Fra skolebussen i Nigeria til FCM

Adebayo Lukman havde en bemærkelsesværdig vej fra Nigeria til FCM.



Da hele Danmark i 2007 kunne følge livet som talent i FC Midtjylland i DR-dokumentarserien ‘I lære som stjerne’, så man, hvordan Jens Ørgaard og Claus Steinlein på fodboldbanen i Nigeria udtog de spillere, der skulle med til Danmark, mens hele holdet sad samlet og lyttede intenst på udvægelsen.

Men da de to FCM-ledere under et besøg i foråret i år hos samarbejdsklubben FC Ebedei bestemte, at 18-årige Adebayo Lukman skulle med til Danmark, var proceduren mere diskret.

– Jeg ringede ikke til mine forældre. Når vi skal til Danmark, fortæller vi det ikke til nogen som helst. Churchill sagde, at vi ikke skulle sige til nogen, at vi skulle til Danmark. Kort før jeg skulle afsted, bad Churchill mig om at sende mine forældre hen til ham, så de kunne ordne nogle ting, før jeg skulle forlade Nigeria, siger Adebayo Lukman til Tipsbladet.

Adebayo Lukman, der efter ankomsten til FC Midtjylland er ved at blive omskolet fra midtbanespiller til angriber, fortæller, at hans familie er lykkelig for den chance, han har fået i Danmark trods det korte varsel, da han skulle afsted.

– Da Churchill havde bedt mig om at fortælle min forældre det, og jeg så sagde til mine forældre, at jeg skulle til Danmark, kunne min far ikke sove hele natten, fordi han var så glad for, at jeg skulle afsted, siger Adebayo Lukman med et smil.

– De (familien, Red.) siger, at jeg ikke skal tænke på andre ting, mens jeg er her i Danmark. Jeg skal kun tænke på fodbold, så jeg kan komme frem. Jeg beder til, at det går godt, så jeg kan gøre noget godt for mine forældre.

Spottet i skolebussen

Ligesom Semiu Oladiti, der er kommet til FC Midtjylland samtidig med Adebayo Lukman, havde Lukman en snørklet vej til Churchill Olisehs talenthold og den efterfølgende udvælgelse til en karriere i Danmark.

– Jeg begyndte for FC Ebedei i februar. Før det spillede jeg for et skole-hold i Ikorodu i Lagos, og det var der, Ebedei hentede mig. Jeg var anfører for holdet. Vi tog til Shagamu for at spille en kamp mod et skolehold der. Vi tabte kampen 1-2, men det andet hold bad mig om at komme tilbage og spille i en turnering for dem. Vi spillede turneringen, og jeg scorede fem mål, da vi vandt 6-1 i semifinalen, fortæller Adebayo Lukman.

– Chaufføren, der kørte os til den turnering, arbejdede for FC Ebedei. Han sagde til Churchill Oliseh, at der var en knægt på det der hold, der ville klare sig godt, hvis han fik chancen. Så kom Churchill og hentede mig, siger Adebayo Lukman.

Kort efter kom Claus Steinlein og Jens Ørgaard til Nigeria for at se nærmere på kandidater til et skifte til FC Midtjylland, og Adebayo Lukman var klar over, at det var hans store chance, da han og holdkammeraterne i FC Ebedei skulle vise deres evner foran de to ledere fra FC Midtjylland.

– Da vi spillede, tænkte jeg over, at jeg skulle have energi i mit spil, så Jens Ørgaard og Claus (Steinlein, Red.) ville tage mig med til Danmark. Det skete, og det var jeg meget glad for, siger Adebayo Lukman.

Adebayo Lukman er et år yngre end Semiu Oladiti og arbejder ligesom sin kammerat på at vænne sig til kulturen både på og udenfor banen i Nordeuropa. Han er glad for, at FC Midtjyllands øvrige nigerianske spillere hjælper til med at forklare, hvordan Danmark og dansk fodbold fungerer i forhold til det, Lukman og Semiu Oladiti kender fra Nigeria.

– Nogle gange tager vi i svømmehallen og slapper af efter træning. Andre gange kommer Salami fra Herning og henter os. Han tager os med til hans hus, hvor vi sidder og snakker og er sammen, indtil han kører os hjem til Ikast igen. Som regel laver han også noget aftensmad til os. Da vi kom til Danmark, forklarede han os alt muligt om Danmark. Hvordan tingene fungerer, hvad vi skal gøre og ikke skal gøre. Sylvester, Rilwan og de andre hjælper os også og giver os råd om, hvordan tingene foregår i Danmark, siger Adebayo Lukman.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

De vil have Martin Braithwaite

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brøndby IF – Randers FC

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ramt af pointstraf

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Vejle Boldklub – FC Fredericia

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Ikke set i 30 år

– Jeg tror de vinder Superligaen

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Stjernetransfer på plads alligevel

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Han virker frustreret!

‘De er tilbage’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet