Fransk skandaleopgør skal omspilles i oktober

Nice og Marseille skal spille omkamp i Ligue 1 den 27. oktober, efter deres opgør i august blev afbrudt.



Den franske fodboldliga har fundet en dato til opgøret mellem Nice og Marseille, der i august blev afbrudt på grund af tumult mellem spillere og fans.

Opgøret skal spilles om fra start, og der er fundet plads i kalenderen den 27. oktober, lyder det fra Ligue 1.

Nice var hjemmehold, da skandalekampen, som aldrig blev genoptaget, løb af stablen 22. august, men når de to mandskaber skal mødes igen, bliver det på neutral grund og uden tilskuere.

Det er en del af den dom, disciplinærsinstansen i det franske ligaforbund afsagde i sidste uge.

Her blev det også slået fast, at Nice får frataget to point – det ene dog betinget af, at en lignende situation opstår igen.

Nice førte opgøret den 22. august med 1-0 på et mål af den danske angriber Kasper Dolberg, da kampen blev afbrudt med et kvarters tid igen.

Det var ved et hjørnespark til Marseille, at Dimitri Payet blev ramt af en flaske kastet fra afsnittet med Nice-fans. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Kampen var afbrudt i over en time, og da Nice og dommeren var klar til at genoptage spillet, nægtede Marseille at spille videre.

Nu skal kampen altså spilles om, og Nice er desuden blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Det er endnu ikke besluttet, hvor omkampen skal spilles.

Marseilles Payet og holdkammeraten Alvaro Gonzalez har fået henholdsvis én og to spilledages karantæne, mens Marseille-assistenttræner Pablo Fernandez er udelukket for resten af sæsonen for at slå en Nice-fan.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp