Ottende gang blev ikke lykkens gang for Kroatien mod Frankrig.
Onsdag tørnede de to nationer sammen og heller ikke her lykkedes det kroaterne at besejre franskmændene, som på udebane i Nations League-gruppespillet vandt 2-1.
Dermed har Kroatien endnu sin første sejr mod Frankrig til gode.
De to lande mødtes første gang på grønsværen i VM-semifinalen i 1998. Her vandt franskmændene 2-1 på vej mod landets første verdensmesterskab.
Frankrig slog også Kroatien, da landets tog sin anden VM-titel i 2018. Denne gang i finalen. Dengang endte kampen 4-2, og det gjorde den også, da de to nationer igen mødte hinanden i september.
Men onsdag var det altså knap så målrigt, selv om Antoine Griezmann tidligt fik målnettet til at blafre.
Små otte minutter var der gået, da Barcelona-angriberen lidt tilfældigt modtog en returbold i feltet og bankede den op i målhjørnet.
Kroatiens håb om langt om længe at slå Frankrig fik nyt liv, da Nikola Vlasic udlignede til 1-1 med cirka et halv time tilbage.
Men Kylian Mbappe endte altså med at sørge for en fransk sejr. Paris Saint-Germain-stjernen fuldendte et effektivt angreb, da han prikkede en elegant aflevering på tværs af feltet fra Lucas Digne i mål til kampens slutresultat.
Premier League-duoen Bernardo Silva og Diego Jota sendte onsdag Sverige et skridt nærmere Nations League-nedrykning og sikrede Portugal en sejr på 3-0 i samme gruppe, som Frankrig og Kroatien også er en del af.
City-spilleren Silva åbnede målscoringen, inden Jota, der til daglig tørner ud for Liverpool, fulgte op med to mål. Sverige har nu tabt alle sine fire kampe i gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
