BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk er dagens mand i skysovs i Brøndby.
Vikartræneren førte Brøndby til en storsejr over AGF søndag aften og dermed til videre avancement i pokalturneringen.
Men Brøndbys fans må også sende en kærlig tanke til Frederik Birks kæreste.
Da Jesper Sørensen blev fyret, og Frederik Birk overtog holdet onsdag, blev en kæresteaften ifølge træneren spoleret. Og så var hun også hjernen bag et særligt greb, Brøndby-vikaren tog i brug før braget mod AGF.
– Min kæreste fik den topidé i går aftes, at jeg skulle skrive til Kevin Mensah, om han ikke kunne tage den peptalk lige inden kampen. Hun havde en fornemmelse af, at jeg havde snakket alt for meget til de spillere.
– Så spurgte jeg Mensah, og han blæste hovedet af dem lige inden de skulle på banen. Det lignede, at de stadig lytter til den gamle anfører. Det tror jeg var et rigtigt valg, siger en storsmilende Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Og hvad sagde Kevin Mensah så til holdkammeraterne?
Det blev hovedpersonen selv spurgt om, da han dukkede op i mixed zone, men han holdt kortene tæt til kroppen.
– Hvad jeg sagde til dem, det ved jeg sgu ikke, om jeg vil sige, men det så ud til at være motiverende, og drengene fulgte den plan, trænerne havde lagt, siger han og tilføjer:
– Det er en kæmpe ære at gøre det en sidste gang, når jeg nu også har været væk i lang tid.
Hvad end han sagde, så havde det en effekt. I hvert fald ifølge Nicolai Vallys.
– Det er altid fedt at høre en god leder tale, og det fik sat gang i nogle følelser hos os alle sammen. Alle vil gerne lytte til ham, og det var måske også fint, at han fik det sidste ord. Jeg tror, at alle mand på holdet håbede på at gå videre, men også at gøre det en lille smule for ham.
– Det var dejligt at kunne give ham det, siger offensivstjernen, der selv leverede et mål og en assist.
Brøndby IF er nu klar til semifinalerne i pokalen, ligesom også Viborg FF og FC København er. Om Silkeborg IF eller AaB bliver det fjerde hold i semifinalerne, får vi svar på mandag aften.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC København – Randers FC
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR