Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Monjasa Park bliver udbygget, så det kan rumme 10.000 tilskuere, hvis FC Fredericia rykker op i Superligaen.



Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.

Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.

FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.

Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.

For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.

Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.

Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.

Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.

– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.

– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.

Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.

– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.

– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.

Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona