Højbjerg i ekstase: Har aldrig slået et bedre hold

Landsholdet har haft fokus på at slå et af holdene fra verdenseliten, og det lykkedes fredag mod Frankrig.



Der er stor glæde på det danske fodboldlandshold efter fredagens overraskende udesejr på 2-1 over de franske verdensmestre i Nations League, og glæden rækker langt ud over bare resultatet.

Det danske landshold fik nemlig flueben ud for et internt mål om at slå en af de helt store fodboldnationer. Sejren giver grund til at tro, at noget lignende også kan lade sig gøre ved VM i november og december, hvor det danske hold har store ambitioner.

Sådan lyder det fra flere landsholdsspillere og landstræner Kasper Hjulmand efter sejren over Frankrig på Stade de France.

– Det her må klart være det bedste hold, jeg har været med til at slå som landsholdsspiller. Frankrig er regerende verdensmestre, så det er ikke så dårligt at slå dem. Det giver en indikation på, at vi kan spille op med de store nationer, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Midtbanekollega Thomas Delaney supplerer:

– Det har været et tema for os, at det ikke er nok, at vi kun slår de hold, der er på vores niveau, en gang imellem skal vi kunne tage point mod hold som Frankrig, England og Holland.

– Vi har gået og ventet på at slå en af de store nationer, og det betyder meget, at vi kan tage til Frankrig og vinde. Det var ikke ufortjent, at vi vandt, selv om Frankrig også godt kunne have vundet.

– Vi har ikke været blege for at sige, at vi gerne vil slås med de store hold, så derfor har vi også brug for at vide, at vi kan slå dem og ikke bare være tæt på dem ved at tabe 0-1 eller spille 1-1.

– Det giver rigtig meget blod på tanden, at vi nu kan slå Frankrig, der for mig er et af verdens bedste fodboldhold, siger Thomas Delaney.

Franskmændene er nummer tre på verdensranglisten, mens Danmark er nummer 11.

For landstræner Kasper Hjulmand var sejren over franskmændene en indikation på, at det danske hold stadig er inde i en positiv udvikling.

– Det var et vigtigt resultat at slå Frankrig, for det er en del af en løbende proces om at blive bedre.

– Spillerne er meget fokuserede på at lære og blive dygtigere. Vi drømmer stort, og vi lægger kræfterne i det, og sådan en skalp her giver tro på, at vi kan gøre noget stort, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren gør dog opmærksom på, at en enkelt sejr over Frankrig i sig selv ikke kan bruges til alverden, hvis den ikke bliver fulgt op af andre gode præstationer og resultater, næste gang Danmark møder et hold fra verdenseliten.

Også Pierre-Emile Højbjerg påpeger, at der er stadig er plads til forbedring, hvis Danmark selv en dag skal regnes for at være i samme kategori som Frankrig.

– For at komme op på den allerøverste hylde, som vi ikke er på endnu, skal vi være bedre på bolden, vi skal være mere dominerende, og vi skal være farligere.

– Vi skal have følelsen af, at hvert angreb kan blive til et mål, og det havde jeg ikke følelsen af mod Frankrig. Det betyder ikke, at vi ikke spillede en god kamp, men jeg synes stadig ikke, at vi er blandt de bedste hold i verden, siger Pierre-Emile Højbjerg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

FCK-stjerne roses i hjemlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

‘Det er dramatisk!’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Langgaber mellem Blå og Blå

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’