BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale.
For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.
Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk.
– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.
– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen.
Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen.
– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’
Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale.
Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning.
– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”.
I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.
– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren.
Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT