Forsvarsstjernen Raphaël Varane ventes at stemple ind i VM-slutrunden lørdag, når Frankrig møder Danmark i anden spillerunde af gruppespillet i Qatar.
Den stærke Manchester United-stopper har været skadet og ikke spillet et eneste minut siden 22. oktober, men han er helt kampklar nu.
Varane var bænket i Frankrigs VM-premieresejr over Australien, men han var i stand til at spille den kamp, hvis det havde været nødvendigt.
Store franske medier som L'Equipe og RMC Sport forventer, at Varane starter inde mod Danmark, men det vil Deschamps dog ikke garantere, om end landstræneren giver indikationer på det.
– Han kunne godt have spillet i vores første kamp, for han var klar til det. Jeg har haft mange samtaler med ham, og til vores træninger har jeg kunnet se, at han er helt klar igen både fysisk og mentalt.
– Han kan bidrage med sin store erfaring, og det kan blive en vigtig faktor under VM. Men jeg har stadig ikke besluttet, om han spiller mod Danmark, siger Deschamps.
Landsholdsanfører Hugo Lloris indikerer også, at Raphaël Varane bliver en af de spillere, der skal beskytte det franske mål.
– Varane er en vigtig figur i vores omklædningsrum og en vigtig spiller på banen. Ham har vi brug for, når der venter en så vigtig kamp som den mod Danmark.
– Varane ser ud til at være i god form efter sine skadesproblemer, og han virker helt klar til at spille, siger Lloris.
29-årige Varane har spillet 87 landskampe, og han var med til at vinde VM-guld for fire år siden. Han har også vundet Champions League fire gange med Real Madrid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER