Da hele Danmark i 2007 kunne følge livet som talent i FC Midtjylland i DR-dokumentarserien ‘I lære som stjerne’, så man, hvordan Jens Ørgaard og Claus Steinlein på fodboldbanen i Nigeria udtog de spillere, der skulle med til Danmark, mens hele holdet sad samlet og lyttede intenst på udvægelsen.
Men da de to FCM-ledere under et besøg i foråret i år hos samarbejdsklubben FC Ebedei bestemte, at 18-årige Adebayo Lukman skulle med til Danmark, var proceduren mere diskret.
– Jeg ringede ikke til mine forældre. Når vi skal til Danmark, fortæller vi det ikke til nogen som helst. Churchill sagde, at vi ikke skulle sige til nogen, at vi skulle til Danmark. Kort før jeg skulle afsted, bad Churchill mig om at sende mine forældre hen til ham, så de kunne ordne nogle ting, før jeg skulle forlade Nigeria, siger Adebayo Lukman til Tipsbladet.
Adebayo Lukman, der efter ankomsten til FC Midtjylland er ved at blive omskolet fra midtbanespiller til angriber, fortæller, at hans familie er lykkelig for den chance, han har fået i Danmark trods det korte varsel, da han skulle afsted.
– Da Churchill havde bedt mig om at fortælle min forældre det, og jeg så sagde til mine forældre, at jeg skulle til Danmark, kunne min far ikke sove hele natten, fordi han var så glad for, at jeg skulle afsted, siger Adebayo Lukman med et smil.
– De (familien, Red.) siger, at jeg ikke skal tænke på andre ting, mens jeg er her i Danmark. Jeg skal kun tænke på fodbold, så jeg kan komme frem. Jeg beder til, at det går godt, så jeg kan gøre noget godt for mine forældre.
Spottet i skolebussen
Ligesom Semiu Oladiti, der er kommet til FC Midtjylland samtidig med Adebayo Lukman, havde Lukman en snørklet vej til Churchill Olisehs talenthold og den efterfølgende udvælgelse til en karriere i Danmark.
– Jeg begyndte for FC Ebedei i februar. Før det spillede jeg for et skole-hold i Ikorodu i Lagos, og det var der, Ebedei hentede mig. Jeg var anfører for holdet. Vi tog til Shagamu for at spille en kamp mod et skolehold der. Vi tabte kampen 1-2, men det andet hold bad mig om at komme tilbage og spille i en turnering for dem. Vi spillede turneringen, og jeg scorede fem mål, da vi vandt 6-1 i semifinalen, fortæller Adebayo Lukman.
– Chaufføren, der kørte os til den turnering, arbejdede for FC Ebedei. Han sagde til Churchill Oliseh, at der var en knægt på det der hold, der ville klare sig godt, hvis han fik chancen. Så kom Churchill og hentede mig, siger Adebayo Lukman.
Kort efter kom Claus Steinlein og Jens Ørgaard til Nigeria for at se nærmere på kandidater til et skifte til FC Midtjylland, og Adebayo Lukman var klar over, at det var hans store chance, da han og holdkammeraterne i FC Ebedei skulle vise deres evner foran de to ledere fra FC Midtjylland.
– Da vi spillede, tænkte jeg over, at jeg skulle have energi i mit spil, så Jens Ørgaard og Claus (Steinlein, Red.) ville tage mig med til Danmark. Det skete, og det var jeg meget glad for, siger Adebayo Lukman.
Adebayo Lukman er et år yngre end Semiu Oladiti og arbejder ligesom sin kammerat på at vænne sig til kulturen både på og udenfor banen i Nordeuropa. Han er glad for, at FC Midtjyllands øvrige nigerianske spillere hjælper til med at forklare, hvordan Danmark og dansk fodbold fungerer i forhold til det, Lukman og Semiu Oladiti kender fra Nigeria.
– Nogle gange tager vi i svømmehallen og slapper af efter træning. Andre gange kommer Salami fra Herning og henter os. Han tager os med til hans hus, hvor vi sidder og snakker og er sammen, indtil han kører os hjem til Ikast igen. Som regel laver han også noget aftensmad til os. Da vi kom til Danmark, forklarede han os alt muligt om Danmark. Hvordan tingene fungerer, hvad vi skal gøre og ikke skal gøre. Sylvester, Rilwan og de andre hjælper os også og giver os råd om, hvordan tingene foregår i Danmark, siger Adebayo Lukman.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
AGF snubler i guldkampen
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT