Forsvarsstjernen Raphaël Varane ventes at stemple ind i VM-slutrunden lørdag, når Frankrig møder Danmark i anden spillerunde af gruppespillet i Qatar.
Den stærke Manchester United-stopper har været skadet og ikke spillet et eneste minut siden 22. oktober, men han er helt kampklar nu.
Varane var bænket i Frankrigs VM-premieresejr over Australien, men han var i stand til at spille den kamp, hvis det havde været nødvendigt.
Store franske medier som L'Equipe og RMC Sport forventer, at Varane starter inde mod Danmark, men det vil Deschamps dog ikke garantere, om end landstræneren giver indikationer på det.
– Han kunne godt have spillet i vores første kamp, for han var klar til det. Jeg har haft mange samtaler med ham, og til vores træninger har jeg kunnet se, at han er helt klar igen både fysisk og mentalt.
– Han kan bidrage med sin store erfaring, og det kan blive en vigtig faktor under VM. Men jeg har stadig ikke besluttet, om han spiller mod Danmark, siger Deschamps.
Landsholdsanfører Hugo Lloris indikerer også, at Raphaël Varane bliver en af de spillere, der skal beskytte det franske mål.
– Varane er en vigtig figur i vores omklædningsrum og en vigtig spiller på banen. Ham har vi brug for, når der venter en så vigtig kamp som den mod Danmark.
– Varane ser ud til at være i god form efter sine skadesproblemer, og han virker helt klar til at spille, siger Lloris.
29-årige Varane har spillet 87 landskampe, og han var med til at vinde VM-guld for fire år siden. Han har også vundet Champions League fire gange med Real Madrid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER