Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 



Peter Schmeichel taget på sengen

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Neestrup reagerer på brudt aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Lange forhandlinger med FC København

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp