Fransk pointtab koster dyrt

Frankrig havde kurs mod førstepladsen i gruppe D, men en polsk straffesparkscoring til 1-1 ødelagde det.



Franskmændene havde i anden halvleg gruppesejren i egne hænder, men en polsk udligning til 1-1 et kvarter før tid kostede den franske sejr i gruppe D ved EM i fodbold.

Både Frankrig og Polen havde holdets store stjerner Kylian Mbappé og Robert Lewandowski med fra start, selv om begge har døjet med skader.

Begge spillede en nøglerolle, da de to stod for opgørets to scoringer, der begge blev sat ind på straffespark.

Mbappé var tilbage på det franske hold, efter han i den første gruppekamp brækkede næsen, mens Lewandowski, der har kæmpet med en lårskade, startede inde for første gang i slutrunden.

Det uafgjorte resultat betyder, at Frankrig ender på andenpladsen i gruppe D, da Østrig samtidig slog Holland 3-2.

Den østrigske sejr betyder, at Ralf Rangnicks tropper stryger forbi både Holland og Frankrig og tager gruppesejren.

Polakkerne havde allerede inden sidste runde udspillet landets rolle ved slutrunden, da man havde tabt de to første gruppekampe.

Frankrig havde åbnet slutrunden med fire point i de første to kampe.

Det var tydeligt fra første fløjt, at det franske mandskab var det eneste hold med noget at spille om.

Franskmændene satte sig tidligt på initiativet i kampen, men havde svært ved at spille sig igennem den polske defensiv.

Frem mod pausen skruede Frankrig dog tempoet i vejret, og det gav hurtigt et par gode chancer.

Hver gang var det med tilbagevendte Mbappé i en nøglerolle, men fælles for chancerne var dog også, at Lukasz Skorupski i det polske mål afviste.

Efter sidebyttet intensiverede franskmændene presset, og efter 55 minutter kom føringsmålet.

Ousmane Dembélé blev nedlagt i feltet, og Mbappé omsatte efterfølgende sikkert fra straffesparkpletten.

Frankrig virkede efter scoringen i kontrol og havde flere muligheder for at øge føringen, men skarpheden manglede.

Et kvarter før tid blev polske Karol Swiderski nedlagt i feltet af Dayot Upamecano. Efter et VAR-gennemsyn pegede kampens italienske dommer, Marco Guida, på straffesparkpletten.

Mike Maignan i det franske mål snuppede Lewandowskis første spark, men keeperen havde forladt stregen før tid, og den polske stjerneangriber fik derfor et nyt forsøg.

Anden gang svigtede Lewandowski ikke og sendte udligningen i mål via den ene målstolpe.

Udligningen sendte Frankrig væk fra gruppens førsteplads, og Polen formåede efterfølgende at holde Mbappé og de resterende franskmænd fra fadet.

/ritzau/



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Mohamed Salah har sagt undskyld

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

I chok over Nicolai Poulsen

Salah har undskyldt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Vild Diant Ramaj-historie

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Når jeg var alene, græd jeg

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten