Franskmændene havde i anden halvleg gruppesejren i egne hænder, men en polsk udligning til 1-1 et kvarter før tid kostede den franske sejr i gruppe D ved EM i fodbold.
Både Frankrig og Polen havde holdets store stjerner Kylian Mbappé og Robert Lewandowski med fra start, selv om begge har døjet med skader.
Begge spillede en nøglerolle, da de to stod for opgørets to scoringer, der begge blev sat ind på straffespark.
Mbappé var tilbage på det franske hold, efter han i den første gruppekamp brækkede næsen, mens Lewandowski, der har kæmpet med en lårskade, startede inde for første gang i slutrunden.
Det uafgjorte resultat betyder, at Frankrig ender på andenpladsen i gruppe D, da Østrig samtidig slog Holland 3-2.
Den østrigske sejr betyder, at Ralf Rangnicks tropper stryger forbi både Holland og Frankrig og tager gruppesejren.
Polakkerne havde allerede inden sidste runde udspillet landets rolle ved slutrunden, da man havde tabt de to første gruppekampe.
Frankrig havde åbnet slutrunden med fire point i de første to kampe.
Det var tydeligt fra første fløjt, at det franske mandskab var det eneste hold med noget at spille om.
Franskmændene satte sig tidligt på initiativet i kampen, men havde svært ved at spille sig igennem den polske defensiv.
Frem mod pausen skruede Frankrig dog tempoet i vejret, og det gav hurtigt et par gode chancer.
Hver gang var det med tilbagevendte Mbappé i en nøglerolle, men fælles for chancerne var dog også, at Lukasz Skorupski i det polske mål afviste.
Efter sidebyttet intensiverede franskmændene presset, og efter 55 minutter kom føringsmålet.
Ousmane Dembélé blev nedlagt i feltet, og Mbappé omsatte efterfølgende sikkert fra straffesparkpletten.
Frankrig virkede efter scoringen i kontrol og havde flere muligheder for at øge føringen, men skarpheden manglede.
Et kvarter før tid blev polske Karol Swiderski nedlagt i feltet af Dayot Upamecano. Efter et VAR-gennemsyn pegede kampens italienske dommer, Marco Guida, på straffesparkpletten.
Mike Maignan i det franske mål snuppede Lewandowskis første spark, men keeperen havde forladt stregen før tid, og den polske stjerneangriber fik derfor et nyt forsøg.
Anden gang svigtede Lewandowski ikke og sendte udligningen i mål via den ene målstolpe.
Udligningen sendte Frankrig væk fra gruppens førsteplads, og Polen formåede efterfølgende at holde Mbappé og de resterende franskmænd fra fadet.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby