Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Monjasa Park bliver udbygget, så det kan rumme 10.000 tilskuere, hvis FC Fredericia rykker op i Superligaen.



Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.

Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.

FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.

Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.

For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.

Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.

Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.

Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.

– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.

– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.

Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.

– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.

– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.

Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

De vil have Martin Braithwaite

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medier fælder hård dom

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Silkeborg IF – Viborg FF

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

‘De går amok!’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ramt af pointstraf

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Tottenham boykotter Viaplay

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet