Fraværende til Brøndby-træning

Kevin Tshiembe trænede ikke med onsdag, bekræfter Frederik Birk, som også giver en status på Sebulonsen og Kvistgaarden.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Forud for forårspremieren mod Viborg FF trænede Brøndby IF i bidende kulde bag stadion onsdag formiddag. Og selvom spillerne var godt dækket ind i huer og vanter, var der et par stykker, som glimrede ved deres fravær. 

En af dem er Kevin Tshiembe. 

Midtstopperen er, som Tipsbladet kunne afsløre onsdag morgen, ved at blive solgt til Vålerenga i Norge.

Tipsbladet spurgte efter træningen cheftræner Frederik Birk om en status på Kevin Tshiembes situation, men det kunne Brøndby-bossen ikke kommentere på nuværende tidspunkt. 

– Det kan jeg ikke, før der er noget officielt eller ej. Men du har ret, han trænede ikke, svarede han. 

Alt tyder dermed på, at han ikke er med i fredagens premierekamp mod Viborg FF. Ja, formentlig har stopperen spillet sin sidste kamp for Brøndby. 

En anden spiller, der nok heller ikke er med fredag, er Sebastian Sebulonsen. Højrebacken var en åbenbaring i efteråret, men har døjet med skader i foråret, hvorfor han også måtte rejse hjem fra træningslejren i Portugal før tid. 

– Status er, at Sebulonsen har et setback i sin tilbagevenden fra skaden, og vi arbejder stærkt på at få ham gjort klar, siger Frederik Birk.

Hvor lang tid går der?

– Det kan jeg ikke kommentere.

Ellers er der ikke umiddelbart problemer i truppen, kan Brøndby-bossen melde, og det betyder altså, at Mathias Kvistgaarden er tilbage i omdrejninger, efter at han missede den sidste testkamp. 

– Jeg var ikke så bekymret for Kvisten. Han er en energisk gut, og når man er så energisk, ryger man ind i nogle skrub. 

– Det var bare det, der skete, da ham og den gamle (Wass, red.) stødte sammen. Han er klar til at starte, hvis jeg mener, at han skal starte, siger en smilende Frederik Birk. 

Brøndby IF møder Viborg FF på et fyldt Brøndby Stadion klokken 19.00 fredag aften. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid