Fredericia-profil håbede på AGF i pokalturneringen

FC Fredericia slog i går Lyngby ud af pokalturneringen og er nu helt fremme ved semifinalerne som det eneste hold uden for Superligaen. Tipsbladet har talt med forsvarsspiller Jesper Juelsgård.



Selv de mest optimistiske FC Fredericia-fans havde næppe turde drømme om det. 

I går spillede 1.divisionsmandskabet sig hele vejen frem til semifinalerne i pokalturneringen. 

Det skete, efter klubben undervejs har slået flere Superliga-hold ud. 

– Det er jo det, der er det fede ved pokalturneringen. Vi starter med at møde nogle hold, hvor vi er klare favoritter. Vi kommer rigtig godt igennem de kampe, hvorefter vi så møder først AaB, så OB og senest Lyngby, fortæller Jesper Juelsgård til Tipsbladet. 

I semifinalerne venter endnu et Superliga-hold i form af Silkeborg IF, der senest slog FC København ud af turneringen over to opgør. Jesper Juelsgård håbede dog, at der blev trukket et andet hold op ad bowlen, da der blev trukket lod søndag aften. 

 – Personligt kunne det have været sjovt at møde min tidligere klub AGF. Men rent fodboldmæssigt, ville det være en stor opgave uanset hvem, vi mødte. Det bliver nogle svære kampe.

Semifinalerne spilles – ligesom kvartfinalerne – over to kampe. Og det gør ikke chancerne større for FC Fredericia, mener Juelsgård, der dog stadig tror på videre avancerement, selvom der skal en god portion held til, indrømmer han. 

– Alt kan ske i pokalturneringen. Selvfølgelig er det lidt sværere, når det er over to kampe, men vi har bevist, at vi kan spille lige op med Lyngby. Det handler om at ramme dagen og håbe på at Silkeborg har en knap så god dag. Det er bare nogle fede kampe. Hvis vi har en lille smule held og er kyniske, så kan alt jo ske. 

Og hvis I slår Silkeborg ud i semifinalerne, er I kun én kamp fra at kunne kalde jer pokalmestre. Det kan vel godt lade sig gøre?

– Troen på, at vi kan gå hele vejen, er der selvfølgelig. Når vi er nået hele vejen til semifinalen, ville det være dumt at sige andet. Når vi er nået så langt, må jeg da indrømme, at jeg vil blive mega skuffet, hvis vi ryger ud, men jeg tænker ikke lige på finalen lige nu.

Vinderen af pokalturneringen kan se frem til europæiske kampe. Og selvom Jesper Juelsgård har spillet europæisk fodbold med FC Midtjylland tidligere i karrieren, er det ikke hverdag for en klub som FC Fredericia.

Der er dog fortsat lange udsigter til en pokaltitel og chancen for at spille europæisk fodbold, så spørgsmålet om Fredericia i Europa vil han hellere gemme til senere.

– Ha ha, det er svært at tænke over lige nu. Det er nok bedre, at du stiller mig det spørgsmål, hvis vi vinder turneringen, afslutter Jesper Juelsgård overfor Tipsbladet.

FC Fredericia møder Silkeborg på udebane den 29. marts og på hjemmebane den 10. eller 11.april. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Eriksen ude med hård kritik

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Årets mest læste – I elsker transfers!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’