Champagneflaskerne må forblive på køl nogle dage endnu for AaB, efter at Fredericia slog Hobro med 2-1 i 1. division lørdag eftermiddag.
Var kampen endt uafgjort, kunne AaB søndag med en sejr over Kolding endegyldigt sikre sig oprykning til Superligaen. I stedet må nordjyderne vente minimum til næste runde med at kunne indløse superligabilletten, som holdet i den grad har kurs mod.
Sammen med Sønderjyske fører de to tophold suverænt 1. division med henholdsvis 14 og 15 point ned til Fredericia på tredjepladsen.
AaB og Sønderjyske kan begge sikre oprykning til landets bedste fodboldrække i den kommende spillerunde, hvilket vil være med fem runder tilbage af sæsonen.
Fredericias sejr sender holdet på tredjepladsen med 41 point. Derfor kan Fredericia matematisk hente et af topholdene i jagten på Superligaen, om end der vil være tale om et mirakel. Hobro er nummer seks og dermed sidst i oprykningsspillet med 37 point.
Efter 17 minutter bragte gæsterne fra Fredericia sig i front. Midtbanespilleren Sofus Berger fik oceaner af plads langt inde i Hobro-feltet, og Berger sparkede 1-0-målet sikkert ind med venstrefoden.
Fredericia fortsatte generelt med at være dominerende, men et 2-0-mål kom først i anden halvleg med 20 minutter tilbage. Gæsterne spillede Hobro tynde, og Fredericias Gustav Marcussen fordoblede føringen med en flot afslutning direkte efter et fladt indlæg.
Hobro bragte spænding i opgøret til slut ved at reducere efter et selvmål af forsvarsspilleren Mikkel Fischer med få minutter igen, men Fredericia holdt stand og sikrede 2-1-sejren.
AaB og Sønderjyske møder i næste spillerunde henholdsvis Fredericia og Kolding og kan begge sikre oprykning.
/ritzau/
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE