AaB’s mulige oprykningsfest er udskudt

Fredericia nedlagde Hobro med 2-1 i 1. division, hvilket udskyder AaB's mulige oprykningsfest en runde mere.



Champagneflaskerne må forblive på køl nogle dage endnu for AaB, efter at Fredericia slog Hobro med 2-1 i 1. division lørdag eftermiddag.

Var kampen endt uafgjort, kunne AaB søndag med en sejr over Kolding endegyldigt sikre sig oprykning til Superligaen. I stedet må nordjyderne vente minimum til næste runde med at kunne indløse superligabilletten, som holdet i den grad har kurs mod.

Sammen med Sønderjyske fører de to tophold suverænt 1. division med henholdsvis 14 og 15 point ned til Fredericia på tredjepladsen.

AaB og Sønderjyske kan begge sikre oprykning til landets bedste fodboldrække i den kommende spillerunde, hvilket vil være med fem runder tilbage af sæsonen.

Fredericias sejr sender holdet på tredjepladsen med 41 point. Derfor kan Fredericia matematisk hente et af topholdene i jagten på Superligaen, om end der vil være tale om et mirakel. Hobro er nummer seks og dermed sidst i oprykningsspillet med 37 point.

Efter 17 minutter bragte gæsterne fra Fredericia sig i front. Midtbanespilleren Sofus Berger fik oceaner af plads langt inde i Hobro-feltet, og Berger sparkede 1-0-målet sikkert ind med venstrefoden.

Fredericia fortsatte generelt med at være dominerende, men et 2-0-mål kom først i anden halvleg med 20 minutter tilbage. Gæsterne spillede Hobro tynde, og Fredericias Gustav Marcussen fordoblede føringen med en flot afslutning direkte efter et fladt indlæg.

Hobro bragte spænding i opgøret til slut ved at reducere efter et selvmål af forsvarsspilleren Mikkel Fischer med få minutter igen, men Fredericia holdt stand og sikrede 2-1-sejren.

AaB og Sønderjyske møder i næste spillerunde henholdsvis Fredericia og Kolding og kan begge sikre oprykning.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Han tager hjem fra VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Elias Jelert færdig

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Overraskende melding om Oliver Christensen