Fravælger Drogba for N’Doye

Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har fravalgt Chelseas Didier Drogba for i stedet at hente Superligaens topscorer, Dame N’Doye.



Det er store summer og store navne, der er i cirkulation omkring den saudiske mesterklub Al Hilal, som i de seneste dage er blevet kendt i Danmark som klubben, der vil forgylde FC København og Dame N’Doye ved at hente Superliga-topscoreren til Saudi Arabien.

Ifølge tipsbladet-dk’s oplysninger bød Al Hilal i første omgang 52,2 millioner kroner (syv mio. euro, red), men siden er buddet fra den hovedrige saudiske klub angiveligt steget. For Dame N’Doye er dén angriber, klubben vil have. Som Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, fortalte tirsdag, har senegaleseren været på klubbens liste siden 2006.

Her har N’Doye imidlertid ikke stået alene. Sideløbende med overvejelserne omkring FCK-spilleren, har Al Hilal snakket med ingen ringere end Chelseas superstjerne, Didier Drogba. Ivorianeren krævede dog en eventyrlig løn på 67 millioner kroner (ni mio. euro, red.) for et enkelt år. Det fik Al Hilal til at vende al opmærksomhed mod Dame N’Doye.

– For et par uger siden var Didier Drogba et meget varmt emne i Al Hilal. Men Al Hilal droppede handelen, da de mente Drogba var for dyr. Så ville klubben hellere have Dame N’Doye, siger sportsjournalist på avisen Al Riyadh, Osama Alenaima, til tipsbladet.dk.

I stedet for Didier Drogba kan Saudi Arabiens mest populære klub nu få tilgang af Superligaens bedste spiller. Bliver Al Hilal enig med FC København omkring en transfersum, kommer Dame N’Doye ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til at tjene 75 millioner kroner over en fire-årig periode (en årsløn på 18,7 mio. kr., red.).







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Slipper for stjerne

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding