Frederik Birk roser konkurrent: ‘Topfyr’

Frederik Birk har kun positive ord til overs for søndagens modstander på trænerbænken, Steffen Kielstrup.



BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Birk har ikke et alenlangt Superliga-cv som andre, men på søndag står Brøndby-bossen over for en af sine tidligere klubber og tidligere kolleger.

Nemlig Vejle Boldklub og Steffen Kielstrup.

I sommeren 2021 blev Carit Falch nemlig hyret som cheftræner i Vejle Boldklub, hvor han tog Frederik Birk med som assistenttræner, og i samme periode var Steffen Kielstrup også assistent.

Derfor ved Brøndby-træneren også udmærket godt, hvad der venter, når de blågule gæster Nørreskoven søndag.   

– Jeg har jo selv haft et par måneder i Vejle, men jeg ved, hvad det kan gøre ved Nørreskoven, når der er noget hype omkring tingene, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Det oplevede jeg med Carit Falch, som jeg kom derover med. Der havde jeg en fornemmelse af, at der var god knald på Nørreskoven, indtil vi havde lidt problemer med at få resultater.

– Jeg kender jo også Steffen Kielstrup vældig godt. Jeg var assistent med ham dengang, og han er jo en Vejle-dreng. Jeg tror, de elsker ham, og at han elsker dem, så mon ikke, at han vil prøve at fyre op under Nørreskoven.

– Så er det klart, at vi har kigget på de greb, han har gjort rent taktisk, og hvad vi kan forvente at møde, og hvordan vi kan ramme dem.

Hvordan bliver det at møde Steffen Kielstrup, når I begge er cheftrænere?

– Jeg synes, Kielstrup er en topfyr, og vi har også gensidigt ønsket hinanden tillykke med de respektive jobs, men mere er der ikke i det. Kielstrup og jeg kendte ikke hinanden på forkant, og så blev det til tre måneder, før jeg røg tilbage til Brøndby, så vi nåede ikke at få et langvarigt bånd. 

– Jeg kan godt lide mennesket, og jeg tror også, at han kan lide mig, og vi har stor respekt for hinandens faglighed. Nu skal vi konkurrere, siger Frederik Birk. 

Både Frederik Birk og Steffen Kielstrup førte deres respektive hold til sejre i forårets første kamp. Brøndby besejrede Viborg FF på hjemmebane, mens Vejle Boldklub højst overraskende slog Silkeborg IF på mål af hjemvendte German Onugkha. 





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

FC København – Vejle Boldklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sønderjyske – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i