BRØNDBY (Tipsbladet): Der er lagt op til en højdramatisk kamp på JYSK Park onsdag aften, når Brøndby IF gæster Silkeborg IF i en direkte duel om en plads i denne sæsons pokalfinale.
For Brøndby IF bliver det også et gensyn med det knap så populære underlag, Silkeborgs hjemmebane kan bryste sig af – nemlig kunstgræs.
Brøndby har selv en kunstgræsbane, som de kan træne på, men da Tipsbladet var forbi tirsdagens træning, var det på en ganske normal græsbane. Og det har det været hele ugen, selvom der har været overvejelser, forklarer Frederik Birk.
– Jeg var faktisk forbi spillerne i går for at høre, om det var et ønske at skifte underlag. Og der er mange overvejelser. Vi har ikke gjort det tidligere, men nu har vi to kunstkampe i træk (ude mod Silkeborg i pokalen og så FC Nordsjælland i Superligaen, red.), så det kunne have været et argument for at gå over på kunst.
– Men der var ikke et ønske om det, fordi der sker noget fysiologisk med spillerne, når vi skifter underlag, og der er så stor forskel på de forskellige kunststofunderlag, så det ville ikke betyde så meget, og spillernes ønske var at blive på græs, siger Frederik Birk om beslutningen om at droppe kunstgræsset i træningen.
Sean Klaiber gjorde det i forbindelse med tirsdagens træning klart, at han hader underlaget. Og det er han nok ikke ene om i Brøndby-truppen.
– Jeg tror ikke, at så mange af vores spillere er jublende glade for det, men der er heller ingen, der bruger det som undskyldning. Det er bare ud og give den fuld gas. Vi er jo også godt vante i Brøndby med gode træningsbaner og en god bane på stadion, lyder det fra Frederik Birk med et smil.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En lille gimmick’
Mens træningen ikke er blevet påvirket af underlaget til kampen mod Silkeborg, er den blevet en smule påvirket af, at der er tale om en afgørende pokalsemifinale.
Mange Brøndby-spillerne linede sig op for at sparke straffespark i slutningen af tirsdagens træning.
– Vi har sådan en dejlig rytme, når vi går ind til de her pokalkampe, at vi stiller det op, så spillerne kan tage et par straffepark til sidst til træningen. Der er store og delte diskussioner, om man kan træne det, men nogle spillere har det rart med at få trykket af til træning, hvis det skulle ende sådan, siger Frederik Birk og kaldet det en “lille gimmick”.
I Brøndby vil man også være forberedt på, hvem der kan sparke.
– Min assistenttræner Henrik Hansen har en bruttoliste inden kamp, så vi har en idé om, hvem der kan sparke, fortæller cheftræneren.
Det første opgør i Brøndby endte 3-3, og dermed er alt lige før onsdagens afgørende brag. Et uafgjort resultat vil sende kampen i forlænget, og hvis der heller ikke er fundet en vinder der, vil det altså ende i en straffesparkskonkurrence.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Dorgu lyner! Manchester United slår City
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE