Højbjerg i ekstase: Har aldrig slået et bedre hold

Landsholdet har haft fokus på at slå et af holdene fra verdenseliten, og det lykkedes fredag mod Frankrig.



Der er stor glæde på det danske fodboldlandshold efter fredagens overraskende udesejr på 2-1 over de franske verdensmestre i Nations League, og glæden rækker langt ud over bare resultatet.

Det danske landshold fik nemlig flueben ud for et internt mål om at slå en af de helt store fodboldnationer. Sejren giver grund til at tro, at noget lignende også kan lade sig gøre ved VM i november og december, hvor det danske hold har store ambitioner.

Sådan lyder det fra flere landsholdsspillere og landstræner Kasper Hjulmand efter sejren over Frankrig på Stade de France.

– Det her må klart være det bedste hold, jeg har været med til at slå som landsholdsspiller. Frankrig er regerende verdensmestre, så det er ikke så dårligt at slå dem. Det giver en indikation på, at vi kan spille op med de store nationer, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Midtbanekollega Thomas Delaney supplerer:

– Det har været et tema for os, at det ikke er nok, at vi kun slår de hold, der er på vores niveau, en gang imellem skal vi kunne tage point mod hold som Frankrig, England og Holland.

– Vi har gået og ventet på at slå en af de store nationer, og det betyder meget, at vi kan tage til Frankrig og vinde. Det var ikke ufortjent, at vi vandt, selv om Frankrig også godt kunne have vundet.

– Vi har ikke været blege for at sige, at vi gerne vil slås med de store hold, så derfor har vi også brug for at vide, at vi kan slå dem og ikke bare være tæt på dem ved at tabe 0-1 eller spille 1-1.

– Det giver rigtig meget blod på tanden, at vi nu kan slå Frankrig, der for mig er et af verdens bedste fodboldhold, siger Thomas Delaney.

Franskmændene er nummer tre på verdensranglisten, mens Danmark er nummer 11.

For landstræner Kasper Hjulmand var sejren over franskmændene en indikation på, at det danske hold stadig er inde i en positiv udvikling.

– Det var et vigtigt resultat at slå Frankrig, for det er en del af en løbende proces om at blive bedre.

– Spillerne er meget fokuserede på at lære og blive dygtigere. Vi drømmer stort, og vi lægger kræfterne i det, og sådan en skalp her giver tro på, at vi kan gøre noget stort, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren gør dog opmærksom på, at en enkelt sejr over Frankrig i sig selv ikke kan bruges til alverden, hvis den ikke bliver fulgt op af andre gode præstationer og resultater, næste gang Danmark møder et hold fra verdenseliten.

Også Pierre-Emile Højbjerg påpeger, at der er stadig er plads til forbedring, hvis Danmark selv en dag skal regnes for at være i samme kategori som Frankrig.

– For at komme op på den allerøverste hylde, som vi ikke er på endnu, skal vi være bedre på bolden, vi skal være mere dominerende, og vi skal være farligere.

– Vi skal have følelsen af, at hvert angreb kan blive til et mål, og det havde jeg ikke følelsen af mod Frankrig. Det betyder ikke, at vi ikke spillede en god kamp, men jeg synes stadig ikke, at vi er blandt de bedste hold i verden, siger Pierre-Emile Højbjerg.

/ritzau/



Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Stor derby-bøde til FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Froholdt får kæmpe hæder

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brest moser mandefaldsramte Monaco

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt