Fransk pointtab koster dyrt

Frankrig havde kurs mod førstepladsen i gruppe D, men en polsk straffesparkscoring til 1-1 ødelagde det.



Franskmændene havde i anden halvleg gruppesejren i egne hænder, men en polsk udligning til 1-1 et kvarter før tid kostede den franske sejr i gruppe D ved EM i fodbold.

Både Frankrig og Polen havde holdets store stjerner Kylian Mbappé og Robert Lewandowski med fra start, selv om begge har døjet med skader.

Begge spillede en nøglerolle, da de to stod for opgørets to scoringer, der begge blev sat ind på straffespark.

Mbappé var tilbage på det franske hold, efter han i den første gruppekamp brækkede næsen, mens Lewandowski, der har kæmpet med en lårskade, startede inde for første gang i slutrunden.

Det uafgjorte resultat betyder, at Frankrig ender på andenpladsen i gruppe D, da Østrig samtidig slog Holland 3-2.

Den østrigske sejr betyder, at Ralf Rangnicks tropper stryger forbi både Holland og Frankrig og tager gruppesejren.

Polakkerne havde allerede inden sidste runde udspillet landets rolle ved slutrunden, da man havde tabt de to første gruppekampe.

Frankrig havde åbnet slutrunden med fire point i de første to kampe.

Det var tydeligt fra første fløjt, at det franske mandskab var det eneste hold med noget at spille om.

Franskmændene satte sig tidligt på initiativet i kampen, men havde svært ved at spille sig igennem den polske defensiv.

Frem mod pausen skruede Frankrig dog tempoet i vejret, og det gav hurtigt et par gode chancer.

Hver gang var det med tilbagevendte Mbappé i en nøglerolle, men fælles for chancerne var dog også, at Lukasz Skorupski i det polske mål afviste.

Efter sidebyttet intensiverede franskmændene presset, og efter 55 minutter kom føringsmålet.

Ousmane Dembélé blev nedlagt i feltet, og Mbappé omsatte efterfølgende sikkert fra straffesparkpletten.

Frankrig virkede efter scoringen i kontrol og havde flere muligheder for at øge føringen, men skarpheden manglede.

Et kvarter før tid blev polske Karol Swiderski nedlagt i feltet af Dayot Upamecano. Efter et VAR-gennemsyn pegede kampens italienske dommer, Marco Guida, på straffesparkpletten.

Mike Maignan i det franske mål snuppede Lewandowskis første spark, men keeperen havde forladt stregen før tid, og den polske stjerneangriber fik derfor et nyt forsøg.

Anden gang svigtede Lewandowski ikke og sendte udligningen i mål via den ene målstolpe.

Udligningen sendte Frankrig væk fra gruppens førsteplads, og Polen formåede efterfølgende at holde Mbappé og de resterende franskmænd fra fadet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Disse to er færdige i Brøndby

Massiv kritik efter skandaløse scener

Monstersalg: FC København-boss jubler

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub