Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tæt på aftale med Andreas Christensen

– Niels Frederiksen er en legende!