Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Sean Klaiber hader kunstgræs og mener, klubber burde spille på normale baner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF går på banen mod Silkeborg IF onsdag aften, er der rigtig, rigtig meget på spil. 

For med en sejr vil Brøndby spille sig i klubbens første pokalfinale siden 2019 – endda på hjemmebanen Brøndby Stadion mod enten FC København eller Viborg FF. Og det vil Sean Klaiber rigtig gerne. Det slår han fast over for den skrevne presse tirsdag eftermiddag.

– Lige nu er det den vigtigste kamp i sæsonen. Det er en semifinale, så alt er på spil, og vi kan spille os i en finale på vores eget stadion. Kan det være mere fantastisk? 

Men før en eventuel finale venter et opgør på kunstgræsset på Silkeborgs hjemmebane, JYSK Park, og det ser Brøndby-stjernen ikke frem til.

Som i overhovedet ikke. 

– Jeg hader kunstgræs! I Holland er jeg også blevet spurgt af journalister, fordi der er også nogle klubber med kunstgræs, og jeg har altid sagt, at det er lidt uacceptabelt, at man i en professionel liga spiller på kunstgræs, siger Sean Klaiber og tilføjer: 

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Jeg kan virkelig ikke lide det. Det er ikke godt for kroppen, føler jeg, og hold som Nordsjælland og Silkeborg træner hver dag på den her bane, så de ved, hvilken vej bolden hopper. Lige nu er det varmt, så banen er tør, og de ved præcis, hvordan bolden vil hoppe. Det ved vi ikke, men vi vil først lære det i morgen i opvarmningen. 

Så du ser det som stor fordel for Silkeborg? 

– For dem er det en fordel, men det betyder ikke, at vi ikke kan spille en god kamp på det underlag, siger han og tilføjer: 

– Jeg synes, at ethvert tophold skal spille på normale baner. Det foretrækker jeg. 

Læs også: Brøndby må undvære stjerne i pokalbrag

Brøndby IF selv trænede tirsdag på græs, selvom kampen onsdag spilles i Silkeborg. Sean Klaiber og holdkammeraterne tager desuden allerede til Silkeborg tirsdag og overnatter i byen forud for den afgørende kamp. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Sætter klar målsætning

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Zinedine Zidane præsenteret