Fransk indenrigsminister kritiserer PSG

Et stort rullebanner med skriften "Free Palestine" kunne ses på tribunen til PSG's Champions League-kamp.



Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune

Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.

– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.

Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.

– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.

Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.

Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.

Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.

– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.

Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.

En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.

Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Klar til at gå shopamok

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen