Forventet OB-starter vil sammensætte to gode halvlege

Mathias Greve forventes at starte inde på OB’s højre kant, fordi Jóan Símun Edmundsson har karantæne. Kantspilleren vil sætte to gode halvlege sammen.



Fire point er det blevet til for OB i deres seneste fem kampe. Senest blev det til et 1-0-nederlag til FC Midtjylland, hvor OB var på hælene i første halvleg, men kom godt tilbage i opgøret efter pausen. I aften venter et hjemmebaneopgør mod Esbjerg, og her er der udskiftning i startopstillingen.

Mathias Greve forventes at gå ind i startopstillingen i stedet for den karantæneramte Jóan Símun Edmundsson på højre kant, og før kampen siger Greve til OB’s hjemmeside, at han vil tage gode ting med fra holdets to seneste kampe.

– Det er klart, at der ikke har været så meget tid imellem kampene, men jeg synes, at vi har fået trænet godt i dag og forberedt os på de ting, som vi skal bruge imod Esbjerg i morgen. Der har været gode tendenser i de sidste to kampe. Vi havde en rigtig godt første halvleg imod Brøndby og en god anden halvleg imod FC Midtjylland. Det kunne være fedt at levere det over 90 minutter, for så burde det kunne give nogle point i morgen, siger Mathias Greve.

Ligesom OB har Esbjerg ikke fået så mange point, som de havde håbet på. Derfor forudser Mathias Greve, at kampen på EWII Park kan blive tæt og fysisk.

– Esbjerg har også været udfordret på resultaterne. Vi kender nogle af de ting, som de slås med i forhold til at skabe resultater. Det er jo et bundopgør i morgen, og der bliver kamp om pointene. Vi er jo ikke noget fysisk hold og vil ikke prøve at gøre det til en fysisk kamp. I Alka Superligaen er der dog altid fysik, men vi håber da at vi kan få sat vores spil, så det ikke nødvendigvis bliver en fysisk affære. Det handler om at gøre nogle af de ting, som vi har forberedt os på.

Esbjerg har, også ligesom OB, fået fire point i deres seneste fem kampe. Opgøret starter klokken 20.00.





Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’


Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Er han Superligaens bedste træner?

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Det er useriøst, FCK!

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Fyret efter forfærdelig stime

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Giver status på Wahid Faghir

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Dansker kan vinde stor pris

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Froholdt i stor hovedrolle

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Var i gang med at planlægge sine fridage

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

– Det er en katastrofe!

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

AGF-styrmand er ude resten af 2025