Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.
Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.
FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.
Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.
For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.
Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.
Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.
Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.
– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.
– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.
Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.
– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.
– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.
Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED