at få Sean på plads med et par yderligere år.
– En stærk trupspiller og fodboldspiller, og så er han også erfaren, så han er god, når presset stiger her til sidst, så det er rigtig, rigtig fedt, at vi fik lukket ham her til sidst, siger Brøndby-bossen.
Daniel Wass kom tilbage til Brøndby i sommeren 2022, da han blev købt i Atletico Madrid. Han har i alt spillet 184 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’