Fransk mester på rov: Tester to danske talenter

Superliga-klubben har sendt to unge spillere til Frankrig for at prøvetræne hos Lille.



Talentudviklingen buldrer derudaf i OB, og i denne sæson har flere unge spillere fået chancen på klubbens førstehold. 

Nu kan OB igen vise, at talentmassen er stor i Ådalen. For klubben har i denne uge sendt de to ungdomsspillere Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss til Frankrig, hvor de skal prøvetræne hos mesterholdet Lille.

Jonathan Foss er U19-spiller, mens Tobias Lund Jensen gør sig på U17-holdet, og de har begge erfaring fra de danske ungdomslandshold. OB er dog ikke overrasket over, at en europæisk topklub viser interesse for de to talenter.

– Det er interessant, at vi har nogle spillere, som de har fulgt gennem det sidste halve år, og som de synes, det kunne være interessant at få ned til prøvetræning. Vi får gjort opmærksom på, at vi har nogle dygtige spillere, som måske kan være aktuelle for en Champions League-klub, og vi sender dem også ned for at gøre andre klubber opmærksomme på, at der er store talenter i Odense Boldklub, siger klubbens akademichef, Tonny Hermansen til OB’s egen hjemmeside

Jonathan Foss er midtstopper, mens Tobias Lund Jensen er det, som Hermansen kalder for en god dribler. 

Det er dog ikke umiddelbart planen, at de to spillere skal sendes afsted permanent til den franske klub, understreger han. Derfor bliver opholdet også defineret som et træningsophold.

– Nogle spillere kommer hjem og er imponerede over setuppet i andre klubber, men måske kommer de også til at se, at den træning, man får i udlandet, ikke er så anderledes, end den vi har her i Ådalen. Jeg tror, det er en generel oplevelse at komme ned og mærke, hvordan det er at være professionel i en klub på det niveau, og så håber jeg, at de tager de positive ting med hjem, så de når de kommer tilbage efter nytår, så er de klar til at give den en skalle.

– Men det kan også være, at de kommer hjem og tænker, at vi har en rigtig dejlig klub, og her udvikler vi os, siger akademichefen. 

De to danskere vender hjem til Odense på søndag.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasilien – Norge

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir