Fravælger Drogba for N’Doye

Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har fravalgt Chelseas Didier Drogba for i stedet at hente Superligaens topscorer, Dame N’Doye.



Det er store summer og store navne, der er i cirkulation omkring den saudiske mesterklub Al Hilal, som i de seneste dage er blevet kendt i Danmark som klubben, der vil forgylde FC København og Dame N’Doye ved at hente Superliga-topscoreren til Saudi Arabien.

Ifølge tipsbladet-dk’s oplysninger bød Al Hilal i første omgang 52,2 millioner kroner (syv mio. euro, red), men siden er buddet fra den hovedrige saudiske klub angiveligt steget. For Dame N’Doye er dén angriber, klubben vil have. Som Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, fortalte tirsdag, har senegaleseren været på klubbens liste siden 2006.

Her har N’Doye imidlertid ikke stået alene. Sideløbende med overvejelserne omkring FCK-spilleren, har Al Hilal snakket med ingen ringere end Chelseas superstjerne, Didier Drogba. Ivorianeren krævede dog en eventyrlig løn på 67 millioner kroner (ni mio. euro, red.) for et enkelt år. Det fik Al Hilal til at vende al opmærksomhed mod Dame N’Doye.

– For et par uger siden var Didier Drogba et meget varmt emne i Al Hilal. Men Al Hilal droppede handelen, da de mente Drogba var for dyr. Så ville klubben hellere have Dame N’Doye, siger sportsjournalist på avisen Al Riyadh, Osama Alenaima, til tipsbladet.dk.

I stedet for Didier Drogba kan Saudi Arabiens mest populære klub nu få tilgang af Superligaens bedste spiller. Bliver Al Hilal enig med FC København omkring en transfersum, kommer Dame N’Doye ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til at tjene 75 millioner kroner over en fire-årig periode (en årsløn på 18,7 mio. kr., red.).





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Arsenal vinder Premier League

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Thomas Delaney teaser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bayern – Stuttgart

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Lyon forhandler med dansk profil

Snart sker det

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet