Frederik Birk afslører: Han blæste hovedet af dem 

Frederik Birk afslører en genistreg, hans kæreste stod bag forud for kampen mod AGF.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk er dagens mand i skysovs i Brøndby.

Vikartræneren førte Brøndby til en storsejr over AGF søndag aften og dermed til videre avancement i pokalturneringen.

Men Brøndbys fans må også sende en kærlig tanke til Frederik Birks kæreste. 

Da Jesper Sørensen blev fyret, og Frederik Birk overtog holdet onsdag, blev en kæresteaften ifølge træneren spoleret. Og så var hun også hjernen bag et særligt greb, Brøndby-vikaren tog i brug før braget mod AGF. 

– Min kæreste fik den topidé i går aftes, at jeg skulle skrive til Kevin Mensah, om han ikke kunne tage den peptalk lige inden kampen. Hun havde en fornemmelse af, at jeg havde snakket alt for meget til de spillere.

– Så spurgte jeg Mensah, og han blæste hovedet af dem lige inden de skulle på banen. Det lignede, at de stadig lytter til den gamle anfører. Det tror jeg var et rigtigt valg, siger en storsmilende Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Og hvad sagde Kevin Mensah så til holdkammeraterne? 

Det blev hovedpersonen selv spurgt om, da han dukkede op i mixed zone, men han holdt kortene tæt til kroppen. 

– Hvad jeg sagde til dem, det ved jeg sgu ikke, om jeg vil sige, men det så ud til at være motiverende, og drengene fulgte den plan, trænerne havde lagt, siger han og tilføjer: 

– Det er en kæmpe ære at gøre det en sidste gang, når jeg nu også har været væk i lang tid.

Hvad end han sagde, så havde det en effekt. I hvert fald ifølge Nicolai Vallys.

– Det er altid fedt at høre en god leder tale, og det fik sat gang i nogle følelser hos os alle sammen. Alle vil gerne lytte til ham, og det var måske også fint, at han fik det sidste ord. Jeg tror, at alle mand på holdet håbede på at gå videre, men også at gøre det en lille smule for ham. 

– Det var dejligt at kunne give ham det, siger offensivstjernen, der selv leverede et mål og en assist. 

Brøndby IF er nu klar til semifinalerne i pokalen, ligesom også Viborg FF og FC København er. Om Silkeborg IF eller AaB bliver det fjerde hold i semifinalerne, får vi svar på mandag aften. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber