Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

Brøndby har ikke trænet på kunstgræs før den afgørende udekamp mod Silkeborg - det har spillerne ikke ønsket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale. 

For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.

Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk. 

– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.

– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen. 

Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen. 

– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’

Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale. 

Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning. 

– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”. 

I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.  

– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren. 

Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger