Talentudviklingen buldrer derudaf i OB, og i denne sæson har flere unge spillere fået chancen på klubbens førstehold.
Nu kan OB igen vise, at talentmassen er stor i Ådalen. For klubben har i denne uge sendt de to ungdomsspillere Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss til Frankrig, hvor de skal prøvetræne hos mesterholdet Lille.
Jonathan Foss er U19-spiller, mens Tobias Lund Jensen gør sig på U17-holdet, og de har begge erfaring fra de danske ungdomslandshold. OB er dog ikke overrasket over, at en europæisk topklub viser interesse for de to talenter.
– Det er interessant, at vi har nogle spillere, som de har fulgt gennem det sidste halve år, og som de synes, det kunne være interessant at få ned til prøvetræning. Vi får gjort opmærksom på, at vi har nogle dygtige spillere, som måske kan være aktuelle for en Champions League-klub, og vi sender dem også ned for at gøre andre klubber opmærksomme på, at der er store talenter i Odense Boldklub, siger klubbens akademichef, Tonny Hermansen til OB’s egen hjemmeside.
Jonathan Foss er midtstopper, mens Tobias Lund Jensen er det, som Hermansen kalder for en god dribler.
Det er dog ikke umiddelbart planen, at de to spillere skal sendes afsted permanent til den franske klub, understreger han. Derfor bliver opholdet også defineret som et træningsophold.
– Nogle spillere kommer hjem og er imponerede over setuppet i andre klubber, men måske kommer de også til at se, at den træning, man får i udlandet, ikke er så anderledes, end den vi har her i Ådalen. Jeg tror, det er en generel oplevelse at komme ned og mærke, hvordan det er at være professionel i en klub på det niveau, og så håber jeg, at de tager de positive ting med hjem, så de når de kommer tilbage efter nytår, så er de klar til at give den en skalle.
– Men det kan også være, at de kommer hjem og tænker, at vi har en rigtig dejlig klub, og her udvikler vi os, siger akademichefen.
De to danskere vender hjem til Odense på søndag.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
TRANSFERPLANEN