Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Monjasa Park bliver udbygget, så det kan rumme 10.000 tilskuere, hvis FC Fredericia rykker op i Superligaen.



Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.

Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.

FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.

Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.

For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.

Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.

Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.

Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.

– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.

– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.

Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.

– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.

– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.

Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.

/ritzau/







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FC København-fans raser

‘Jeg er fucking irriteret’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Voldsomt skænderi i FC København

Superliga-træner enormt stolt

Chokpris på Victor Froholdt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke det kønneste – men drama fik vi

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

– Jeg skammer mig ind i helvede

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Arsenal vinder London-derby

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland