Fransk skandaleopgør skal omspilles i oktober

Nice og Marseille skal spille omkamp i Ligue 1 den 27. oktober, efter deres opgør i august blev afbrudt.



Den franske fodboldliga har fundet en dato til opgøret mellem Nice og Marseille, der i august blev afbrudt på grund af tumult mellem spillere og fans.

Opgøret skal spilles om fra start, og der er fundet plads i kalenderen den 27. oktober, lyder det fra Ligue 1.

Nice var hjemmehold, da skandalekampen, som aldrig blev genoptaget, løb af stablen 22. august, men når de to mandskaber skal mødes igen, bliver det på neutral grund og uden tilskuere.

Det er en del af den dom, disciplinærsinstansen i det franske ligaforbund afsagde i sidste uge.

Her blev det også slået fast, at Nice får frataget to point – det ene dog betinget af, at en lignende situation opstår igen.

Nice førte opgøret den 22. august med 1-0 på et mål af den danske angriber Kasper Dolberg, da kampen blev afbrudt med et kvarters tid igen.

Det var ved et hjørnespark til Marseille, at Dimitri Payet blev ramt af en flaske kastet fra afsnittet med Nice-fans. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Kampen var afbrudt i over en time, og da Nice og dommeren var klar til at genoptage spillet, nægtede Marseille at spille videre.

Nu skal kampen altså spilles om, og Nice er desuden blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Det er endnu ikke besluttet, hvor omkampen skal spilles.

Marseilles Payet og holdkammeraten Alvaro Gonzalez har fået henholdsvis én og to spilledages karantæne, mens Marseille-assistenttræner Pablo Fernandez er udelukket for resten af sæsonen for at slå en Nice-fan.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Sunderland jagter dansk guldfugl

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Uruguay – Kap Verde

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen