Frederik Birk: Nu starter Mission 2.0

Frederik Birk sætter gang i Mission 2.0 i Brøndby IF.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby IF kan puste ud søndag aften.

Ovenpå en højdramatisk kamp mod Silkeborg IF er de blågule klar til Mesterskabsspillet takket være en sen udligning af Frederik Alves, og dermed blev den helt store katastrofe afværget. Det til trods står Frederik Birk ikke lutter tilfreds tilbage med præstationen. 

– Den er todelt, fordi det vigtigste var, at vi kom i top seks i dag. Det var det overskyggende mål i vores situation, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Men jeg ville gerne have vundet den her fodboldkamp i dag, og når vi kigger på chanceskabelsen og stats, så skulle vi have vundet den her fodboldkamp, selvom det kan lyde ironisk, når vi var bagud to gange.

Nu står den så på Mesterskabsspil mod FC Midtjylland, FC København, AGF, Randers FC og FC Nordsjælland. Vel at mærke efter at Brøndby har smidt point mod bundholdene Lyngby og Vejle i foråret og tabt stort til Randers. Så hvad har Frederik Birks mandskab at byde med i top seks?

– Jeg håber sateme, at vi har mere at byde ind med, end vi har vist i de seneste kampe, fordi jeg har en ambition om, at det her fodboldhold skal op på en langt større klinge. Der har nogle gange været lidt mere schwung i ordene end præstationer, men nu har vi sat et punktum. 

– Vi startede på en mission, så ramte vi lidt grus, så blev vi nødt til at få røven med, og nu starter Mission 2.0, siger Frederik Birk og tilføjer:

– Nu begynder vi at angribe det hele, og der er ikke så langt op til bronzemedaljerne, og der er også en pokalsemifinale mod Silkeborg i vente. Der er masser at kigge på, og nu har vi en landskampspause til at arbejde på tingene.

Hvad giver dig forhåbninger om, at Mission 2.0 bliver mere succesfuld end Mission 1.0? 

– At vi får flyttet på præstationer. Det starter på træningsbanen og i detaljerne med spillet. Vi skal som hold og kollektiv flytte den op på en højere klinge, men vi har også nogle individuelle spillere, som inde i kollektivet skal have hævet præstationerne, siger Frederik Birk og glæder sig over, at der nu er en landskampspause: 

– Jeg synes, den falder godt til os. Det ville have været ekstra rart med en sejr i dag. 

Frederik Birk startede foråret med at skifte væk fra Brøndbys mangeårige trebackkæde og over i en firebackkæde – men til søndagens skæbnekamp mod SIF var trebackkæden tilbage. 

Er Mission 2.0 med tre eller fire mand i forsvaret?   

– Ha, ha. Lad mig sige det sådan, at fodboldverdenen har lært mig, at fleksibilitet er en god ting, og at man skal arbejde med det. Men det er klart, at jeg kan bedre lide vores udtryk med to stoppere. Hvis jeg kunne finde den rette balance i fodboldholdet med to stoppere, er det der, vi er, siger han med et smil. 

Brøndby starter Mesterskabsspillet på sjettepladsen, men er blot tre point fra AGF på tredjepladsen.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

Protesterer efter dansk drømmekamp

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

“Ingen er uerstattelige”

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det er dramatisk!’

Barcelona – Rayo Vallecano

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Afslører vild transfer-historie

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet