Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.
Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.
FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.
Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.
For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.
Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.
Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.
Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.
– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.
– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.
Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.
– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.
– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.
Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I chok over Steve Cooper-historie
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp