Fra skolebussen i Nigeria til FCM

Adebayo Lukman havde en bemærkelsesværdig vej fra Nigeria til FCM.



Da hele Danmark i 2007 kunne følge livet som talent i FC Midtjylland i DR-dokumentarserien ‘I lære som stjerne’, så man, hvordan Jens Ørgaard og Claus Steinlein på fodboldbanen i Nigeria udtog de spillere, der skulle med til Danmark, mens hele holdet sad samlet og lyttede intenst på udvægelsen.

Men da de to FCM-ledere under et besøg i foråret i år hos samarbejdsklubben FC Ebedei bestemte, at 18-årige Adebayo Lukman skulle med til Danmark, var proceduren mere diskret.

– Jeg ringede ikke til mine forældre. Når vi skal til Danmark, fortæller vi det ikke til nogen som helst. Churchill sagde, at vi ikke skulle sige til nogen, at vi skulle til Danmark. Kort før jeg skulle afsted, bad Churchill mig om at sende mine forældre hen til ham, så de kunne ordne nogle ting, før jeg skulle forlade Nigeria, siger Adebayo Lukman til Tipsbladet.

Adebayo Lukman, der efter ankomsten til FC Midtjylland er ved at blive omskolet fra midtbanespiller til angriber, fortæller, at hans familie er lykkelig for den chance, han har fået i Danmark trods det korte varsel, da han skulle afsted.

– Da Churchill havde bedt mig om at fortælle min forældre det, og jeg så sagde til mine forældre, at jeg skulle til Danmark, kunne min far ikke sove hele natten, fordi han var så glad for, at jeg skulle afsted, siger Adebayo Lukman med et smil.

– De (familien, Red.) siger, at jeg ikke skal tænke på andre ting, mens jeg er her i Danmark. Jeg skal kun tænke på fodbold, så jeg kan komme frem. Jeg beder til, at det går godt, så jeg kan gøre noget godt for mine forældre.

Spottet i skolebussen

Ligesom Semiu Oladiti, der er kommet til FC Midtjylland samtidig med Adebayo Lukman, havde Lukman en snørklet vej til Churchill Olisehs talenthold og den efterfølgende udvælgelse til en karriere i Danmark.

– Jeg begyndte for FC Ebedei i februar. Før det spillede jeg for et skole-hold i Ikorodu i Lagos, og det var der, Ebedei hentede mig. Jeg var anfører for holdet. Vi tog til Shagamu for at spille en kamp mod et skolehold der. Vi tabte kampen 1-2, men det andet hold bad mig om at komme tilbage og spille i en turnering for dem. Vi spillede turneringen, og jeg scorede fem mål, da vi vandt 6-1 i semifinalen, fortæller Adebayo Lukman.

– Chaufføren, der kørte os til den turnering, arbejdede for FC Ebedei. Han sagde til Churchill Oliseh, at der var en knægt på det der hold, der ville klare sig godt, hvis han fik chancen. Så kom Churchill og hentede mig, siger Adebayo Lukman.

Kort efter kom Claus Steinlein og Jens Ørgaard til Nigeria for at se nærmere på kandidater til et skifte til FC Midtjylland, og Adebayo Lukman var klar over, at det var hans store chance, da han og holdkammeraterne i FC Ebedei skulle vise deres evner foran de to ledere fra FC Midtjylland.

– Da vi spillede, tænkte jeg over, at jeg skulle have energi i mit spil, så Jens Ørgaard og Claus (Steinlein, Red.) ville tage mig med til Danmark. Det skete, og det var jeg meget glad for, siger Adebayo Lukman.

Adebayo Lukman er et år yngre end Semiu Oladiti og arbejder ligesom sin kammerat på at vænne sig til kulturen både på og udenfor banen i Nordeuropa. Han er glad for, at FC Midtjyllands øvrige nigerianske spillere hjælper til med at forklare, hvordan Danmark og dansk fodbold fungerer i forhold til det, Lukman og Semiu Oladiti kender fra Nigeria.

– Nogle gange tager vi i svømmehallen og slapper af efter træning. Andre gange kommer Salami fra Herning og henter os. Han tager os med til hans hus, hvor vi sidder og snakker og er sammen, indtil han kører os hjem til Ikast igen. Som regel laver han også noget aftensmad til os. Da vi kom til Danmark, forklarede han os alt muligt om Danmark. Hvordan tingene fungerer, hvad vi skal gøre og ikke skal gøre. Sylvester, Rilwan og de andre hjælper os også og giver os råd om, hvordan tingene foregår i Danmark, siger Adebayo Lukman.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vild med Brøndby-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Øjner europæisk trofæ



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds