På et tidspunkt må man trække en streg i sandet. Det gjorde fotograf Lars Rønbøg torsdag aften, da han var på arbejde på Brøndby Stadion i forbindelse med opgøret mellem Brøndby IF og Pogoń Szczecin i Conference League-kvalifikationen.
Da Lars Rønbøg, som har været fotograf til fodboldkampe i mere end 20 år, for tredje gang blev ramt af en flyvende fadøl fra Sydsiden, valgte han at pakke sit grej sammen og tage hjem.
På det tidspunkt havde stadionuret kun lige rundet en time.
– Jeg kunne sagtens være blevet, men jeg havde det også sådan, at nu gad jeg ikke mere. Jeg har oplevet det flere gange, og nu stopper det fandeme. Det var tid til at statuere et eksempel, fortæller Lars Rønbøg til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg havde måske ikke udvandret, hvis det stod 1-1, men jeg gik efter 4-0-målet, da jeg for tredje gang fik kastet en øl i nakken. Man kan jo sige, at det på den måde er lidt hyklerisk af mig, for jeg skulle have udvandret, da det var allermest kritisk.
– Vi leverer også billeder til Brøndby IF, så det er lidt komisk, at man er nødt til at udvandre fra deres eget stadion.
Det er dog ikke kun i Brøndby, Lars Rønbøg oplever, at arbejdsforholdene for fotografer bliver ødelagt af ølkastere. Det samme er tilfældet i nationalarenaen.
– Der er et net foran Sydsiden, og det er jo fint nok, at det forhindrer os i at blive ramt af selve plastikkruset, men indholdet rammer dem, der står ved nettet, og det er tit os fotografer. Det er også slemt inde i Parken – særligt til landskampe. Og det kommer fra de samme steder hver gang til Superliga-kampe – enten fra Sydsiden i Brøndby eller Sektionen inde i Parken. Til landskampe kommer det alle steder fra.
– Vi går på arbejde uden at tænke så meget over det, og vi glæder os til at fotografere fodbold, som vi holder meget af, men når de første kasteskyts kommer, bliver vi mindet om det. Det er jo ikke bare øl, det kan også være lightere, shotsrør, rester af romerlys og alt muligt. Tidligere var det gamle mobiltelefoner.
– Jeg er ikke blevet ramt af noget af det der endnu, men jeg har da mange gange tænkt, når der er landet en mobiltelefon en meter fra mig, at det kunne være gået grueligt galt, lyder det fra Lars Rønbøg.
Hvis tendensen med de mange ølkast fortsætter, vil det få den uundgåelige konsekvens, at fotograferne til fodboldkampe i Brøndby og Parken i højere grad vil søge ud i siderne i stedet for at opholde sig bag mål.
– Og det er jo ærgerligt, for det er tit foran stemningstribunerne, man kan tage de bedste billeder. Det er jo der, spillerne løber ud, når de har scoret. Så på den måde er det fede billeder, man går glip af, men det er et vilkår. Man lægger nogle usynlige restriktioner ned over sig selv, fastslår Lars Rønbøg.
Foruden vådt hår risikerer fotograferne også, at deres udstyr bliver ødelagt. Et kamera er ikke skabt til at få hældt en halv liter fadøl ud over sig, og Lars Rønbøg tror ikke, at der er hjælp at hente fra forsikringen i en sådan en situation, da det er op til fotograferne selv at passe på udstyret.
Det store spørgsmål er naturligvis, hvordan man skal komme problemet til livs?
– Man kan jo gå den helt drastiske vej og gøre ligesom i England, hvor det er forbudt at tage øl med på tilskuerpladserne. Men jeg ved jo godt, at der er meget lang vej til det. Jeg har ikke nogen løsning på det, siger Rønbøg.
Du skriver på Twitter, at I snart ikke vil stå model til mere. Er vi ude i en mulig strejke, elller hvad mener du?
– Du kan jo skrive, at Jobindex er blevet min nye favoritside, siger Lars Rønbøg med et glimt i øjet og tilføjer:
– Selvfølgelig gør jeg mig da mine tanker, og på et tidspunkt er nok jo nok. Sådan er det med alt. Alle, der kender mig, ved, at jeg er rigtig glad for mit arbejde, så selvfølgelig siger jeg ikke ”nu er det fandeme slut”. Men vi kommer nok til at placere os andre steder, og så må vi leve med, at vi går glip af nogle fede billeder.
Brøndby IF vandt 4-0 over Pogoń Szczecin torsdag aften.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
