Frederik Birk roser konkurrent: ‘Topfyr’

Frederik Birk har kun positive ord til overs for søndagens modstander på trænerbænken, Steffen Kielstrup.



BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Birk har ikke et alenlangt Superliga-cv som andre, men på søndag står Brøndby-bossen over for en af sine tidligere klubber og tidligere kolleger.

Nemlig Vejle Boldklub og Steffen Kielstrup.

I sommeren 2021 blev Carit Falch nemlig hyret som cheftræner i Vejle Boldklub, hvor han tog Frederik Birk med som assistenttræner, og i samme periode var Steffen Kielstrup også assistent.

Derfor ved Brøndby-træneren også udmærket godt, hvad der venter, når de blågule gæster Nørreskoven søndag.   

– Jeg har jo selv haft et par måneder i Vejle, men jeg ved, hvad det kan gøre ved Nørreskoven, når der er noget hype omkring tingene, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Det oplevede jeg med Carit Falch, som jeg kom derover med. Der havde jeg en fornemmelse af, at der var god knald på Nørreskoven, indtil vi havde lidt problemer med at få resultater.

– Jeg kender jo også Steffen Kielstrup vældig godt. Jeg var assistent med ham dengang, og han er jo en Vejle-dreng. Jeg tror, de elsker ham, og at han elsker dem, så mon ikke, at han vil prøve at fyre op under Nørreskoven.

– Så er det klart, at vi har kigget på de greb, han har gjort rent taktisk, og hvad vi kan forvente at møde, og hvordan vi kan ramme dem.

Hvordan bliver det at møde Steffen Kielstrup, når I begge er cheftrænere?

– Jeg synes, Kielstrup er en topfyr, og vi har også gensidigt ønsket hinanden tillykke med de respektive jobs, men mere er der ikke i det. Kielstrup og jeg kendte ikke hinanden på forkant, og så blev det til tre måneder, før jeg røg tilbage til Brøndby, så vi nåede ikke at få et langvarigt bånd. 

– Jeg kan godt lide mennesket, og jeg tror også, at han kan lide mig, og vi har stor respekt for hinandens faglighed. Nu skal vi konkurrere, siger Frederik Birk. 

Både Frederik Birk og Steffen Kielstrup førte deres respektive hold til sejre i forårets første kamp. Brøndby besejrede Viborg FF på hjemmebane, mens Vejle Boldklub højst overraskende slog Silkeborg IF på mål af hjemvendte German Onugkha. 



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Fælder dom over Højlund

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Henter dansker – får god pakke

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Presset Frank: Her er vores store problem

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

– Et frygteligt scenarie

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange