Det blev i alt til 14 mål i 38 Superligakampe for norske Frank Strandli, da han fra 1998 til 2001 huserede i angrebet for AaB. Med sine ni mål i 1998/1999-sæsonen var han dermed også en afgørende profil, da nordjyderne vandt mesterskabet i selvsamme sæson.
I dag er han pizzamand.
Frank Strandli indstillede sin professionelle karriere efter opholdet i AaB i en alder af blot 29 år på grund af skader og siden har han så opbygget et pizza-franchise:
– Jeg driver til dagligt et franchise af pizzariaer i Kristiansand. Derudover arbejder jeg med ejendomme og importerer islandske varer og produkter. Jeg vil egentlig hellere spille bold, men jeg begynder at blive en gammel mand, fortæller den nu 46-årige Frank Strandli til norske TV 2 Sporten.
Former @LUFC player Frank Strandli is no a franchise owner of a pizzachain in Kristiansand @Sporf pic.twitter.com/nFB61PpxKf
— Fredrik Fendeland (@Fendeland) December 25, 2018
Den tidligere Superliga-angriber, der foruden AaB også havde succes i norsk fodbold og også spillede i engelske Leeds United og græske Panathinaikos, fik sig aldrig en uddannelse, da han var ung, men satsede i stedet på fodbolden.
Og det vil han ikke anbefale unge fodboldspillere at gøre i dag:
– Jeg satsede det hele og droppede ud i gymnasiet. Jeg var skoletræt og fokuserede i stedet på at blive professionel fodboldspiller. Men hvor mange er det lige, der lykkes med det? Virkelig få. Alle bør derfor stræbe efter at få en uddannelse ved siden af sin sportskarriere.
– Det kan sagtens lade sig gøre at gøre begge dele, og i dag er jeg ked af, at jeg ikke gjorde skolen færdig. Når du er 18 år, føler du dig udødelig og tænker ikke på fremtiden, men mit råd til unge atleter og sportsfolk er at få sig en uddannelse, lyder det fra Frank Strandli.
Den norske angriber spillede også 24 A-landskampe for Norge i sin karriere og scorede tre landskampsmål.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
