Forventet OB-starter vil sammensætte to gode halvlege

Mathias Greve forventes at starte inde på OB’s højre kant, fordi Jóan Símun Edmundsson har karantæne. Kantspilleren vil sætte to gode halvlege sammen.



Fire point er det blevet til for OB i deres seneste fem kampe. Senest blev det til et 1-0-nederlag til FC Midtjylland, hvor OB var på hælene i første halvleg, men kom godt tilbage i opgøret efter pausen. I aften venter et hjemmebaneopgør mod Esbjerg, og her er der udskiftning i startopstillingen.

Mathias Greve forventes at gå ind i startopstillingen i stedet for den karantæneramte Jóan Símun Edmundsson på højre kant, og før kampen siger Greve til OB’s hjemmeside, at han vil tage gode ting med fra holdets to seneste kampe.

– Det er klart, at der ikke har været så meget tid imellem kampene, men jeg synes, at vi har fået trænet godt i dag og forberedt os på de ting, som vi skal bruge imod Esbjerg i morgen. Der har været gode tendenser i de sidste to kampe. Vi havde en rigtig godt første halvleg imod Brøndby og en god anden halvleg imod FC Midtjylland. Det kunne være fedt at levere det over 90 minutter, for så burde det kunne give nogle point i morgen, siger Mathias Greve.

Ligesom OB har Esbjerg ikke fået så mange point, som de havde håbet på. Derfor forudser Mathias Greve, at kampen på EWII Park kan blive tæt og fysisk.

– Esbjerg har også været udfordret på resultaterne. Vi kender nogle af de ting, som de slås med i forhold til at skabe resultater. Det er jo et bundopgør i morgen, og der bliver kamp om pointene. Vi er jo ikke noget fysisk hold og vil ikke prøve at gøre det til en fysisk kamp. I Alka Superligaen er der dog altid fysik, men vi håber da at vi kan få sat vores spil, så det ikke nødvendigvis bliver en fysisk affære. Det handler om at gøre nogle af de ting, som vi har forberedt os på.

Esbjerg har, også ligesom OB, fået fire point i deres seneste fem kampe. Opgøret starter klokken 20.00.



Det er et mysterium for Pep Guardiola

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Pibekoncert til Thomas Frank

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber