Frederik Birk: Nu starter Mission 2.0

Frederik Birk sætter gang i Mission 2.0 i Brøndby IF.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby IF kan puste ud søndag aften.

Ovenpå en højdramatisk kamp mod Silkeborg IF er de blågule klar til Mesterskabsspillet takket være en sen udligning af Frederik Alves, og dermed blev den helt store katastrofe afværget. Det til trods står Frederik Birk ikke lutter tilfreds tilbage med præstationen. 

– Den er todelt, fordi det vigtigste var, at vi kom i top seks i dag. Det var det overskyggende mål i vores situation, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Men jeg ville gerne have vundet den her fodboldkamp i dag, og når vi kigger på chanceskabelsen og stats, så skulle vi have vundet den her fodboldkamp, selvom det kan lyde ironisk, når vi var bagud to gange.

Nu står den så på Mesterskabsspil mod FC Midtjylland, FC København, AGF, Randers FC og FC Nordsjælland. Vel at mærke efter at Brøndby har smidt point mod bundholdene Lyngby og Vejle i foråret og tabt stort til Randers. Så hvad har Frederik Birks mandskab at byde med i top seks?

– Jeg håber sateme, at vi har mere at byde ind med, end vi har vist i de seneste kampe, fordi jeg har en ambition om, at det her fodboldhold skal op på en langt større klinge. Der har nogle gange været lidt mere schwung i ordene end præstationer, men nu har vi sat et punktum. 

– Vi startede på en mission, så ramte vi lidt grus, så blev vi nødt til at få røven med, og nu starter Mission 2.0, siger Frederik Birk og tilføjer:

– Nu begynder vi at angribe det hele, og der er ikke så langt op til bronzemedaljerne, og der er også en pokalsemifinale mod Silkeborg i vente. Der er masser at kigge på, og nu har vi en landskampspause til at arbejde på tingene.

Hvad giver dig forhåbninger om, at Mission 2.0 bliver mere succesfuld end Mission 1.0? 

– At vi får flyttet på præstationer. Det starter på træningsbanen og i detaljerne med spillet. Vi skal som hold og kollektiv flytte den op på en højere klinge, men vi har også nogle individuelle spillere, som inde i kollektivet skal have hævet præstationerne, siger Frederik Birk og glæder sig over, at der nu er en landskampspause: 

– Jeg synes, den falder godt til os. Det ville have været ekstra rart med en sejr i dag. 

Frederik Birk startede foråret med at skifte væk fra Brøndbys mangeårige trebackkæde og over i en firebackkæde – men til søndagens skæbnekamp mod SIF var trebackkæden tilbage. 

Er Mission 2.0 med tre eller fire mand i forsvaret?   

– Ha, ha. Lad mig sige det sådan, at fodboldverdenen har lært mig, at fleksibilitet er en god ting, og at man skal arbejde med det. Men det er klart, at jeg kan bedre lide vores udtryk med to stoppere. Hvis jeg kunne finde den rette balance i fodboldholdet med to stoppere, er det der, vi er, siger han med et smil. 

Brøndby starter Mesterskabsspillet på sjettepladsen, men er blot tre point fra AGF på tredjepladsen.





AGF i Europa: De venter i næste runde




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Vildt Superliga-rygte afvises

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Tidligere Superliga-træner dybt involveret