Forventet OB-starter vil sammensætte to gode halvlege

Mathias Greve forventes at starte inde på OB’s højre kant, fordi Jóan Símun Edmundsson har karantæne. Kantspilleren vil sætte to gode halvlege sammen.



Fire point er det blevet til for OB i deres seneste fem kampe. Senest blev det til et 1-0-nederlag til FC Midtjylland, hvor OB var på hælene i første halvleg, men kom godt tilbage i opgøret efter pausen. I aften venter et hjemmebaneopgør mod Esbjerg, og her er der udskiftning i startopstillingen.

Mathias Greve forventes at gå ind i startopstillingen i stedet for den karantæneramte Jóan Símun Edmundsson på højre kant, og før kampen siger Greve til OB’s hjemmeside, at han vil tage gode ting med fra holdets to seneste kampe.

– Det er klart, at der ikke har været så meget tid imellem kampene, men jeg synes, at vi har fået trænet godt i dag og forberedt os på de ting, som vi skal bruge imod Esbjerg i morgen. Der har været gode tendenser i de sidste to kampe. Vi havde en rigtig godt første halvleg imod Brøndby og en god anden halvleg imod FC Midtjylland. Det kunne være fedt at levere det over 90 minutter, for så burde det kunne give nogle point i morgen, siger Mathias Greve.

Ligesom OB har Esbjerg ikke fået så mange point, som de havde håbet på. Derfor forudser Mathias Greve, at kampen på EWII Park kan blive tæt og fysisk.

– Esbjerg har også været udfordret på resultaterne. Vi kender nogle af de ting, som de slås med i forhold til at skabe resultater. Det er jo et bundopgør i morgen, og der bliver kamp om pointene. Vi er jo ikke noget fysisk hold og vil ikke prøve at gøre det til en fysisk kamp. I Alka Superligaen er der dog altid fysik, men vi håber da at vi kan få sat vores spil, så det ikke nødvendigvis bliver en fysisk affære. Det handler om at gøre nogle af de ting, som vi har forberedt os på.

Esbjerg har, også ligesom OB, fået fire point i deres seneste fem kampe. Opgøret starter klokken 20.00.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kræver flere hold i Superligaen

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet