Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.
Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.
FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.
Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.
For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.
Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.
Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.
Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.
– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.
– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.
Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.
– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.
– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.
Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Ny hooliganpakke er vedtaget
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Liverpool – West Ham United
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT