Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Monjasa Park bliver udbygget, så det kan rumme 10.000 tilskuere, hvis FC Fredericia rykker op i Superligaen.



Rykker FC Fredericia op i Superligaen, bliver klubbens hjemmebane, Monjasa Park, udbygget til 10.000 pladser.

Det skriver Fredericia Kommune i en pressemeddelelse og tilføjer, at byggeriet i så fald kan stå klart allerede 12. august 2025 – knap en måned inde i den nye sæson.

FC Fredericia har på andenpladsen i 1. division otte point ned til AC Horsens med fire runder tilbage. Oprykningen kan derfor blive en realitet lørdag, hvis Fredericia slår OB ude, og Horsens sætter point til i Esbjerg.

Aktuelt er der 6000 pladser på Monjasa Park, herunder 2500 siddepladser.

For at spille i Superligaen skal stadionet enten have 10.000 pladser og mindst 3000 siddepladser eller 6000 pladser og mindst 4000 siddepladser på et helt lukket og overdækket stadion.

Og det er førstnævnte løsning, man er blevet enige om i Fredericia Kommune.

Konkret er der i dag jordvolde bag de to mål, men i stedet vil der kunne etableres egentlige tribuner i form af betontrapper. De kan ved en senere lejlighed overdækkes.

Derudover laves der også flere sikkerhedsforanstaltninger samt en port til grønsværen og en betonkant nederst ud mod banen, så der bliver mulighed for at vise LED-reklamer hele vejen rundt om banen.

– Superligaen er et af Danmarks allermest eksponerede varemærker. Det er derfor helt afgørende for både FC Fredericia og vores by, at den eksponering og de mange fans, medier og gæster som følger Superligaen også får hjemmebane på Monjasa Park.

– Vores trofaste sponsorer og lokale fans har fortjent oplevelsen af store kampe mod for eksempel FCK, AGF og Brøndby også spilles her i 7000 Fredericia. Byen får status af Superliga-by og får en tydelig plads på Danmarkskortet, siger Stig Pedersen, der er direktør i FC Fredericia, som har spillet i 1. division siden 2001.

Også det lokale håndboldhold er godt kørende, og kommunen har godkendt en udvidelse med 144 pladser på Fredericia HK’s hjemmebane, så man lever op til kravene i forhold til europæiske kampe. Det arbejde er færdig senest 1. september 2025.

– Det er en stor sejr for kommunen, at både vores fodbold- og håndboldhold klarer sig så flot. Og derfor er der naturligvis heller ingen tvivl om, at vores hold skal spille på hjemmebane, uanset hvilken liga de spiller i.

– Det har en kæmpe betydning for spillerne, vores fans og sponsorer, men i den grad også for Fredericia som kommune. Derfor er jeg meget glad for, at forligspartierne har taget et stort ansvar og har fundet finansiering, siger Peder Tind, der er formand for kommunens kultur- og idrætsudvalget.

Da man fortsat afhenter tilbud til de to projekter, vil de økonomiske rammer for udvidelserne endnu ikke være kendt af offentligheden.

/ritzau/



Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Pione Sistos millionløn skaber problemer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

På vej til storklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stopper alle forhandlinger

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Spøger i kæmpeklub

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Pibekoncert til Thomas Frank

Philadelphia Union forhandler om dansker

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’