Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 



Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Her trækkes der lod til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Alle storroser Dario Osorio

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’