Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Monjasa Park bliver udbygget, så det kan rumme 10.000 tilskuere, hvis FC Fredericia rykker op i Superligaen.



Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.

Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.

FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.

Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.

For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.

Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.

Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.

Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.

– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.

– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.

Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.

– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.

– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.

Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona præsenterer stjerne

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Erik ten Hag jagter dansker

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Derfor kommer han IKKE til FC København