Højbjerg i ekstase: Har aldrig slået et bedre hold

Landsholdet har haft fokus på at slå et af holdene fra verdenseliten, og det lykkedes fredag mod Frankrig.



Der er stor glæde på det danske fodboldlandshold efter fredagens overraskende udesejr på 2-1 over de franske verdensmestre i Nations League, og glæden rækker langt ud over bare resultatet.

Det danske landshold fik nemlig flueben ud for et internt mål om at slå en af de helt store fodboldnationer. Sejren giver grund til at tro, at noget lignende også kan lade sig gøre ved VM i november og december, hvor det danske hold har store ambitioner.

Sådan lyder det fra flere landsholdsspillere og landstræner Kasper Hjulmand efter sejren over Frankrig på Stade de France.

– Det her må klart være det bedste hold, jeg har været med til at slå som landsholdsspiller. Frankrig er regerende verdensmestre, så det er ikke så dårligt at slå dem. Det giver en indikation på, at vi kan spille op med de store nationer, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Midtbanekollega Thomas Delaney supplerer:

– Det har været et tema for os, at det ikke er nok, at vi kun slår de hold, der er på vores niveau, en gang imellem skal vi kunne tage point mod hold som Frankrig, England og Holland.

– Vi har gået og ventet på at slå en af de store nationer, og det betyder meget, at vi kan tage til Frankrig og vinde. Det var ikke ufortjent, at vi vandt, selv om Frankrig også godt kunne have vundet.

– Vi har ikke været blege for at sige, at vi gerne vil slås med de store hold, så derfor har vi også brug for at vide, at vi kan slå dem og ikke bare være tæt på dem ved at tabe 0-1 eller spille 1-1.

– Det giver rigtig meget blod på tanden, at vi nu kan slå Frankrig, der for mig er et af verdens bedste fodboldhold, siger Thomas Delaney.

Franskmændene er nummer tre på verdensranglisten, mens Danmark er nummer 11.

For landstræner Kasper Hjulmand var sejren over franskmændene en indikation på, at det danske hold stadig er inde i en positiv udvikling.

– Det var et vigtigt resultat at slå Frankrig, for det er en del af en løbende proces om at blive bedre.

– Spillerne er meget fokuserede på at lære og blive dygtigere. Vi drømmer stort, og vi lægger kræfterne i det, og sådan en skalp her giver tro på, at vi kan gøre noget stort, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren gør dog opmærksom på, at en enkelt sejr over Frankrig i sig selv ikke kan bruges til alverden, hvis den ikke bliver fulgt op af andre gode præstationer og resultater, næste gang Danmark møder et hold fra verdenseliten.

Også Pierre-Emile Højbjerg påpeger, at der er stadig er plads til forbedring, hvis Danmark selv en dag skal regnes for at være i samme kategori som Frankrig.

– For at komme op på den allerøverste hylde, som vi ikke er på endnu, skal vi være bedre på bolden, vi skal være mere dominerende, og vi skal være farligere.

– Vi skal have følelsen af, at hvert angreb kan blive til et mål, og det havde jeg ikke følelsen af mod Frankrig. Det betyder ikke, at vi ikke spillede en god kamp, men jeg synes stadig ikke, at vi er blandt de bedste hold i verden, siger Pierre-Emile Højbjerg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Braithwaite del af stor transferplan

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Atletico Madrid – Arsenal

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet