Fredericia-profil håbede på AGF i pokalturneringen

FC Fredericia slog i går Lyngby ud af pokalturneringen og er nu helt fremme ved semifinalerne som det eneste hold uden for Superligaen. Tipsbladet har talt med forsvarsspiller Jesper Juelsgård.



Selv de mest optimistiske FC Fredericia-fans havde næppe turde drømme om det. 

I går spillede 1.divisionsmandskabet sig hele vejen frem til semifinalerne i pokalturneringen. 

Det skete, efter klubben undervejs har slået flere Superliga-hold ud. 

– Det er jo det, der er det fede ved pokalturneringen. Vi starter med at møde nogle hold, hvor vi er klare favoritter. Vi kommer rigtig godt igennem de kampe, hvorefter vi så møder først AaB, så OB og senest Lyngby, fortæller Jesper Juelsgård til Tipsbladet. 

I semifinalerne venter endnu et Superliga-hold i form af Silkeborg IF, der senest slog FC København ud af turneringen over to opgør. Jesper Juelsgård håbede dog, at der blev trukket et andet hold op ad bowlen, da der blev trukket lod søndag aften. 

 – Personligt kunne det have været sjovt at møde min tidligere klub AGF. Men rent fodboldmæssigt, ville det være en stor opgave uanset hvem, vi mødte. Det bliver nogle svære kampe.

Semifinalerne spilles – ligesom kvartfinalerne – over to kampe. Og det gør ikke chancerne større for FC Fredericia, mener Juelsgård, der dog stadig tror på videre avancerement, selvom der skal en god portion held til, indrømmer han. 

– Alt kan ske i pokalturneringen. Selvfølgelig er det lidt sværere, når det er over to kampe, men vi har bevist, at vi kan spille lige op med Lyngby. Det handler om at ramme dagen og håbe på at Silkeborg har en knap så god dag. Det er bare nogle fede kampe. Hvis vi har en lille smule held og er kyniske, så kan alt jo ske. 

Og hvis I slår Silkeborg ud i semifinalerne, er I kun én kamp fra at kunne kalde jer pokalmestre. Det kan vel godt lade sig gøre?

– Troen på, at vi kan gå hele vejen, er der selvfølgelig. Når vi er nået hele vejen til semifinalen, ville det være dumt at sige andet. Når vi er nået så langt, må jeg da indrømme, at jeg vil blive mega skuffet, hvis vi ryger ud, men jeg tænker ikke lige på finalen lige nu.

Vinderen af pokalturneringen kan se frem til europæiske kampe. Og selvom Jesper Juelsgård har spillet europæisk fodbold med FC Midtjylland tidligere i karrieren, er det ikke hverdag for en klub som FC Fredericia.

Der er dog fortsat lange udsigter til en pokaltitel og chancen for at spille europæisk fodbold, så spørgsmålet om Fredericia i Europa vil han hellere gemme til senere.

– Ha ha, det er svært at tænke over lige nu. Det er nok bedre, at du stiller mig det spørgsmål, hvis vi vinder turneringen, afslutter Jesper Juelsgård overfor Tipsbladet.

FC Fredericia møder Silkeborg på udebane den 29. marts og på hjemmebane den 10. eller 11.april. 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København afviser konspirationsteori

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

FC København vil bruge mere data i transfers

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Thomsen jubler over direktør-job

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Varme rygter: Han har været i FC København

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Afslører hemmelige samtaler med FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

FC København tæt på ny assistenttræner

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson