Fra AaB-angriber til pizzamand: Vil hellere spille bold

Frank Strandli vandt i 1999 det danske mesterskab med AaB. I dag er nordmanden pizzamand i Kristiansand og fortryder, at han aldrig færdiggjorde sin uddannelse.



Det blev i alt til 14 mål i 38 Superligakampe for norske Frank Strandli, da han fra 1998 til 2001 huserede i angrebet for AaB. Med sine ni mål i 1998/1999-sæsonen var han dermed også en afgørende profil, da nordjyderne vandt mesterskabet i selvsamme sæson. 

I dag er han pizzamand. 

Frank Strandli indstillede sin professionelle karriere efter opholdet i AaB i en alder af blot 29 år på grund af skader og siden har han så opbygget et pizza-franchise:

– Jeg driver til dagligt et franchise af pizzariaer i Kristiansand. Derudover arbejder jeg med ejendomme og importerer islandske varer og produkter. Jeg vil egentlig hellere spille bold, men jeg begynder at blive en gammel mand, fortæller den nu 46-årige Frank Strandli til norske TV 2 Sporten. 

Den tidligere Superliga-angriber, der foruden AaB også havde succes i norsk fodbold og også spillede i engelske Leeds United og græske Panathinaikos, fik sig aldrig en uddannelse, da han var ung, men satsede i stedet på fodbolden.

Og det vil han ikke anbefale unge fodboldspillere at gøre i dag:

– Jeg satsede det hele og droppede ud i gymnasiet. Jeg var skoletræt og fokuserede i stedet på at blive professionel fodboldspiller. Men hvor mange er det lige, der lykkes med det? Virkelig få. Alle bør derfor stræbe efter at få en uddannelse ved siden af sin sportskarriere.

– Det kan sagtens lade sig gøre at gøre begge dele, og i dag er jeg ked af, at jeg ikke gjorde skolen færdig. Når du er 18 år, føler du dig udødelig og tænker ikke på fremtiden, men mit råd til unge atleter og sportsfolk er at få sig en uddannelse, lyder det fra Frank Strandli. 

Den norske angriber spillede også 24 A-landskampe for Norge i sin karriere og scorede tre landskampsmål. 





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FC København jagter Romane Amane

Panama – England