Der er stor glæde på det danske fodboldlandshold efter fredagens overraskende udesejr på 2-1 over de franske verdensmestre i Nations League, og glæden rækker langt ud over bare resultatet.
Det danske landshold fik nemlig flueben ud for et internt mål om at slå en af de helt store fodboldnationer. Sejren giver grund til at tro, at noget lignende også kan lade sig gøre ved VM i november og december, hvor det danske hold har store ambitioner.
Sådan lyder det fra flere landsholdsspillere og landstræner Kasper Hjulmand efter sejren over Frankrig på Stade de France.
– Det her må klart være det bedste hold, jeg har været med til at slå som landsholdsspiller. Frankrig er regerende verdensmestre, så det er ikke så dårligt at slå dem. Det giver en indikation på, at vi kan spille op med de store nationer, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Midtbanekollega Thomas Delaney supplerer:
– Det har været et tema for os, at det ikke er nok, at vi kun slår de hold, der er på vores niveau, en gang imellem skal vi kunne tage point mod hold som Frankrig, England og Holland.
– Vi har gået og ventet på at slå en af de store nationer, og det betyder meget, at vi kan tage til Frankrig og vinde. Det var ikke ufortjent, at vi vandt, selv om Frankrig også godt kunne have vundet.
– Vi har ikke været blege for at sige, at vi gerne vil slås med de store hold, så derfor har vi også brug for at vide, at vi kan slå dem og ikke bare være tæt på dem ved at tabe 0-1 eller spille 1-1.
– Det giver rigtig meget blod på tanden, at vi nu kan slå Frankrig, der for mig er et af verdens bedste fodboldhold, siger Thomas Delaney.
Franskmændene er nummer tre på verdensranglisten, mens Danmark er nummer 11.
For landstræner Kasper Hjulmand var sejren over franskmændene en indikation på, at det danske hold stadig er inde i en positiv udvikling.
– Det var et vigtigt resultat at slå Frankrig, for det er en del af en løbende proces om at blive bedre.
– Spillerne er meget fokuserede på at lære og blive dygtigere. Vi drømmer stort, og vi lægger kræfterne i det, og sådan en skalp her giver tro på, at vi kan gøre noget stort, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren gør dog opmærksom på, at en enkelt sejr over Frankrig i sig selv ikke kan bruges til alverden, hvis den ikke bliver fulgt op af andre gode præstationer og resultater, næste gang Danmark møder et hold fra verdenseliten.
Også Pierre-Emile Højbjerg påpeger, at der er stadig er plads til forbedring, hvis Danmark selv en dag skal regnes for at være i samme kategori som Frankrig.
– For at komme op på den allerøverste hylde, som vi ikke er på endnu, skal vi være bedre på bolden, vi skal være mere dominerende, og vi skal være farligere.
– Vi skal have følelsen af, at hvert angreb kan blive til et mål, og det havde jeg ikke følelsen af mod Frankrig. Det betyder ikke, at vi ikke spillede en god kamp, men jeg synes stadig ikke, at vi er blandt de bedste hold i verden, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
