BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Forud for forårspremieren mod Viborg FF trænede Brøndby IF i bidende kulde bag stadion onsdag formiddag. Og selvom spillerne var godt dækket ind i huer og vanter, var der et par stykker, som glimrede ved deres fravær.
En af dem er Kevin Tshiembe.
Midtstopperen er, som Tipsbladet kunne afsløre onsdag morgen, ved at blive solgt til Vålerenga i Norge.
Tipsbladet spurgte efter træningen cheftræner Frederik Birk om en status på Kevin Tshiembes situation, men det kunne Brøndby-bossen ikke kommentere på nuværende tidspunkt.
– Det kan jeg ikke, før der er noget officielt eller ej. Men du har ret, han trænede ikke, svarede han.
Alt tyder dermed på, at han ikke er med i fredagens premierekamp mod Viborg FF. Ja, formentlig har stopperen spillet sin sidste kamp for Brøndby.
En anden spiller, der nok heller ikke er med fredag, er Sebastian Sebulonsen. Højrebacken var en åbenbaring i efteråret, men har døjet med skader i foråret, hvorfor han også måtte rejse hjem fra træningslejren i Portugal før tid.
– Status er, at Sebulonsen har et setback i sin tilbagevenden fra skaden, og vi arbejder stærkt på at få ham gjort klar, siger Frederik Birk.
Hvor lang tid går der?
– Det kan jeg ikke kommentere.
Ellers er der ikke umiddelbart problemer i truppen, kan Brøndby-bossen melde, og det betyder altså, at Mathias Kvistgaarden er tilbage i omdrejninger, efter at han missede den sidste testkamp.
– Jeg var ikke så bekymret for Kvisten. Han er en energisk gut, og når man er så energisk, ryger man ind i nogle skrub.
– Det var bare det, der skete, da ham og den gamle (Wass, red.) stødte sammen. Han er klar til at starte, hvis jeg mener, at han skal starte, siger en smilende Frederik Birk.
Brøndby IF møder Viborg FF på et fyldt Brøndby Stadion klokken 19.00 fredag aften.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED