Frankfurt-træner: Så længe er Lindstrøm ude

Drilsk ankelskade holder fortsat Jesper Lindstrøm ude i Frankfurt, mens det lysner for danskere i Hoffenheim.



Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm døjer fortsat med en ankelskade, og han er tidligst tilbage på banen om to-tre uger.

Det siger Eintracht Frankfurts cheftræner, Oliver Glasner, torsdag på et pressemøde ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Han kommer ikke til at være i betragtning i de næste to-tre uger, siger Oliver Glasner og oplyser samtidig, at Lindstrøm i tillæg til sin skade aktuelt også døjer med sygdom.

Da Lindstrøm pådrog sig skaden under en træning 8. marts, lød den upræcise skadesprognose på "flere ugers skadespause". Lindstrøm blev bugseret fra træningsbanen i smerter efter en nærkamp med holdkammeraten Hrvoje Smolcic.

Foreløbig er den skadede danske offensivspiller gået glip af tre bundesligakampe, en Champions League-ottendedelsfinale og en pokalkvartfinale. Dertil kommer fodboldlandsholdets to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan i slutningen af marts.

Mens Lindstrøm altså må vente et par uger mere med at få bundesligagræs under fødderne igen, lysner det for de skadede Hoffenheim-danskere Robert Skov og Kasper Dolberg.

– Robert Skov viser store fremskridt, men kampen på søndag kommer nok for tidligt for ham.

– Kasper Dolberg er måske med i vores trup, siger cheftræner Pellegrino Matarazzo på et pressemøde ifølge klubbens Twitter-profil.

Dolberg har ikke spillet kamp i over en måned, mens Robert Skov senest var på banen for knap tre uger siden. Søndag møder Hoffenheim bundkonkurrenten Schalke 04.

/ritzau/





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han afløser Mourinho

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Jonas Wind til danskerklub?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre