Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Årets mest læste – I elsker transfers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil