Didier Deschamps hylder Danmark: Her er de unikke

Didier Deschamps udpeger Danmark som Frankrigs hårdeste modstander og roser Danmarks kollektiv.



Frankrigs fodboldlandstræner, Didier Deschamps, peger på Danmark som den største forhindring i jagten på fransk succes ved VM i Qatar.

De franske verdensmestre skal ud over Danmark også møde Tunesien og Australien i den indledende gruppe, hvorfra to hold går videre.

– Danmark har et meget stærkt hold og er en smule undervurderet. Det er ikke et hold, folk plejer at snakke så meget om, men Danmark har stor individuel kvalitet og et unikt sammenhold.

– Man kan bare kigge på Danmarks præstation ved EM sidste år eller på verdensranglisten (Danmark er nummer ti, red.) for at se, hvad man bør anerkende det danske hold for. På papiret er det helt sikkert vores hårdeste modstander, siger Didier Deschamps.

Han ved, hvad han taler om. I juni og september mødtes Danmark og Frankrig i Nations League, og i begge tilfælde blev det til en dansk sejr. I juni vandt Danmark 2-1 på Stade de France, og i september blev det til en 2-0-sejr i Parken.

En VM-gruppesejr kan være vigtig, da man i så fald med størst sandsynlighed undgår at møde formstærke Argentina i ottendedelsfinalen.

Deschamps sparer på de positive vendinger, når han sætter lup på VM-gruppens to andre hold.

– Vi kender en del mere til Tunesien end Australien, fordi mange tunesere spiller i den franske liga. Vi er opmærksomme på, at ingen af kampene bliver nemme, for det er den hårdeste turnering i verden, og vi skal gå efter at overstråle alle vores modstandere, siger Deschamps.

Ud over de to nederlag til Danmark i de seneste måneder formåede franskmændene kun at få ét point i to kampe mod Kroatien og fire point i dobbeltopgøret mod Østrig.

Deschamps mener ikke, at de uvant sløje franske resultater får advarselslamperne til at blinke før VM.

– Vi er stadig forsvarende verdensmestre. Og når man er på toppen, så er det svært at gøre det bedre end det.

– Det er fuldstændig normalt for et hold at have knap så succesfulde perioder, men vi er stadigvæk et af de stærkeste hold i Europa og verden, siger han.

Frankrig åbner VM mod Australien. Siden venter Danmark i den anden gruppekamp, før Frankrig runder gruppespillet af mod Tunesien. Kampene spilles 22., 26. og 30. november.

/ritzau/Reuters





Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’


Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Liverpool satte Real Madrid på plads

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

I kæmpe forsvar af Amorim

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

AaB vil have 75 millioner kroner

I spil til stort job? Peger på danskere

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Deler godt FC København-nyt

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Glen Riddersholm teaser

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik