Fraværende til Brøndby-træning

Kevin Tshiembe trænede ikke med onsdag, bekræfter Frederik Birk, som også giver en status på Sebulonsen og Kvistgaarden.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Forud for forårspremieren mod Viborg FF trænede Brøndby IF i bidende kulde bag stadion onsdag formiddag. Og selvom spillerne var godt dækket ind i huer og vanter, var der et par stykker, som glimrede ved deres fravær. 

En af dem er Kevin Tshiembe. 

Midtstopperen er, som Tipsbladet kunne afsløre onsdag morgen, ved at blive solgt til Vålerenga i Norge.

Tipsbladet spurgte efter træningen cheftræner Frederik Birk om en status på Kevin Tshiembes situation, men det kunne Brøndby-bossen ikke kommentere på nuværende tidspunkt. 

– Det kan jeg ikke, før der er noget officielt eller ej. Men du har ret, han trænede ikke, svarede han. 

Alt tyder dermed på, at han ikke er med i fredagens premierekamp mod Viborg FF. Ja, formentlig har stopperen spillet sin sidste kamp for Brøndby. 

En anden spiller, der nok heller ikke er med fredag, er Sebastian Sebulonsen. Højrebacken var en åbenbaring i efteråret, men har døjet med skader i foråret, hvorfor han også måtte rejse hjem fra træningslejren i Portugal før tid. 

– Status er, at Sebulonsen har et setback i sin tilbagevenden fra skaden, og vi arbejder stærkt på at få ham gjort klar, siger Frederik Birk.

Hvor lang tid går der?

– Det kan jeg ikke kommentere.

Ellers er der ikke umiddelbart problemer i truppen, kan Brøndby-bossen melde, og det betyder altså, at Mathias Kvistgaarden er tilbage i omdrejninger, efter at han missede den sidste testkamp. 

– Jeg var ikke så bekymret for Kvisten. Han er en energisk gut, og når man er så energisk, ryger man ind i nogle skrub. 

– Det var bare det, der skete, da ham og den gamle (Wass, red.) stødte sammen. Han er klar til at starte, hvis jeg mener, at han skal starte, siger en smilende Frederik Birk. 

Brøndby IF møder Viborg FF på et fyldt Brøndby Stadion klokken 19.00 fredag aften. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

UEFA med vild ændring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er