Fra sportsdirektør til U19-træner: Mogens Krogh har taget livet op til revision

Mogens Krogh har valgt at ændre kursen i sit liv, og nu skal han være U19-træner i Hjørring IF.



Hvor rigtig mange mennesker bruger et helt liv på at jagte en forfremmelse, har Mogens Krogh helt frivilligt valgt at degradere sig selv på arbejdsmarkedet. Det følte han, der var behov for i lykkens tjeneste.

Mogens Krogh stoppede i slutningen af 2018 som sportsdirektør i Vendsyssel FF, men nu er han tilbage i klubben – som cheftræner for U19-holdet Hjørring IF.

At gå fra sportsdirektør til U19-træner svarer vel lidt til at gå fra butikschef til kassemedarbejder i Netto, og Mogens Krogh kan godt se, at der er tale om et drastisk skifte på karrierevejen.

Men han smiler til op over begge ører.

– Efter min tid som sportsdirektør i Vendsyssel trak jeg lidt luft ind, og så var jeg i dialog med en større dansk klub om et tilsvarende job, men jeg har også været igennem en helbredsmæssig udredning, som har gjort, at jeg har taget mit liv op til rivision. Fra nu af vil jeg gøre noget, der gør mig glad hver eneste dag, og jeg bliver sindssygt glad ved tanken om at være U19-træner i Hjørring IF, siger Mogens Krogh til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Fodbolden har givet mig utrolig meget, og det her er en mulighed for mig for at give noget tilbage. Det var også spændende at være sportsdirektør og være med i maskinrummet, men det er også et job, man passer syv dage om ugen, og det er ikke 8 til 16. Det var som sagt spændende, men nu vil jeg have et liv, der gør mig glad. Det er det eneste, der betyder noget for mig.

Hvad mener du med “en helbredsmæssig udredning”?

– Jeg har været ude for nogle ubehagelige situationer, og derfor har jeg af flere omgange været på hospitalet, hvor jeg er blevet tjekket godt og grundigt igennem. Det har været for blodpropper og andet i den stil. Det har været et klart vink med en vognstang, lyder det fra Mogens Krogh. 

Lyder det ikke lidt som stress?

– Hvis du spørger mig, vil jeg sige, at jeg aldrig har været stresset, men jeg kan godt se, at det selvfølgelig er en reaktion på et eller andet. Jeg er jo heller ikke ung længere. Jeg har valgt at lytte til min krop, og jeg vil gerne leve et liv, hvor jeg har tid til de ting, jeg gerne vil – eksempelvis at dyrke den mængde motion, jeg ønsker. Det får jeg mulighed for nu, og så er jeg stadig forankret i Nordjylland, hvor min familie og jeg er lykkelige for at være, siger han.

Mogens Krogh starter jobbet som U19-træner i Hjørring IF efter sommerferien, og derudover arbejder Brøndby-legenden på at etablere sit eget målmandsakademi. Også det tages der hul på efter sommerferien.

– Jeg glæder mig til en de nye udfordringer sammen med en masse unge mennesker, som jeg forhåbentlig kan være med til at anspore. De har en sult og en vilje efter at forbedre sig, som jeg synes er utrolig inspirerende, og jeg glæder mig meget, lyder det fra den tidligere topmålmand.

Mogens Krogh fylder 56 til efteråret. 





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Den første i næsten 40 år

UEFA med ny stor FC København-straf

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Medie peger på FC København

Arsenal skuffer mod bundprop

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Choktransfer?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Bo Svensson i spil til stort job

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme