BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk er dagens mand i skysovs i Brøndby.
Vikartræneren førte Brøndby til en storsejr over AGF søndag aften og dermed til videre avancement i pokalturneringen.
Men Brøndbys fans må også sende en kærlig tanke til Frederik Birks kæreste.
Da Jesper Sørensen blev fyret, og Frederik Birk overtog holdet onsdag, blev en kæresteaften ifølge træneren spoleret. Og så var hun også hjernen bag et særligt greb, Brøndby-vikaren tog i brug før braget mod AGF.
– Min kæreste fik den topidé i går aftes, at jeg skulle skrive til Kevin Mensah, om han ikke kunne tage den peptalk lige inden kampen. Hun havde en fornemmelse af, at jeg havde snakket alt for meget til de spillere.
– Så spurgte jeg Mensah, og han blæste hovedet af dem lige inden de skulle på banen. Det lignede, at de stadig lytter til den gamle anfører. Det tror jeg var et rigtigt valg, siger en storsmilende Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Og hvad sagde Kevin Mensah så til holdkammeraterne?
Det blev hovedpersonen selv spurgt om, da han dukkede op i mixed zone, men han holdt kortene tæt til kroppen.
– Hvad jeg sagde til dem, det ved jeg sgu ikke, om jeg vil sige, men det så ud til at være motiverende, og drengene fulgte den plan, trænerne havde lagt, siger han og tilføjer:
– Det er en kæmpe ære at gøre det en sidste gang, når jeg nu også har været væk i lang tid.
Hvad end han sagde, så havde det en effekt. I hvert fald ifølge Nicolai Vallys.
– Det er altid fedt at høre en god leder tale, og det fik sat gang i nogle følelser hos os alle sammen. Alle vil gerne lytte til ham, og det var måske også fint, at han fik det sidste ord. Jeg tror, at alle mand på holdet håbede på at gå videre, men også at gøre det en lille smule for ham.
– Det var dejligt at kunne give ham det, siger offensivstjernen, der selv leverede et mål og en assist.
Brøndby IF er nu klar til semifinalerne i pokalen, ligesom også Viborg FF og FC København er. Om Silkeborg IF eller AaB bliver det fjerde hold i semifinalerne, får vi svar på mandag aften.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER