Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Sean Klaiber hader kunstgræs og mener, klubber burde spille på normale baner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF går på banen mod Silkeborg IF onsdag aften, er der rigtig, rigtig meget på spil. 

For med en sejr vil Brøndby spille sig i klubbens første pokalfinale siden 2019 – endda på hjemmebanen Brøndby Stadion mod enten FC København eller Viborg FF. Og det vil Sean Klaiber rigtig gerne. Det slår han fast over for den skrevne presse tirsdag eftermiddag.

– Lige nu er det den vigtigste kamp i sæsonen. Det er en semifinale, så alt er på spil, og vi kan spille os i en finale på vores eget stadion. Kan det være mere fantastisk? 

Men før en eventuel finale venter et opgør på kunstgræsset på Silkeborgs hjemmebane, JYSK Park, og det ser Brøndby-stjernen ikke frem til.

Som i overhovedet ikke. 

– Jeg hader kunstgræs! I Holland er jeg også blevet spurgt af journalister, fordi der er også nogle klubber med kunstgræs, og jeg har altid sagt, at det er lidt uacceptabelt, at man i en professionel liga spiller på kunstgræs, siger Sean Klaiber og tilføjer: 

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Jeg kan virkelig ikke lide det. Det er ikke godt for kroppen, føler jeg, og hold som Nordsjælland og Silkeborg træner hver dag på den her bane, så de ved, hvilken vej bolden hopper. Lige nu er det varmt, så banen er tør, og de ved præcis, hvordan bolden vil hoppe. Det ved vi ikke, men vi vil først lære det i morgen i opvarmningen. 

Så du ser det som stor fordel for Silkeborg? 

– For dem er det en fordel, men det betyder ikke, at vi ikke kan spille en god kamp på det underlag, siger han og tilføjer: 

– Jeg synes, at ethvert tophold skal spille på normale baner. Det foretrækker jeg. 

Læs også: Brøndby må undvære stjerne i pokalbrag

Brøndby IF selv trænede tirsdag på græs, selvom kampen onsdag spilles i Silkeborg. Sean Klaiber og holdkammeraterne tager desuden allerede til Silkeborg tirsdag og overnatter i byen forud for den afgørende kamp. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter