Fravælger Drogba for N’Doye

Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har fravalgt Chelseas Didier Drogba for i stedet at hente Superligaens topscorer, Dame N’Doye.



Det er store summer og store navne, der er i cirkulation omkring den saudiske mesterklub Al Hilal, som i de seneste dage er blevet kendt i Danmark som klubben, der vil forgylde FC København og Dame N’Doye ved at hente Superliga-topscoreren til Saudi Arabien.

Ifølge tipsbladet-dk’s oplysninger bød Al Hilal i første omgang 52,2 millioner kroner (syv mio. euro, red), men siden er buddet fra den hovedrige saudiske klub angiveligt steget. For Dame N’Doye er dén angriber, klubben vil have. Som Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, fortalte tirsdag, har senegaleseren været på klubbens liste siden 2006.

Her har N’Doye imidlertid ikke stået alene. Sideløbende med overvejelserne omkring FCK-spilleren, har Al Hilal snakket med ingen ringere end Chelseas superstjerne, Didier Drogba. Ivorianeren krævede dog en eventyrlig løn på 67 millioner kroner (ni mio. euro, red.) for et enkelt år. Det fik Al Hilal til at vende al opmærksomhed mod Dame N’Doye.

– For et par uger siden var Didier Drogba et meget varmt emne i Al Hilal. Men Al Hilal droppede handelen, da de mente Drogba var for dyr. Så ville klubben hellere have Dame N’Doye, siger sportsjournalist på avisen Al Riyadh, Osama Alenaima, til tipsbladet.dk.

I stedet for Didier Drogba kan Saudi Arabiens mest populære klub nu få tilgang af Superligaens bedste spiller. Bliver Al Hilal enig med FC København omkring en transfersum, kommer Dame N’Doye ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til at tjene 75 millioner kroner over en fire-årig periode (en årsløn på 18,7 mio. kr., red.).





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Jonas Wind til danskerklub?