Frankrigs fodboldlandstræner, Didier Deschamps, peger på Danmark som den største forhindring i jagten på fransk succes ved VM i Qatar.
De franske verdensmestre skal ud over Danmark også møde Tunesien og Australien i den indledende gruppe, hvorfra to hold går videre.
– Danmark har et meget stærkt hold og er en smule undervurderet. Det er ikke et hold, folk plejer at snakke så meget om, men Danmark har stor individuel kvalitet og et unikt sammenhold.
– Man kan bare kigge på Danmarks præstation ved EM sidste år eller på verdensranglisten (Danmark er nummer ti, red.) for at se, hvad man bør anerkende det danske hold for. På papiret er det helt sikkert vores hårdeste modstander, siger Didier Deschamps.
Han ved, hvad han taler om. I juni og september mødtes Danmark og Frankrig i Nations League, og i begge tilfælde blev det til en dansk sejr. I juni vandt Danmark 2-1 på Stade de France, og i september blev det til en 2-0-sejr i Parken.
En VM-gruppesejr kan være vigtig, da man i så fald med størst sandsynlighed undgår at møde formstærke Argentina i ottendedelsfinalen.
Deschamps sparer på de positive vendinger, når han sætter lup på VM-gruppens to andre hold.
– Vi kender en del mere til Tunesien end Australien, fordi mange tunesere spiller i den franske liga. Vi er opmærksomme på, at ingen af kampene bliver nemme, for det er den hårdeste turnering i verden, og vi skal gå efter at overstråle alle vores modstandere, siger Deschamps.
Ud over de to nederlag til Danmark i de seneste måneder formåede franskmændene kun at få ét point i to kampe mod Kroatien og fire point i dobbeltopgøret mod Østrig.
Deschamps mener ikke, at de uvant sløje franske resultater får advarselslamperne til at blinke før VM.
– Vi er stadig forsvarende verdensmestre. Og når man er på toppen, så er det svært at gøre det bedre end det.
– Det er fuldstændig normalt for et hold at have knap så succesfulde perioder, men vi er stadigvæk et af de stærkeste hold i Europa og verden, siger han.
Frankrig åbner VM mod Australien. Siden venter Danmark i den anden gruppekamp, før Frankrig runder gruppespillet af mod Tunesien. Kampene spilles 22., 26. og 30. november.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
HELT VILDT