Fravælger Drogba for N’Doye

Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har fravalgt Chelseas Didier Drogba for i stedet at hente Superligaens topscorer, Dame N’Doye.



Det er store summer og store navne, der er i cirkulation omkring den saudiske mesterklub Al Hilal, som i de seneste dage er blevet kendt i Danmark som klubben, der vil forgylde FC København og Dame N’Doye ved at hente Superliga-topscoreren til Saudi Arabien.

Ifølge tipsbladet-dk’s oplysninger bød Al Hilal i første omgang 52,2 millioner kroner (syv mio. euro, red), men siden er buddet fra den hovedrige saudiske klub angiveligt steget. For Dame N’Doye er dén angriber, klubben vil have. Som Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, fortalte tirsdag, har senegaleseren været på klubbens liste siden 2006.

Her har N’Doye imidlertid ikke stået alene. Sideløbende med overvejelserne omkring FCK-spilleren, har Al Hilal snakket med ingen ringere end Chelseas superstjerne, Didier Drogba. Ivorianeren krævede dog en eventyrlig løn på 67 millioner kroner (ni mio. euro, red.) for et enkelt år. Det fik Al Hilal til at vende al opmærksomhed mod Dame N’Doye.

– For et par uger siden var Didier Drogba et meget varmt emne i Al Hilal. Men Al Hilal droppede handelen, da de mente Drogba var for dyr. Så ville klubben hellere have Dame N’Doye, siger sportsjournalist på avisen Al Riyadh, Osama Alenaima, til tipsbladet.dk.

I stedet for Didier Drogba kan Saudi Arabiens mest populære klub nu få tilgang af Superligaens bedste spiller. Bliver Al Hilal enig med FC København omkring en transfersum, kommer Dame N’Doye ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til at tjene 75 millioner kroner over en fire-årig periode (en årsløn på 18,7 mio. kr., red.).





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Egypten – Iran

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’