Didier Deschamps hylder Danmark: Her er de unikke

Didier Deschamps udpeger Danmark som Frankrigs hårdeste modstander og roser Danmarks kollektiv.



Frankrigs fodboldlandstræner, Didier Deschamps, peger på Danmark som den største forhindring i jagten på fransk succes ved VM i Qatar.

De franske verdensmestre skal ud over Danmark også møde Tunesien og Australien i den indledende gruppe, hvorfra to hold går videre.

– Danmark har et meget stærkt hold og er en smule undervurderet. Det er ikke et hold, folk plejer at snakke så meget om, men Danmark har stor individuel kvalitet og et unikt sammenhold.

– Man kan bare kigge på Danmarks præstation ved EM sidste år eller på verdensranglisten (Danmark er nummer ti, red.) for at se, hvad man bør anerkende det danske hold for. På papiret er det helt sikkert vores hårdeste modstander, siger Didier Deschamps.

Han ved, hvad han taler om. I juni og september mødtes Danmark og Frankrig i Nations League, og i begge tilfælde blev det til en dansk sejr. I juni vandt Danmark 2-1 på Stade de France, og i september blev det til en 2-0-sejr i Parken.

En VM-gruppesejr kan være vigtig, da man i så fald med størst sandsynlighed undgår at møde formstærke Argentina i ottendedelsfinalen.

Deschamps sparer på de positive vendinger, når han sætter lup på VM-gruppens to andre hold.

– Vi kender en del mere til Tunesien end Australien, fordi mange tunesere spiller i den franske liga. Vi er opmærksomme på, at ingen af kampene bliver nemme, for det er den hårdeste turnering i verden, og vi skal gå efter at overstråle alle vores modstandere, siger Deschamps.

Ud over de to nederlag til Danmark i de seneste måneder formåede franskmændene kun at få ét point i to kampe mod Kroatien og fire point i dobbeltopgøret mod Østrig.

Deschamps mener ikke, at de uvant sløje franske resultater får advarselslamperne til at blinke før VM.

– Vi er stadig forsvarende verdensmestre. Og når man er på toppen, så er det svært at gøre det bedre end det.

– Det er fuldstændig normalt for et hold at have knap så succesfulde perioder, men vi er stadigvæk et af de stærkeste hold i Europa og verden, siger han.

Frankrig åbner VM mod Australien. Siden venter Danmark i den anden gruppekamp, før Frankrig runder gruppespillet af mod Tunesien. Kampene spilles 22., 26. og 30. november.

/ritzau/Reuters



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Supercomputer: Værste nogensinde!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Han har været en decideret atombombe

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Klart ønske fra Ruben Amorim

Henter dansker – får god pakke

Det er til dumpekarakter

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’