Fransk mester på rov: Tester to danske talenter

Superliga-klubben har sendt to unge spillere til Frankrig for at prøvetræne hos Lille.



Talentudviklingen buldrer derudaf i OB, og i denne sæson har flere unge spillere fået chancen på klubbens førstehold. 

Nu kan OB igen vise, at talentmassen er stor i Ådalen. For klubben har i denne uge sendt de to ungdomsspillere Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss til Frankrig, hvor de skal prøvetræne hos mesterholdet Lille.

Jonathan Foss er U19-spiller, mens Tobias Lund Jensen gør sig på U17-holdet, og de har begge erfaring fra de danske ungdomslandshold. OB er dog ikke overrasket over, at en europæisk topklub viser interesse for de to talenter.

– Det er interessant, at vi har nogle spillere, som de har fulgt gennem det sidste halve år, og som de synes, det kunne være interessant at få ned til prøvetræning. Vi får gjort opmærksom på, at vi har nogle dygtige spillere, som måske kan være aktuelle for en Champions League-klub, og vi sender dem også ned for at gøre andre klubber opmærksomme på, at der er store talenter i Odense Boldklub, siger klubbens akademichef, Tonny Hermansen til OB’s egen hjemmeside

Jonathan Foss er midtstopper, mens Tobias Lund Jensen er det, som Hermansen kalder for en god dribler. 

Det er dog ikke umiddelbart planen, at de to spillere skal sendes afsted permanent til den franske klub, understreger han. Derfor bliver opholdet også defineret som et træningsophold.

– Nogle spillere kommer hjem og er imponerede over setuppet i andre klubber, men måske kommer de også til at se, at den træning, man får i udlandet, ikke er så anderledes, end den vi har her i Ådalen. Jeg tror, det er en generel oplevelse at komme ned og mærke, hvordan det er at være professionel i en klub på det niveau, og så håber jeg, at de tager de positive ting med hjem, så de når de kommer tilbage efter nytår, så er de klar til at give den en skalle.

– Men det kan også være, at de kommer hjem og tænker, at vi har en rigtig dejlig klub, og her udvikler vi os, siger akademichefen. 

De to danskere vender hjem til Odense på søndag.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland – Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

USA – Australien

Jonas Lössl stopper karrieren

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Mexico – Sydkorea



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman