Fransk indenrigsminister kritiserer PSG

Et stort rullebanner med skriften "Free Palestine" kunne ses på tribunen til PSG's Champions League-kamp.



Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune

Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.

– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.

Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.

– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.

Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.

Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.

Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.

– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.

Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.

En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.

Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.

/ritzau/





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Speakman om transfer: En unik situation

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – FC København

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Ingen klausul i FC København-aftale



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Christian Nørgaard tæt på skifte