Fire point er det blevet til for OB i deres seneste fem kampe. Senest blev det til et 1-0-nederlag til FC Midtjylland, hvor OB var på hælene i første halvleg, men kom godt tilbage i opgøret efter pausen. I aften venter et hjemmebaneopgør mod Esbjerg, og her er der udskiftning i startopstillingen.
Mathias Greve forventes at gå ind i startopstillingen i stedet for den karantæneramte Jóan Símun Edmundsson på højre kant, og før kampen siger Greve til OB’s hjemmeside, at han vil tage gode ting med fra holdets to seneste kampe.
– Det er klart, at der ikke har været så meget tid imellem kampene, men jeg synes, at vi har fået trænet godt i dag og forberedt os på de ting, som vi skal bruge imod Esbjerg i morgen. Der har været gode tendenser i de sidste to kampe. Vi havde en rigtig godt første halvleg imod Brøndby og en god anden halvleg imod FC Midtjylland. Det kunne være fedt at levere det over 90 minutter, for så burde det kunne give nogle point i morgen, siger Mathias Greve.
Ligesom OB har Esbjerg ikke fået så mange point, som de havde håbet på. Derfor forudser Mathias Greve, at kampen på EWII Park kan blive tæt og fysisk.
– Esbjerg har også været udfordret på resultaterne. Vi kender nogle af de ting, som de slås med i forhold til at skabe resultater. Det er jo et bundopgør i morgen, og der bliver kamp om pointene. Vi er jo ikke noget fysisk hold og vil ikke prøve at gøre det til en fysisk kamp. I Alka Superligaen er der dog altid fysik, men vi håber da at vi kan få sat vores spil, så det ikke nødvendigvis bliver en fysisk affære. Det handler om at gøre nogle af de ting, som vi har forberedt os på.
Esbjerg har, også ligesom OB, fået fire point i deres seneste fem kampe. Opgøret starter klokken 20.00.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
