BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Birk har ikke et alenlangt Superliga-cv som andre, men på søndag står Brøndby-bossen over for en af sine tidligere klubber og tidligere kolleger.
Nemlig Vejle Boldklub og Steffen Kielstrup.
I sommeren 2021 blev Carit Falch nemlig hyret som cheftræner i Vejle Boldklub, hvor han tog Frederik Birk med som assistenttræner, og i samme periode var Steffen Kielstrup også assistent.
Derfor ved Brøndby-træneren også udmærket godt, hvad der venter, når de blågule gæster Nørreskoven søndag.
– Jeg har jo selv haft et par måneder i Vejle, men jeg ved, hvad det kan gøre ved Nørreskoven, når der er noget hype omkring tingene, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Det oplevede jeg med Carit Falch, som jeg kom derover med. Der havde jeg en fornemmelse af, at der var god knald på Nørreskoven, indtil vi havde lidt problemer med at få resultater.
– Jeg kender jo også Steffen Kielstrup vældig godt. Jeg var assistent med ham dengang, og han er jo en Vejle-dreng. Jeg tror, de elsker ham, og at han elsker dem, så mon ikke, at han vil prøve at fyre op under Nørreskoven.
– Så er det klart, at vi har kigget på de greb, han har gjort rent taktisk, og hvad vi kan forvente at møde, og hvordan vi kan ramme dem.
Hvordan bliver det at møde Steffen Kielstrup, når I begge er cheftrænere?
– Jeg synes, Kielstrup er en topfyr, og vi har også gensidigt ønsket hinanden tillykke med de respektive jobs, men mere er der ikke i det. Kielstrup og jeg kendte ikke hinanden på forkant, og så blev det til tre måneder, før jeg røg tilbage til Brøndby, så vi nåede ikke at få et langvarigt bånd.
– Jeg kan godt lide mennesket, og jeg tror også, at han kan lide mig, og vi har stor respekt for hinandens faglighed. Nu skal vi konkurrere, siger Frederik Birk.
Både Frederik Birk og Steffen Kielstrup førte deres respektive hold til sejre i forårets første kamp. Brøndby besejrede Viborg FF på hjemmebane, mens Vejle Boldklub højst overraskende slog Silkeborg IF på mål af hjemvendte German Onugkha.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER