Frederik Birk: Nu starter Mission 2.0

Frederik Birk sætter gang i Mission 2.0 i Brøndby IF.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby IF kan puste ud søndag aften.

Ovenpå en højdramatisk kamp mod Silkeborg IF er de blågule klar til Mesterskabsspillet takket være en sen udligning af Frederik Alves, og dermed blev den helt store katastrofe afværget. Det til trods står Frederik Birk ikke lutter tilfreds tilbage med præstationen. 

– Den er todelt, fordi det vigtigste var, at vi kom i top seks i dag. Det var det overskyggende mål i vores situation, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Men jeg ville gerne have vundet den her fodboldkamp i dag, og når vi kigger på chanceskabelsen og stats, så skulle vi have vundet den her fodboldkamp, selvom det kan lyde ironisk, når vi var bagud to gange.

Nu står den så på Mesterskabsspil mod FC Midtjylland, FC København, AGF, Randers FC og FC Nordsjælland. Vel at mærke efter at Brøndby har smidt point mod bundholdene Lyngby og Vejle i foråret og tabt stort til Randers. Så hvad har Frederik Birks mandskab at byde med i top seks?

– Jeg håber sateme, at vi har mere at byde ind med, end vi har vist i de seneste kampe, fordi jeg har en ambition om, at det her fodboldhold skal op på en langt større klinge. Der har nogle gange været lidt mere schwung i ordene end præstationer, men nu har vi sat et punktum. 

– Vi startede på en mission, så ramte vi lidt grus, så blev vi nødt til at få røven med, og nu starter Mission 2.0, siger Frederik Birk og tilføjer:

– Nu begynder vi at angribe det hele, og der er ikke så langt op til bronzemedaljerne, og der er også en pokalsemifinale mod Silkeborg i vente. Der er masser at kigge på, og nu har vi en landskampspause til at arbejde på tingene.

Hvad giver dig forhåbninger om, at Mission 2.0 bliver mere succesfuld end Mission 1.0? 

– At vi får flyttet på præstationer. Det starter på træningsbanen og i detaljerne med spillet. Vi skal som hold og kollektiv flytte den op på en højere klinge, men vi har også nogle individuelle spillere, som inde i kollektivet skal have hævet præstationerne, siger Frederik Birk og glæder sig over, at der nu er en landskampspause: 

– Jeg synes, den falder godt til os. Det ville have været ekstra rart med en sejr i dag. 

Frederik Birk startede foråret med at skifte væk fra Brøndbys mangeårige trebackkæde og over i en firebackkæde – men til søndagens skæbnekamp mod SIF var trebackkæden tilbage. 

Er Mission 2.0 med tre eller fire mand i forsvaret?   

– Ha, ha. Lad mig sige det sådan, at fodboldverdenen har lært mig, at fleksibilitet er en god ting, og at man skal arbejde med det. Men det er klart, at jeg kan bedre lide vores udtryk med to stoppere. Hvis jeg kunne finde den rette balance i fodboldholdet med to stoppere, er det der, vi er, siger han med et smil. 

Brøndby starter Mesterskabsspillet på sjettepladsen, men er blot tre point fra AGF på tredjepladsen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Klar besked om AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob