BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale.
For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.
Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk.
– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.
– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen.
Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen.
– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’
Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale.
Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning.
– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”.
I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.
– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren.
Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Køber engelsk klub
I chok over Manchester United
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Kritik preller af på Arteta
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Arne Slot dybt frustreret
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet