BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby IF kan puste ud søndag aften.
Ovenpå en højdramatisk kamp mod Silkeborg IF er de blågule klar til Mesterskabsspillet takket være en sen udligning af Frederik Alves, og dermed blev den helt store katastrofe afværget. Det til trods står Frederik Birk ikke lutter tilfreds tilbage med præstationen.
– Den er todelt, fordi det vigtigste var, at vi kom i top seks i dag. Det var det overskyggende mål i vores situation, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Men jeg ville gerne have vundet den her fodboldkamp i dag, og når vi kigger på chanceskabelsen og stats, så skulle vi have vundet den her fodboldkamp, selvom det kan lyde ironisk, når vi var bagud to gange.
Nu står den så på Mesterskabsspil mod FC Midtjylland, FC København, AGF, Randers FC og FC Nordsjælland. Vel at mærke efter at Brøndby har smidt point mod bundholdene Lyngby og Vejle i foråret og tabt stort til Randers. Så hvad har Frederik Birks mandskab at byde med i top seks?
– Jeg håber sateme, at vi har mere at byde ind med, end vi har vist i de seneste kampe, fordi jeg har en ambition om, at det her fodboldhold skal op på en langt større klinge. Der har nogle gange været lidt mere schwung i ordene end præstationer, men nu har vi sat et punktum.
– Vi startede på en mission, så ramte vi lidt grus, så blev vi nødt til at få røven med, og nu starter Mission 2.0, siger Frederik Birk og tilføjer:
– Nu begynder vi at angribe det hele, og der er ikke så langt op til bronzemedaljerne, og der er også en pokalsemifinale mod Silkeborg i vente. Der er masser at kigge på, og nu har vi en landskampspause til at arbejde på tingene.
Hvad giver dig forhåbninger om, at Mission 2.0 bliver mere succesfuld end Mission 1.0?
– At vi får flyttet på præstationer. Det starter på træningsbanen og i detaljerne med spillet. Vi skal som hold og kollektiv flytte den op på en højere klinge, men vi har også nogle individuelle spillere, som inde i kollektivet skal have hævet præstationerne, siger Frederik Birk og glæder sig over, at der nu er en landskampspause:
– Jeg synes, den falder godt til os. Det ville have været ekstra rart med en sejr i dag.
Frederik Birk startede foråret med at skifte væk fra Brøndbys mangeårige trebackkæde og over i en firebackkæde – men til søndagens skæbnekamp mod SIF var trebackkæden tilbage.
Er Mission 2.0 med tre eller fire mand i forsvaret?
– Ha, ha. Lad mig sige det sådan, at fodboldverdenen har lært mig, at fleksibilitet er en god ting, og at man skal arbejde med det. Men det er klart, at jeg kan bedre lide vores udtryk med to stoppere. Hvis jeg kunne finde den rette balance i fodboldholdet med to stoppere, er det der, vi er, siger han med et smil.
Brøndby starter Mesterskabsspillet på sjettepladsen, men er blot tre point fra AGF på tredjepladsen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
NYHEDER