Fravælger Drogba for N’Doye

Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har fravalgt Chelseas Didier Drogba for i stedet at hente Superligaens topscorer, Dame N’Doye.



Det er store summer og store navne, der er i cirkulation omkring den saudiske mesterklub Al Hilal, som i de seneste dage er blevet kendt i Danmark som klubben, der vil forgylde FC København og Dame N’Doye ved at hente Superliga-topscoreren til Saudi Arabien.

Ifølge tipsbladet-dk’s oplysninger bød Al Hilal i første omgang 52,2 millioner kroner (syv mio. euro, red), men siden er buddet fra den hovedrige saudiske klub angiveligt steget. For Dame N’Doye er dén angriber, klubben vil have. Som Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, fortalte tirsdag, har senegaleseren været på klubbens liste siden 2006.

Her har N’Doye imidlertid ikke stået alene. Sideløbende med overvejelserne omkring FCK-spilleren, har Al Hilal snakket med ingen ringere end Chelseas superstjerne, Didier Drogba. Ivorianeren krævede dog en eventyrlig løn på 67 millioner kroner (ni mio. euro, red.) for et enkelt år. Det fik Al Hilal til at vende al opmærksomhed mod Dame N’Doye.

– For et par uger siden var Didier Drogba et meget varmt emne i Al Hilal. Men Al Hilal droppede handelen, da de mente Drogba var for dyr. Så ville klubben hellere have Dame N’Doye, siger sportsjournalist på avisen Al Riyadh, Osama Alenaima, til tipsbladet.dk.

I stedet for Didier Drogba kan Saudi Arabiens mest populære klub nu få tilgang af Superligaens bedste spiller. Bliver Al Hilal enig med FC København omkring en transfersum, kommer Dame N’Doye ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til at tjene 75 millioner kroner over en fire-årig periode (en årsløn på 18,7 mio. kr., red.).





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

City med vildt rekordbud

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

OB jagter tidligere Superliga-profil

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan