Der er stor glæde på det danske fodboldlandshold efter fredagens overraskende udesejr på 2-1 over de franske verdensmestre i Nations League, og glæden rækker langt ud over bare resultatet.
Det danske landshold fik nemlig flueben ud for et internt mål om at slå en af de helt store fodboldnationer. Sejren giver grund til at tro, at noget lignende også kan lade sig gøre ved VM i november og december, hvor det danske hold har store ambitioner.
Sådan lyder det fra flere landsholdsspillere og landstræner Kasper Hjulmand efter sejren over Frankrig på Stade de France.
– Det her må klart være det bedste hold, jeg har været med til at slå som landsholdsspiller. Frankrig er regerende verdensmestre, så det er ikke så dårligt at slå dem. Det giver en indikation på, at vi kan spille op med de store nationer, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Midtbanekollega Thomas Delaney supplerer:
– Det har været et tema for os, at det ikke er nok, at vi kun slår de hold, der er på vores niveau, en gang imellem skal vi kunne tage point mod hold som Frankrig, England og Holland.
– Vi har gået og ventet på at slå en af de store nationer, og det betyder meget, at vi kan tage til Frankrig og vinde. Det var ikke ufortjent, at vi vandt, selv om Frankrig også godt kunne have vundet.
– Vi har ikke været blege for at sige, at vi gerne vil slås med de store hold, så derfor har vi også brug for at vide, at vi kan slå dem og ikke bare være tæt på dem ved at tabe 0-1 eller spille 1-1.
– Det giver rigtig meget blod på tanden, at vi nu kan slå Frankrig, der for mig er et af verdens bedste fodboldhold, siger Thomas Delaney.
Franskmændene er nummer tre på verdensranglisten, mens Danmark er nummer 11.
For landstræner Kasper Hjulmand var sejren over franskmændene en indikation på, at det danske hold stadig er inde i en positiv udvikling.
– Det var et vigtigt resultat at slå Frankrig, for det er en del af en løbende proces om at blive bedre.
– Spillerne er meget fokuserede på at lære og blive dygtigere. Vi drømmer stort, og vi lægger kræfterne i det, og sådan en skalp her giver tro på, at vi kan gøre noget stort, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren gør dog opmærksom på, at en enkelt sejr over Frankrig i sig selv ikke kan bruges til alverden, hvis den ikke bliver fulgt op af andre gode præstationer og resultater, næste gang Danmark møder et hold fra verdenseliten.
Også Pierre-Emile Højbjerg påpeger, at der er stadig er plads til forbedring, hvis Danmark selv en dag skal regnes for at være i samme kategori som Frankrig.
– For at komme op på den allerøverste hylde, som vi ikke er på endnu, skal vi være bedre på bolden, vi skal være mere dominerende, og vi skal være farligere.
– Vi skal have følelsen af, at hvert angreb kan blive til et mål, og det havde jeg ikke følelsen af mod Frankrig. Det betyder ikke, at vi ikke spillede en god kamp, men jeg synes stadig ikke, at vi er blandt de bedste hold i verden, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
