Når de store handler, siver der af og til penge længere ned i systemet.
Det er et af de store argumenter til fordel for det nuværende transfersystem, og både storklubber og hold i Danmark peger på denne effekt, når de store transfersummer i de største ligaer skal forsvares.
I denne sæson endte en profils stop i Premier League med at påvirke klubber i fem lande og flytte en dansker væk fra Superligaen for et tocifret millionbeløb.
Vi har fulgt beslutningsrækken fra Premier League i foråret til en Superliga-handel tre måneder senere.
Det store farvel
Ryan Bertrand
Venstre back
12. maj: Siger han vil stoppe i Southampton
(Skifter til Leicester 15.Juli)
Fri transfer
I flere år var Ryan Bertrand en af Premier Leagues bedre backer og en mand, man faktisk havde ventet endnu mere af.
For i Chelseas talentmaskine, bygget af Frank Arnesen for efterhånden 15 år siden, var Bertrand en af dem, man troede på, og han spillede alle kampe for Englands U/21-landshold ved turneringen i Danmark i 2011.
Desværre for Bertrand var skiftende førsteholdstrænere ikke blandt dem, der så lyset.
Han var udlejet til seks forskellige klubber, før den syvende lejeklub, Southampton, købte ham fri.
Her blev Bertrand et hit, og da backen i maj sagde stop, fik han en overstrømmende afsked af fans og klubben.
Helt så overstrømmende bliver returen nok ikke, når han kommer på besøg med topholdet Leicester, som Bertrand skrev kontrakt med i juli.
En lovende back fra Bretagne
Romain Perraud
Venstre back
2. juli: Skifter fra Brest til Southampton
90 millioner kroner
Ryan Bertrand skulle erstattes, og ud over en teenager fra den skattede ungdomsafdeling smed Southampton mange millioner efter en ung fransk back, Romain Perraud fra Brest.
Southampton hentede midtbanespilleren Ibrahima Diallo samme sted sidste år, og i Perraud håber man at have en permanent afløser til Bertrand i træner Ralph Hasenhüttls krævende og offensive spillestil.
Eventyrlysten målmand
Marco Bizot
Målmand
4. august: Skifter fra AZ Alkmaar til Brest
37 millioner kroner
Brest overlevede med nød og næppe i Ligue 1, og for at klare sig bedre i denne sæson hyrede man den hollandske keeper Marco Bizot.
Bizot kom med til EM som backup efter Jasper Cillesens uheldige sammenstød med coronavirussen, og efter en karriere i Holland ville 30-årige Bizot gerne til udlandet, og altså også Brest, der ligger helt ude på spidsen af det forblæste Bretagne.

En dansk keeper kommer ud
Peter Vindahl Hansen
Målmand
16. august: Skifter fra FC Nordsjælland til AZ Alkmaar
13 millioner kroner
AZ Alkmaar er en solid topklub i Holland, og med afskeden med Marco Bizot blev der plads til en ny målmand.
Ham havde AZ i kikkerten – det skulle være FC Nordsjællands Peter Vindahl.
Efter lidt forhandlinger fik hollænderne FCN med på at slippe keeperen, der havde under et år tilbage på kontrakten, så nu er Vindahl i Holland, hvor han skal kæmpe sig på holdet og var på bænken umiddelbart før landsholdspausen.
Den nye mand fra Regionalliga Nord
Eduardo dos Santos
Målmand
16. august: Skifter fra Werder Bremen II til FC Nordsjælland
1 million kroner (leje)
Mens FC Nordsjælland forhandlede med AZ Alkmaar, skulle man finde en afløser, og her faldt valget på tysk-brasilianske Eduardo dos Santos Haesler.
Han har stået for Werders andethold i Regionalliga Nord, fjerdebedste række, og får nu chancen på en betydeligt større scene i Danmark.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL