• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Jacob Quvang

Fransk mester på rov: Tester to danske talenter

Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Superliga-klubben har sendt to unge spillere til Frankrig for at prøvetræne hos Lille.

Af Jacob Quvang

Talentudviklingen buldrer derudaf i OB, og i denne sæson har flere unge spillere fået chancen på klubbens førstehold. 

Nu kan OB igen vise, at talentmassen er stor i Ådalen. For klubben har i denne uge sendt de to ungdomsspillere Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss til Frankrig, hvor de skal prøvetræne hos mesterholdet Lille.

Jonathan Foss er U19-spiller, mens Tobias Lund Jensen gør sig på U17-holdet, og de har begge erfaring fra de danske ungdomslandshold. OB er dog ikke overrasket over, at en europæisk topklub viser interesse for de to talenter.

- Det er interessant, at vi har nogle spillere, som de har fulgt gennem det sidste halve år, og som de synes, det kunne være interessant at få ned til prøvetræning. Vi får gjort opmærksom på, at vi har nogle dygtige spillere, som måske kan være aktuelle for en Champions League-klub, og vi sender dem også ned for at gøre andre klubber opmærksomme på, at der er store talenter i Odense Boldklub, siger klubbens akademichef, Tonny Hermansen til OB's egen hjemmeside

Jonathan Foss er midtstopper, mens Tobias Lund Jensen er det, som Hermansen kalder for en god dribler. 

Det er dog ikke umiddelbart planen, at de to spillere skal sendes afsted permanent til den franske klub, understreger han. Derfor bliver opholdet også defineret som et træningsophold.

- Nogle spillere kommer hjem og er imponerede over setuppet i andre klubber, men måske kommer de også til at se, at den træning, man får i udlandet, ikke er så anderledes, end den vi har her i Ådalen. Jeg tror, det er en generel oplevelse at komme ned og mærke, hvordan det er at være professionel i en klub på det niveau, og så håber jeg, at de tager de positive ting med hjem, så de når de kommer tilbage efter nytår, så er de klar til at give den en skalle.

- Men det kan også være, at de kommer hjem og tænker, at vi har en rigtig dejlig klub, og her udvikler vi os, siger akademichefen. 

De to danskere vender hjem til Odense på søndag.