Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

VM-spiller alvorligt skadet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes