Fransk mester på rov: Tester to danske talenter

Superliga-klubben har sendt to unge spillere til Frankrig for at prøvetræne hos Lille.



Talentudviklingen buldrer derudaf i OB, og i denne sæson har flere unge spillere fået chancen på klubbens førstehold. 

Nu kan OB igen vise, at talentmassen er stor i Ådalen. For klubben har i denne uge sendt de to ungdomsspillere Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss til Frankrig, hvor de skal prøvetræne hos mesterholdet Lille.

Jonathan Foss er U19-spiller, mens Tobias Lund Jensen gør sig på U17-holdet, og de har begge erfaring fra de danske ungdomslandshold. OB er dog ikke overrasket over, at en europæisk topklub viser interesse for de to talenter.

– Det er interessant, at vi har nogle spillere, som de har fulgt gennem det sidste halve år, og som de synes, det kunne være interessant at få ned til prøvetræning. Vi får gjort opmærksom på, at vi har nogle dygtige spillere, som måske kan være aktuelle for en Champions League-klub, og vi sender dem også ned for at gøre andre klubber opmærksomme på, at der er store talenter i Odense Boldklub, siger klubbens akademichef, Tonny Hermansen til OB’s egen hjemmeside

Jonathan Foss er midtstopper, mens Tobias Lund Jensen er det, som Hermansen kalder for en god dribler. 

Det er dog ikke umiddelbart planen, at de to spillere skal sendes afsted permanent til den franske klub, understreger han. Derfor bliver opholdet også defineret som et træningsophold.

– Nogle spillere kommer hjem og er imponerede over setuppet i andre klubber, men måske kommer de også til at se, at den træning, man får i udlandet, ikke er så anderledes, end den vi har her i Ådalen. Jeg tror, det er en generel oplevelse at komme ned og mærke, hvordan det er at være professionel i en klub på det niveau, og så håber jeg, at de tager de positive ting med hjem, så de når de kommer tilbage efter nytår, så er de klar til at give den en skalle.

– Men det kan også være, at de kommer hjem og tænker, at vi har en rigtig dejlig klub, og her udvikler vi os, siger akademichefen. 

De to danskere vender hjem til Odense på søndag.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Fem bud på Brøndbys nye træner