Frederik Birk afslører: Han blæste hovedet af dem 

Frederik Birk afslører en genistreg, hans kæreste stod bag forud for kampen mod AGF.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk er dagens mand i skysovs i Brøndby.

Vikartræneren førte Brøndby til en storsejr over AGF søndag aften og dermed til videre avancement i pokalturneringen.

Men Brøndbys fans må også sende en kærlig tanke til Frederik Birks kæreste. 

Da Jesper Sørensen blev fyret, og Frederik Birk overtog holdet onsdag, blev en kæresteaften ifølge træneren spoleret. Og så var hun også hjernen bag et særligt greb, Brøndby-vikaren tog i brug før braget mod AGF. 

– Min kæreste fik den topidé i går aftes, at jeg skulle skrive til Kevin Mensah, om han ikke kunne tage den peptalk lige inden kampen. Hun havde en fornemmelse af, at jeg havde snakket alt for meget til de spillere.

– Så spurgte jeg Mensah, og han blæste hovedet af dem lige inden de skulle på banen. Det lignede, at de stadig lytter til den gamle anfører. Det tror jeg var et rigtigt valg, siger en storsmilende Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Og hvad sagde Kevin Mensah så til holdkammeraterne? 

Det blev hovedpersonen selv spurgt om, da han dukkede op i mixed zone, men han holdt kortene tæt til kroppen. 

– Hvad jeg sagde til dem, det ved jeg sgu ikke, om jeg vil sige, men det så ud til at være motiverende, og drengene fulgte den plan, trænerne havde lagt, siger han og tilføjer: 

– Det er en kæmpe ære at gøre det en sidste gang, når jeg nu også har været væk i lang tid.

Hvad end han sagde, så havde det en effekt. I hvert fald ifølge Nicolai Vallys.

– Det er altid fedt at høre en god leder tale, og det fik sat gang i nogle følelser hos os alle sammen. Alle vil gerne lytte til ham, og det var måske også fint, at han fik det sidste ord. Jeg tror, at alle mand på holdet håbede på at gå videre, men også at gøre det en lille smule for ham. 

– Det var dejligt at kunne give ham det, siger offensivstjernen, der selv leverede et mål og en assist. 

Brøndby IF er nu klar til semifinalerne i pokalen, ligesom også Viborg FF og FC København er. Om Silkeborg IF eller AaB bliver det fjerde hold i semifinalerne, får vi svar på mandag aften. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Schweiz – Algeriet

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea henter back til 375 mio.

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Portugal – Kroatien

Argentina – Kap Verde

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Australien – Egypten