Fra sportsdirektør til U19-træner: Mogens Krogh har taget livet op til revision

Mogens Krogh har valgt at ændre kursen i sit liv, og nu skal han være U19-træner i Hjørring IF.



Hvor rigtig mange mennesker bruger et helt liv på at jagte en forfremmelse, har Mogens Krogh helt frivilligt valgt at degradere sig selv på arbejdsmarkedet. Det følte han, der var behov for i lykkens tjeneste.

Mogens Krogh stoppede i slutningen af 2018 som sportsdirektør i Vendsyssel FF, men nu er han tilbage i klubben – som cheftræner for U19-holdet Hjørring IF.

At gå fra sportsdirektør til U19-træner svarer vel lidt til at gå fra butikschef til kassemedarbejder i Netto, og Mogens Krogh kan godt se, at der er tale om et drastisk skifte på karrierevejen.

Men han smiler til op over begge ører.

– Efter min tid som sportsdirektør i Vendsyssel trak jeg lidt luft ind, og så var jeg i dialog med en større dansk klub om et tilsvarende job, men jeg har også været igennem en helbredsmæssig udredning, som har gjort, at jeg har taget mit liv op til rivision. Fra nu af vil jeg gøre noget, der gør mig glad hver eneste dag, og jeg bliver sindssygt glad ved tanken om at være U19-træner i Hjørring IF, siger Mogens Krogh til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Fodbolden har givet mig utrolig meget, og det her er en mulighed for mig for at give noget tilbage. Det var også spændende at være sportsdirektør og være med i maskinrummet, men det er også et job, man passer syv dage om ugen, og det er ikke 8 til 16. Det var som sagt spændende, men nu vil jeg have et liv, der gør mig glad. Det er det eneste, der betyder noget for mig.

Hvad mener du med “en helbredsmæssig udredning”?

– Jeg har været ude for nogle ubehagelige situationer, og derfor har jeg af flere omgange været på hospitalet, hvor jeg er blevet tjekket godt og grundigt igennem. Det har været for blodpropper og andet i den stil. Det har været et klart vink med en vognstang, lyder det fra Mogens Krogh. 

Lyder det ikke lidt som stress?

– Hvis du spørger mig, vil jeg sige, at jeg aldrig har været stresset, men jeg kan godt se, at det selvfølgelig er en reaktion på et eller andet. Jeg er jo heller ikke ung længere. Jeg har valgt at lytte til min krop, og jeg vil gerne leve et liv, hvor jeg har tid til de ting, jeg gerne vil – eksempelvis at dyrke den mængde motion, jeg ønsker. Det får jeg mulighed for nu, og så er jeg stadig forankret i Nordjylland, hvor min familie og jeg er lykkelige for at være, siger han.

Mogens Krogh starter jobbet som U19-træner i Hjørring IF efter sommerferien, og derudover arbejder Brøndby-legenden på at etablere sit eget målmandsakademi. Også det tages der hul på efter sommerferien.

– Jeg glæder mig til en de nye udfordringer sammen med en masse unge mennesker, som jeg forhåbentlig kan være med til at anspore. De har en sult og en vilje efter at forbedre sig, som jeg synes er utrolig inspirerende, og jeg glæder mig meget, lyder det fra den tidligere topmålmand.

Mogens Krogh fylder 56 til efteråret. 





LIVE

LIVE: Dansker med mål og selvmål

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK bød på landsholdsmålmand

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Brøndby med opløftende nyt om profil

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Færdig – nåede kun otte kampe

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller