Selv de mest optimistiske FC Fredericia-fans havde næppe turde drømme om det.
I går spillede 1.divisionsmandskabet sig hele vejen frem til semifinalerne i pokalturneringen.
Det skete, efter klubben undervejs har slået flere Superliga-hold ud.
– Det er jo det, der er det fede ved pokalturneringen. Vi starter med at møde nogle hold, hvor vi er klare favoritter. Vi kommer rigtig godt igennem de kampe, hvorefter vi så møder først AaB, så OB og senest Lyngby, fortæller Jesper Juelsgård til Tipsbladet.
I semifinalerne venter endnu et Superliga-hold i form af Silkeborg IF, der senest slog FC København ud af turneringen over to opgør. Jesper Juelsgård håbede dog, at der blev trukket et andet hold op ad bowlen, da der blev trukket lod søndag aften.
– Personligt kunne det have været sjovt at møde min tidligere klub AGF. Men rent fodboldmæssigt, ville det være en stor opgave uanset hvem, vi mødte. Det bliver nogle svære kampe.
Semifinalerne spilles – ligesom kvartfinalerne – over to kampe. Og det gør ikke chancerne større for FC Fredericia, mener Juelsgård, der dog stadig tror på videre avancerement, selvom der skal en god portion held til, indrømmer han.
– Alt kan ske i pokalturneringen. Selvfølgelig er det lidt sværere, når det er over to kampe, men vi har bevist, at vi kan spille lige op med Lyngby. Det handler om at ramme dagen og håbe på at Silkeborg har en knap så god dag. Det er bare nogle fede kampe. Hvis vi har en lille smule held og er kyniske, så kan alt jo ske.
Og hvis I slår Silkeborg ud i semifinalerne, er I kun én kamp fra at kunne kalde jer pokalmestre. Det kan vel godt lade sig gøre?
– Troen på, at vi kan gå hele vejen, er der selvfølgelig. Når vi er nået hele vejen til semifinalen, ville det være dumt at sige andet. Når vi er nået så langt, må jeg da indrømme, at jeg vil blive mega skuffet, hvis vi ryger ud, men jeg tænker ikke lige på finalen lige nu.
Vinderen af pokalturneringen kan se frem til europæiske kampe. Og selvom Jesper Juelsgård har spillet europæisk fodbold med FC Midtjylland tidligere i karrieren, er det ikke hverdag for en klub som FC Fredericia.
Der er dog fortsat lange udsigter til en pokaltitel og chancen for at spille europæisk fodbold, så spørgsmålet om Fredericia i Europa vil han hellere gemme til senere.
– Ha ha, det er svært at tænke over lige nu. Det er nok bedre, at du stiller mig det spørgsmål, hvis vi vinder turneringen, afslutter Jesper Juelsgård overfor Tipsbladet.
FC Fredericia møder Silkeborg på udebane den 29. marts og på hjemmebane den 10. eller 11.april.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER