Fransk skandaleopgør skal omspilles i oktober

Nice og Marseille skal spille omkamp i Ligue 1 den 27. oktober, efter deres opgør i august blev afbrudt.



Den franske fodboldliga har fundet en dato til opgøret mellem Nice og Marseille, der i august blev afbrudt på grund af tumult mellem spillere og fans.

Opgøret skal spilles om fra start, og der er fundet plads i kalenderen den 27. oktober, lyder det fra Ligue 1.

Nice var hjemmehold, da skandalekampen, som aldrig blev genoptaget, løb af stablen 22. august, men når de to mandskaber skal mødes igen, bliver det på neutral grund og uden tilskuere.

Det er en del af den dom, disciplinærsinstansen i det franske ligaforbund afsagde i sidste uge.

Her blev det også slået fast, at Nice får frataget to point – det ene dog betinget af, at en lignende situation opstår igen.

Nice førte opgøret den 22. august med 1-0 på et mål af den danske angriber Kasper Dolberg, da kampen blev afbrudt med et kvarters tid igen.

Det var ved et hjørnespark til Marseille, at Dimitri Payet blev ramt af en flaske kastet fra afsnittet med Nice-fans. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Kampen var afbrudt i over en time, og da Nice og dommeren var klar til at genoptage spillet, nægtede Marseille at spille videre.

Nu skal kampen altså spilles om, og Nice er desuden blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Det er endnu ikke besluttet, hvor omkampen skal spilles.

Marseilles Payet og holdkammeraten Alvaro Gonzalez har fået henholdsvis én og to spilledages karantæne, mens Marseille-assistenttræner Pablo Fernandez er udelukket for resten af sæsonen for at slå en Nice-fan.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Tager kontakt om Kamil Grabara 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fredberg henter italiensk legende

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Frankrig – Marokko

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio