Det er godt nyt for Brøndby-fansene.
Til sommer har Daniel Wass kontraktudløb, men det tyder umiddelbart ikke på, at den rutinerede midtbanespiller skal ud og finde en ny klub.
I et interview med Tipsbladet fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen, at han forventer, at Wass’ kontrakt bliver forlænget.
– Vi havde aftalt med Daniel, at det her transfervindue lige skulle overstås, og så håber jeg, vi kan sætte os ned med ham inden for den næste uges tid, eller måske endda her i Portugal, og så se ind i fremtiden og finde en løsning.
– Jeg kan ikke sidde og love noget her, for det er Benjamin (Schmedes, red.), der står for kontraktforhandlingerne, men det er min forventning, at det kommer til at ske.
– Det er 100 procent på vores to do-liste, og det er også aftalt med Daniel. Det hele er i overensstemmelse og i tråd med aftalerne, siger Jan Bech.
Benjamin Schmedes blev kort inden nytår ansat som ny fodbolddirektør i Brøndby, og der var derfor også ham, der fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Sean Klaiber. En kontraktforlængelse, der glæder Jan Bech.
– Det var super godt, at vi havde fået styr på den. Vi ser ind i en sommer med flere udløb, så det var godt at få Sean på plads med et par yderligere år.
– En stærk trupspiller og fodboldspiller, og så er han også erfaren, så han er god, når presset stiger her til sidst, så det er rigtig, rigtig fedt, at vi fik lukket ham her til sidst, siger Brøndby-bossen.
Daniel Wass kom tilbage til Brøndby i sommeren 2022, da han blev købt i Atletico Madrid. Han har i alt spillet 184 kampe for klubben.
LIVE
TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker