Selv de mest optimistiske FC Fredericia-fans havde næppe turde drømme om det.
I går spillede 1.divisionsmandskabet sig hele vejen frem til semifinalerne i pokalturneringen.
Det skete, efter klubben undervejs har slået flere Superliga-hold ud.
– Det er jo det, der er det fede ved pokalturneringen. Vi starter med at møde nogle hold, hvor vi er klare favoritter. Vi kommer rigtig godt igennem de kampe, hvorefter vi så møder først AaB, så OB og senest Lyngby, fortæller Jesper Juelsgård til Tipsbladet.
I semifinalerne venter endnu et Superliga-hold i form af Silkeborg IF, der senest slog FC København ud af turneringen over to opgør. Jesper Juelsgård håbede dog, at der blev trukket et andet hold op ad bowlen, da der blev trukket lod søndag aften.
– Personligt kunne det have været sjovt at møde min tidligere klub AGF. Men rent fodboldmæssigt, ville det være en stor opgave uanset hvem, vi mødte. Det bliver nogle svære kampe.
Semifinalerne spilles – ligesom kvartfinalerne – over to kampe. Og det gør ikke chancerne større for FC Fredericia, mener Juelsgård, der dog stadig tror på videre avancerement, selvom der skal en god portion held til, indrømmer han.
– Alt kan ske i pokalturneringen. Selvfølgelig er det lidt sværere, når det er over to kampe, men vi har bevist, at vi kan spille lige op med Lyngby. Det handler om at ramme dagen og håbe på at Silkeborg har en knap så god dag. Det er bare nogle fede kampe. Hvis vi har en lille smule held og er kyniske, så kan alt jo ske.
Og hvis I slår Silkeborg ud i semifinalerne, er I kun én kamp fra at kunne kalde jer pokalmestre. Det kan vel godt lade sig gøre?
– Troen på, at vi kan gå hele vejen, er der selvfølgelig. Når vi er nået hele vejen til semifinalen, ville det være dumt at sige andet. Når vi er nået så langt, må jeg da indrømme, at jeg vil blive mega skuffet, hvis vi ryger ud, men jeg tænker ikke lige på finalen lige nu.
Vinderen af pokalturneringen kan se frem til europæiske kampe. Og selvom Jesper Juelsgård har spillet europæisk fodbold med FC Midtjylland tidligere i karrieren, er det ikke hverdag for en klub som FC Fredericia.
Der er dog fortsat lange udsigter til en pokaltitel og chancen for at spille europæisk fodbold, så spørgsmålet om Fredericia i Europa vil han hellere gemme til senere.
– Ha ha, det er svært at tænke over lige nu. Det er nok bedre, at du stiller mig det spørgsmål, hvis vi vinder turneringen, afslutter Jesper Juelsgård overfor Tipsbladet.
FC Fredericia møder Silkeborg på udebane den 29. marts og på hjemmebane den 10. eller 11.april.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner