Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune
Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.
– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.
Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.
– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.
Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.
Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.
Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.
– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.
Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.
En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.
Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TIPSBLADET SPECIAL