Fransk målsluger stopper på landsholdet efter EM

Frankrigs mest scorende landsholdsspiller, Olivier Giroud, stopper på landsholdet efter EM i Tyskland.



Sommerens EM-slutrunde i Tyskland bliver den sidste i den franske landsholdstrøje for målslugeren Olivier Giroud.

Angriberen fortæller i et interview med den franske sportsavis L'Equipe, at han lægger landsholdsstøvlerne på hylden efter slutrunden.

– Jeg kommer naturligvis til at savne det meget, men jeg har samtidig vurderet, at min landsholdstid er ovre. Jeg er nødt til at give plads til, at de unge spillere kan træde frem i rækkerne, siger Giroud til L'Equipe ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Tidligere i maj bekræftede Giroud, at han forlader italienske AC Milan efter denne sæson.

Han oplyste, at han vil fortsætte karrieren i den bedste nordamerikanske fodboldrække, Major League Soccer (MLS), hvor Los Angeles FC har sikret sig skarpretteren. Her spiller i forvejen den franske keeper Hugo Lloris.

37-årige Giroud har indtil videre optrådt 131 gange "Les Bleus" og var en del af truppen, der blev verdensmester i 2018.

Ved VM-slutrunden i 2022 stødte Giroud Thierry Henry af tronen som den mest scorende landsholdsspiller på landsholdet.

57 mål er det indtil videre blevet til for Giroud. Henry nåede 51 scoringer i sin tid for Frankrig. 25-årige Kylian Mbappé kommer dog blæsende bagfra på tredjepladsen. Den unge stjerne har indtil videre 46 landsholdsmål.

– Der kommer til at være mange følelser, og jeg har mange minder fra landsholdstiden. Men det må jeg lægge på hylden. Følelserne må ikke tage overhånd. Der er stadig et EM, der skal vindes, siger Giroud.

Frankrig er ved sommerens EM i Tyskland kommet i gruppe med Østrig, Holland og Polen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub