Fra skolebussen i Nigeria til FCM

Adebayo Lukman havde en bemærkelsesværdig vej fra Nigeria til FCM.



Da hele Danmark i 2007 kunne følge livet som talent i FC Midtjylland i DR-dokumentarserien ‘I lære som stjerne’, så man, hvordan Jens Ørgaard og Claus Steinlein på fodboldbanen i Nigeria udtog de spillere, der skulle med til Danmark, mens hele holdet sad samlet og lyttede intenst på udvægelsen.

Men da de to FCM-ledere under et besøg i foråret i år hos samarbejdsklubben FC Ebedei bestemte, at 18-årige Adebayo Lukman skulle med til Danmark, var proceduren mere diskret.

– Jeg ringede ikke til mine forældre. Når vi skal til Danmark, fortæller vi det ikke til nogen som helst. Churchill sagde, at vi ikke skulle sige til nogen, at vi skulle til Danmark. Kort før jeg skulle afsted, bad Churchill mig om at sende mine forældre hen til ham, så de kunne ordne nogle ting, før jeg skulle forlade Nigeria, siger Adebayo Lukman til Tipsbladet.

Adebayo Lukman, der efter ankomsten til FC Midtjylland er ved at blive omskolet fra midtbanespiller til angriber, fortæller, at hans familie er lykkelig for den chance, han har fået i Danmark trods det korte varsel, da han skulle afsted.

– Da Churchill havde bedt mig om at fortælle min forældre det, og jeg så sagde til mine forældre, at jeg skulle til Danmark, kunne min far ikke sove hele natten, fordi han var så glad for, at jeg skulle afsted, siger Adebayo Lukman med et smil.

– De (familien, Red.) siger, at jeg ikke skal tænke på andre ting, mens jeg er her i Danmark. Jeg skal kun tænke på fodbold, så jeg kan komme frem. Jeg beder til, at det går godt, så jeg kan gøre noget godt for mine forældre.

Spottet i skolebussen

Ligesom Semiu Oladiti, der er kommet til FC Midtjylland samtidig med Adebayo Lukman, havde Lukman en snørklet vej til Churchill Olisehs talenthold og den efterfølgende udvælgelse til en karriere i Danmark.

– Jeg begyndte for FC Ebedei i februar. Før det spillede jeg for et skole-hold i Ikorodu i Lagos, og det var der, Ebedei hentede mig. Jeg var anfører for holdet. Vi tog til Shagamu for at spille en kamp mod et skolehold der. Vi tabte kampen 1-2, men det andet hold bad mig om at komme tilbage og spille i en turnering for dem. Vi spillede turneringen, og jeg scorede fem mål, da vi vandt 6-1 i semifinalen, fortæller Adebayo Lukman.

– Chaufføren, der kørte os til den turnering, arbejdede for FC Ebedei. Han sagde til Churchill Oliseh, at der var en knægt på det der hold, der ville klare sig godt, hvis han fik chancen. Så kom Churchill og hentede mig, siger Adebayo Lukman.

Kort efter kom Claus Steinlein og Jens Ørgaard til Nigeria for at se nærmere på kandidater til et skifte til FC Midtjylland, og Adebayo Lukman var klar over, at det var hans store chance, da han og holdkammeraterne i FC Ebedei skulle vise deres evner foran de to ledere fra FC Midtjylland.

– Da vi spillede, tænkte jeg over, at jeg skulle have energi i mit spil, så Jens Ørgaard og Claus (Steinlein, Red.) ville tage mig med til Danmark. Det skete, og det var jeg meget glad for, siger Adebayo Lukman.

Adebayo Lukman er et år yngre end Semiu Oladiti og arbejder ligesom sin kammerat på at vænne sig til kulturen både på og udenfor banen i Nordeuropa. Han er glad for, at FC Midtjyllands øvrige nigerianske spillere hjælper til med at forklare, hvordan Danmark og dansk fodbold fungerer i forhold til det, Lukman og Semiu Oladiti kender fra Nigeria.

– Nogle gange tager vi i svømmehallen og slapper af efter træning. Andre gange kommer Salami fra Herning og henter os. Han tager os med til hans hus, hvor vi sidder og snakker og er sammen, indtil han kører os hjem til Ikast igen. Som regel laver han også noget aftensmad til os. Da vi kom til Danmark, forklarede han os alt muligt om Danmark. Hvordan tingene fungerer, hvad vi skal gøre og ikke skal gøre. Sylvester, Rilwan og de andre hjælper os også og giver os råd om, hvordan tingene foregår i Danmark, siger Adebayo Lukman.





LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Højlund stjæler overskrifter

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Roser Superliga-træners søn



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC København – Silkeborg IF

Møde afsløret – han vil til Manchester United



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

AaB i vildt comeback

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

‘Hvem fanden ringer man til?’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud