Fraværende til Brøndby-træning

Kevin Tshiembe trænede ikke med onsdag, bekræfter Frederik Birk, som også giver en status på Sebulonsen og Kvistgaarden.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Forud for forårspremieren mod Viborg FF trænede Brøndby IF i bidende kulde bag stadion onsdag formiddag. Og selvom spillerne var godt dækket ind i huer og vanter, var der et par stykker, som glimrede ved deres fravær. 

En af dem er Kevin Tshiembe. 

Midtstopperen er, som Tipsbladet kunne afsløre onsdag morgen, ved at blive solgt til Vålerenga i Norge.

Tipsbladet spurgte efter træningen cheftræner Frederik Birk om en status på Kevin Tshiembes situation, men det kunne Brøndby-bossen ikke kommentere på nuværende tidspunkt. 

– Det kan jeg ikke, før der er noget officielt eller ej. Men du har ret, han trænede ikke, svarede han. 

Alt tyder dermed på, at han ikke er med i fredagens premierekamp mod Viborg FF. Ja, formentlig har stopperen spillet sin sidste kamp for Brøndby. 

En anden spiller, der nok heller ikke er med fredag, er Sebastian Sebulonsen. Højrebacken var en åbenbaring i efteråret, men har døjet med skader i foråret, hvorfor han også måtte rejse hjem fra træningslejren i Portugal før tid. 

– Status er, at Sebulonsen har et setback i sin tilbagevenden fra skaden, og vi arbejder stærkt på at få ham gjort klar, siger Frederik Birk.

Hvor lang tid går der?

– Det kan jeg ikke kommentere.

Ellers er der ikke umiddelbart problemer i truppen, kan Brøndby-bossen melde, og det betyder altså, at Mathias Kvistgaarden er tilbage i omdrejninger, efter at han missede den sidste testkamp. 

– Jeg var ikke så bekymret for Kvisten. Han er en energisk gut, og når man er så energisk, ryger man ind i nogle skrub. 

– Det var bare det, der skete, da ham og den gamle (Wass, red.) stødte sammen. Han er klar til at starte, hvis jeg mener, at han skal starte, siger en smilende Frederik Birk. 

Brøndby IF møder Viborg FF på et fyldt Brøndby Stadion klokken 19.00 fredag aften. 





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo