Fredericia sikrer vigtige point i overlevelseskamp

FC Fredericia vandt fredag 3-0 over HB Køge. FC Helsingør er tæt på oprykningsspil efter sejr over Hillerød.



FC Fredericia tog fredag aften et vigtigt skridt mod overlevelse i 1. division, da Nicklas Røjkjær scorede to mål i en 3-0-sejr over HB Køge.

Selv om HB Køge generelt sad på spillet i løbet af kampen, var det ultimativt skarpheden foran mål, der blev afgørende.

Røjkjær kunne allerede åbne scoringskontoen efter syv minutter, da han trak ind i banen fra venstre og køligt lagde bolden ind i den modsatte side af målet.

Efter 34 minutter fik han chancen på straffespark efter en skidt tackling af Andreas Bengtsson på Oliver Olsen.

Ingen tvivl om kendelsen, og ingen tvivl om Røjkjærs evner på straffespark. 2-0 til værterne.

Cheftræner Michael Hansen havde fredag aften droppet den sædvanlige fembackkæde til fordel for en 4-4-2-formation. Det viste sig at give pote.

I slutminutterne kunne HB Køge også have fået et straffespark, da Jeppe Brinch havde armen på i feltet. Men det mente dommeren ikke.

Derefter kunne det indskiftede tidligere FCK-talent Mikkel Wohlgemuth score en perle fra næsten nul grader ved baglinjen.

HB Køge-cheftræner Daniel Agger sad måbende tilbage.

Efter 20 kampe i grundspillet ligger FC Fredericia ét point bag Hobro på 10.-pladsen.

Og med FC Helsingørs 2-0-sejr over Hillerød fredag aften skal HB Køge nu have lommeregneren frem for at drømme om den fortsatte chance for at nå top seks.

For med dagens resultater er HB Køge med to kampe tilbage af grundspillet seks point bag netop Helsingør på sjettepladsen.

Daniel Agger skal derfor håbe på sejre i de sidste to kampe – mens Helsingør ikke må få ét eneste point og derudover skal have en dårligere målscore.

Efter tre nederlag i træk kom Helsingør ud af opgøret uden de store problemer.

Efter 14 minutter bragte Nicklas Mouritsen hjemmeholdet foran med et drømmehug på frispark fra distancen.

Alexander Lyng udbyggede føringen efter 67 minutter.

Med resultatet er top-6 også så godt som umulig for Hillerød, der ligesom HB Køge har 25 point og seks point op til Helsingør.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Viborg FF – Brøndby IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’