Frankrig klarmelder stjerne til opgøret mod DK

Raphaël Varane er ovre sine skadesproblemer. Franske medier regner med startplads mod Danmark.



Forsvarsstjernen Raphaël Varane ventes at stemple ind i VM-slutrunden lørdag, når Frankrig møder Danmark i anden spillerunde af gruppespillet i Qatar.

Den stærke Manchester United-stopper har været skadet og ikke spillet et eneste minut siden 22. oktober, men han er helt kampklar nu.

Varane var bænket i Frankrigs VM-premieresejr over Australien, men han var i stand til at spille den kamp, hvis det havde været nødvendigt.

Store franske medier som L'Equipe og RMC Sport forventer, at Varane starter inde mod Danmark, men det vil Deschamps dog ikke garantere, om end landstræneren giver indikationer på det.

– Han kunne godt have spillet i vores første kamp, for han var klar til det. Jeg har haft mange samtaler med ham, og til vores træninger har jeg kunnet se, at han er helt klar igen både fysisk og mentalt.

– Han kan bidrage med sin store erfaring, og det kan blive en vigtig faktor under VM. Men jeg har stadig ikke besluttet, om han spiller mod Danmark, siger Deschamps.

Landsholdsanfører Hugo Lloris indikerer også, at Raphaël Varane bliver en af de spillere, der skal beskytte det franske mål.

– Varane er en vigtig figur i vores omklædningsrum og en vigtig spiller på banen. Ham har vi brug for, når der venter en så vigtig kamp som den mod Danmark.

– Varane ser ud til at være i god form efter sine skadesproblemer, og han virker helt klar til at spille, siger Lloris.

29-årige Varane har spillet 87 landskampe, og han var med til at vinde VM-guld for fire år siden. Han har også vundet Champions League fire gange med Real Madrid.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job