BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Forud for forårspremieren mod Viborg FF trænede Brøndby IF i bidende kulde bag stadion onsdag formiddag. Og selvom spillerne var godt dækket ind i huer og vanter, var der et par stykker, som glimrede ved deres fravær.
En af dem er Kevin Tshiembe.
Midtstopperen er, som Tipsbladet kunne afsløre onsdag morgen, ved at blive solgt til Vålerenga i Norge.
Tipsbladet spurgte efter træningen cheftræner Frederik Birk om en status på Kevin Tshiembes situation, men det kunne Brøndby-bossen ikke kommentere på nuværende tidspunkt.
– Det kan jeg ikke, før der er noget officielt eller ej. Men du har ret, han trænede ikke, svarede han.
Alt tyder dermed på, at han ikke er med i fredagens premierekamp mod Viborg FF. Ja, formentlig har stopperen spillet sin sidste kamp for Brøndby.
En anden spiller, der nok heller ikke er med fredag, er Sebastian Sebulonsen. Højrebacken var en åbenbaring i efteråret, men har døjet med skader i foråret, hvorfor han også måtte rejse hjem fra træningslejren i Portugal før tid.
– Status er, at Sebulonsen har et setback i sin tilbagevenden fra skaden, og vi arbejder stærkt på at få ham gjort klar, siger Frederik Birk.
Hvor lang tid går der?
– Det kan jeg ikke kommentere.
Ellers er der ikke umiddelbart problemer i truppen, kan Brøndby-bossen melde, og det betyder altså, at Mathias Kvistgaarden er tilbage i omdrejninger, efter at han missede den sidste testkamp.
– Jeg var ikke så bekymret for Kvisten. Han er en energisk gut, og når man er så energisk, ryger man ind i nogle skrub.
– Det var bare det, der skete, da ham og den gamle (Wass, red.) stødte sammen. Han er klar til at starte, hvis jeg mener, at han skal starte, siger en smilende Frederik Birk.
Brøndby IF møder Viborg FF på et fyldt Brøndby Stadion klokken 19.00 fredag aften.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Salah sender særlig besked
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED