BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Birk har ikke et alenlangt Superliga-cv som andre, men på søndag står Brøndby-bossen over for en af sine tidligere klubber og tidligere kolleger.
Nemlig Vejle Boldklub og Steffen Kielstrup.
I sommeren 2021 blev Carit Falch nemlig hyret som cheftræner i Vejle Boldklub, hvor han tog Frederik Birk med som assistenttræner, og i samme periode var Steffen Kielstrup også assistent.
Derfor ved Brøndby-træneren også udmærket godt, hvad der venter, når de blågule gæster Nørreskoven søndag.
– Jeg har jo selv haft et par måneder i Vejle, men jeg ved, hvad det kan gøre ved Nørreskoven, når der er noget hype omkring tingene, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Det oplevede jeg med Carit Falch, som jeg kom derover med. Der havde jeg en fornemmelse af, at der var god knald på Nørreskoven, indtil vi havde lidt problemer med at få resultater.
– Jeg kender jo også Steffen Kielstrup vældig godt. Jeg var assistent med ham dengang, og han er jo en Vejle-dreng. Jeg tror, de elsker ham, og at han elsker dem, så mon ikke, at han vil prøve at fyre op under Nørreskoven.
– Så er det klart, at vi har kigget på de greb, han har gjort rent taktisk, og hvad vi kan forvente at møde, og hvordan vi kan ramme dem.
Hvordan bliver det at møde Steffen Kielstrup, når I begge er cheftrænere?
– Jeg synes, Kielstrup er en topfyr, og vi har også gensidigt ønsket hinanden tillykke med de respektive jobs, men mere er der ikke i det. Kielstrup og jeg kendte ikke hinanden på forkant, og så blev det til tre måneder, før jeg røg tilbage til Brøndby, så vi nåede ikke at få et langvarigt bånd.
– Jeg kan godt lide mennesket, og jeg tror også, at han kan lide mig, og vi har stor respekt for hinandens faglighed. Nu skal vi konkurrere, siger Frederik Birk.
Både Frederik Birk og Steffen Kielstrup førte deres respektive hold til sejre i forårets første kamp. Brøndby besejrede Viborg FF på hjemmebane, mens Vejle Boldklub højst overraskende slog Silkeborg IF på mål af hjemvendte German Onugkha.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Snart sker det
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
INTERVIEW