Fransk indenrigsminister kritiserer PSG

Et stort rullebanner med skriften "Free Palestine" kunne ses på tribunen til PSG's Champions League-kamp.



Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune

Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.

– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.

Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.

– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.

Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.

Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.

Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.

– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.

Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.

En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.

Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Færdig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Schweiz – Colombia